• abd'de uzun sure enflasyona gore gereksiz yere en az %3 olmasi gereken faizleri cok dusuk seviyelerde tutup(<%1), ev piyasasini atesleyen, insanlarin evlerini teminat gostererek asiri derecede borclanmalarina neden olup, muthis bir emlak balonu yaratip birkac yil sonra abd'de bas gosterecek olasi emlak krizine birinci derecede sebebiyet vermis olan, ne kokar ne bulasir burokrat sahsiyet...
  • para politikasıyla ilgili mesajları adeta söz sanatlarıyla veren, açıklamalarının satır araları okunmaya çalışılan merkez bankası başkanı.

kendisi demiştir ki :
    "eğer bir konuşmamdaki mesajın çok açık olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen ne demek istediğimi anlamamışsınızdır".
  • kendisinin hicbir veriyle desteklemedigi, tek basina ve sadece "amerikan ekonomisi resesyona girebilir." cumlesi, bugun itibariyle once amerikan borsasinda sonrada turkiye dahil avrupa borsalarinda cok sert bir dususe neden olmustur.

edit: 3 yil sonra bana da bu entry'yi yemek duser.
  • amerika'nın merkez bankasi başkanı. amerikalı iktisatçıların deyimiyle amerikan ekonomisinin maestrosu.ayrıca her büyük iktisatçı gibi kel ve gözlüklü.
    yıllık geliri ise yılda 141bin $.
  • son 8 12 ayda 8 defa kucuk hadli faiz indirimince giderek, amerikan tarihinin en uzun ve genis capli ekonomik mudahalesine imzasini atmis fed'in demirbasi kimsedir..bi koydumu cindeki adamlar zipar denecek kadar guclu bi sahsiyettir..
  • new york times magazine'in halefi ben bernanke hakkindaki arastirmasinda hisleriyle(bernanke'nin kantitatif titizliginin aksine) karar veren merkez baskani saptamasinda bulundugu, ayn rand hayrani, bush saltanatinin ve cumhuriyetci dirilisinin temel direklerinden luzumsuz iktisatci.

not: ayrica, silinen tek entrimdeki kufrun de hedefi idi. lakin, eksi sozluk modlari galiba farkinda degiller ki, soz konusu insan tc vatandasi degil, bizim yamali bohca yasalarimiz ona islemez-umrunda da olmaz herhalde; nitekim, (bkz: first amendment).

ki kendisinin selefi paul volcker hakkinda zamanin disisleri bakani james baker'in yorumunu, buyuk gazeteci bob woodward'dan aktararak alintilayalim-bu arada woodward'in merkez baskanligi secimiyle ilgili saptamalarini da hayranlikla karsiladigimizi belirtelim:

"one of the main discoveries was that making economic decisions is difficult. the whole economic system is very fragile. a federal reserve chairman must be political. and the whole process is emotionally charged. it's exciting, that it's not dull. for example, when jim baker, who is now down in florida for the bush campaign, was working for president reagan first as white house chief of staff and then as treasury secretary, put immense pressure on greenspan's predecessor, chairman paul volker. baker proved he doesn't go down easily. and when volker decided not to seek a third term, baker said, "we got the son of a bitch." baker wanted a republican and wanted greenspan, and the book shows in detail how he launched a war against volker and eventually got his way."

http://www.washingtonpost.com/…e/woodward111300.htm
  • bu herifin .mcık .mcık sözleri beni hasta ediyor.

kendisi 2008 deki finansal krizi ateşleyendir.
    faizleri çük kadar yapıp piyasayı paraya boğmuştur, gerisi malum.
  • the age of turbulence adli kitabinda bildigi gercekleri ve ongorulerini acikca paylasan, ekonomiyle yakindan ilgilenmeyen insan icin biraz agir bir dille anlatan amerikan merkez bankasinin efsanevi baskani. politik konusma sanati konusunda hakkinda ilginc de bir karikatur vardir.

http://www.cartoonistgroup.com/…e/add.php?iid=12045
  • "söylediğimi düşündüğün şeyi anladığını sandığını biliyorum, ama duyduğunu sandığın şeyin benim demek istediğim olmadığını farkettiğinden emin değilim." demiş zamanında ("i know you think you understand what you thought i said but i am not sure you realize that what you heard is not what i meant.")

https://www.ted.com/…w_brains_make_moral_judgments#
hesabın var mı? giriş yap