• doktorumun anlattığına göre: işitme sinirleri bir başak tarlası gibidir ve titreşimlerle her yaptıkları hareket beyinde ses olarak algılanmaktadır. çok yüksek sese maruz kalındığında (özellikle düşük frekanslarda) bu sinirlerden bazıları yere kadar eğilir ve yapışırlar. bunu beyin sürekli bir hareket olarak algılayarak ses olarak yorumlar ve biz zzzzzzzzzzzzzzzz şeklinde bir ses duyarız...

genel olarak geçici olmakla beraber buna sebep olan sesin şiddetine göre kalıcı da olabilir.

çözümü ise aslında basit. uzun süreli sessizlik. bunun için de kulak tıpaları kullanmak lazım. piyasada satılan onlarca model bunun için yeterli fakat rahatsız edici olabiliyor. profesyonel akustik merkezlerinde ve işitme cihazı satan yerlerde kulağın silikonla ölçüsü alınarak kişiye özel sesi belli ölçülerde (isteğe göre 20 db veya 40 db gibi) kesen tıpalar yapılmaktadır. çifti 50 euro ya mal olmaktadır.

(bkz: 25 haziran 1993 metallica istanbul konseri)
  • uzun süre yüksek seslere maruz kalması sonucu kulağın kök hücrelerinin irrite olup çınlama yapması durumu başlangıçta tedavi edilebilir olup,kulağa yüklenmeye devam edilirse kalıcı hale gelir.
  • edit: albumun en guzel seyi kapagi bence.

"soyle cilgin bi'sey deneyelim her sarkiya synth serpistirelim tutar bu" diye karar verilmis muhtemelen.
    ancak tum albumu doksanlarda org calarak kaydedilmis gibi pazarlamak sarkilarin kendine has tavrini yitirmesine yol acmis bence. her sarkida ayni kilik karakter, ozgun olmamislar.

sandal'in tum albumden bir farki olmaliydi mesela, bu albumun diger yuzyuzeyken konusuruz albumlerinden bir farki olmasi gerektigi gibi ya da. yine de yapiyorlar dinliyoruz, sansi bol olsun diyelim.
  • önce bir genel yorum yapayım. zaten sandal ve bodrum daha önce dinlediğim şarkılardı. özellikle sandal'ı aşırı dinlediğim için yeni şarkıların arasında çaldığında bazen atlıyorum ama albümün genel yapısına oldukça uygun sırıtmıyor. tek sorun daha önce hayvan gibi dinlemiş olmam.

bodrum'un yaramıyorsa içmeyecen başgan kısmı oldukça iyi. ama kaan'ın kaş - taş , bodrum - durdum, manavgat - camdan at triplerini pek onaylamıyorum. söyliyim.

kadıköy kızı hebele hübele bir giriş sonrası gayet eli yüzü düzgün bir parça. ben insan sen kadıköy kızı kısmına baya güldüm ilk dinedigimde. bu albümün en sevdiğim yönü doksanları hatta seksenleri hafif arabesk ezgilerle ve bu da yetmez gibi elektronik altyapıyla vermesi. her psikolojide dinliyorum. hep dinliyorum

dinle beni bi harika. tam gitarla çalıp söylenecek klasik yk şarkısı. yk diye kısaltınca malum şahıs akla geldi de mi ? şarkıya dönelim kısa olması bence daha güzel doyamıyorsun böyle daha iyi oluyo.

esen albümdeki en iyi şarkı bu galiba . dertleeeerrrr dertleeeeeeer demek için yine konsere gidecem.

yıkılma sakın albümde kötü şarkı yok lan bu da loopa alınıp kitap okunacak şarkı. ya da yolculukta dinle uyursun 10 dakika içinde. mis.

onlar da yansın onlar dayansın onlar da yansın. himm zekice. gitarla çal söyle bunu da mis.

2013 tüm dünyaya barış kardeslggfg şaka mı da yaptım. acayip iyi şarkı. böyle neşet ertaş falan gibi arabesk gibi çok şahane. sözleri direk geziye.. albümün en iyi 3 şarkısından biri.

uykusuz ve dengesiz esen, 2013 ile birlikte ilk üç. tıpkı 2013 gibi sondaki nefis solo damardan.

albümde bu ne lan denecek şarkı yok. nefis olmuş. bu grubu kaliteli soundu ve hayatı pek önemsemeyen sözleri için seviyorum. bir şiirin şarkı sözü olması için öyle çok büyük laflara gerek yok. hayat o kadar şey değil? ney değil?8
  • yüzyüzeyken konuşuruz'un sanki biraz synth overdose yaptığı albüm, uzaylılar kafamda dans ediyor fiuu fiuu fiuu diye
  • cok yuksek sese uzun sure maruz kalındıgında kendisini kulak cınlamasıyla belli eden ve odyometrik test sonucunda belli bir frekansın altındaki tiz seslerin duyulamadıgının gozlemlendigi, 10 gun icinde tedavi edilmemesi durumda da kalıcı hale gelebildigi bilinen işitme kaybı. tedaviden sonra dahi; iyilesenlerin bir kısmında tinnitus sikayeti devam etmektedir.
  • akustik gitar ile kafaya darbe almak
  • yanlis hatirlamiyorsam ic kulaktaki tuycuklerin yuksek ses yuzunden bulunduklari duvarlar yapismalari ve titresmemeleri nedeni ile ortaya cikan gecici, sonradan kalicilasabilen isitme kaybi.
  • kısa süreli patlama türü sesler yol açabileceği gibi uzun süre gürültülü işyerine çalışma gibi sebeplerlede ortaya çıkabilecek durum.normal bir insan kulağı 120 db şiddetindeki sesleri tolere edebilir,ancak bu miktar yaklaşık
    140 db seviyesine ulaştığında,ortakulağın koruma mekanizması yetersiz kalır.yapılan odyolojik testlerde
    kişinin kalın sesleri net duyduğu ancak yüksek frekans denilen ince sesleri duyma oranında düşme olduğu görülür.
    iyileşme gürültüye maruz kalınan süreyle orantılıdır.
  • benim için bir albümün güzel olma kriteri hiçbir şarkıyı atlamadan, peş peşe en az iki kez dinleyebilmek.

yüzyüzeyken başarmış bu işi. akustik travma son dönem yerli albümlerin içinde benim için ilk sıralarda yer alabilir. çok güzel olmuş albüm, konserlerini de bekliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap