• yigit ozgurun karikaturuyle ozetlenebilecek durum:

cocuk: bütün sülale akraba evliligi yapmıs bana niye izin vermiyorsunuz?!!

anne: cunku dersimizi aldık!..yıllarca sakat ya da hastalıklı cocuklarımız oldu!! ay samet sen de biseyler soylesene!!

baba: oglum manyak mısın dayınla evlenip napican?!!
  • mark twain'den meseleye mîzahî bir yorum:

"siz siz olun, akraba evliliklerinden kaçının!

yetişmiş bir kızı olan bir dulla evlendim. sonra babam üvey kızımla evlendi. bu şekilde babam, benim damadım oldu, üvey kızım da babamın karısı olması dolayısıyla annem oldu. derken benim karım bir oğlan çocuk doğurdu. bu çocuk tabiatıyla babamin kayinbiraderi ve benim üvey annemin biraderi olması sebebiyle benim dayim oldu. babamın karısı da bir oğlan cocuk doğurdu. tabiî doğan çocuk, benim kardeşim oldu fakat aynı zamanda kızımın oğlu olması dolayısıyla da torunum oldu. böylece, karım da annemin annesi olması dolayısıyla benim büyükannem oldu. kocası ve aynı zamanda onun torunu olduğumdan, bir kimsenin büyük annesinin kocası da büyük babası olacağından dolayı, kendi kendimin büyük babasi oldum."
  • hayvanat bahcelerinde bile ureyen canlilarin bu sebeple genlerinin bozulmamasi icin, baska baska hayvanat bahcelerinden damizlik es getirilir. insanlarin hala bu durumda olmalari dusundurucu...
  • mallar aile di$ina cikmasin, o'nun yerine bizim kanimizdan ozurlu cocuklarimiza kalsin zihniyeti.
    ne yapacak o cocuk o parayi?
    kol bacak mi ektirecek, yapi$ik kromozomlarini mi ayirttiracak 30 ya$indan sonra?
  • bilimsel verilere göre akraba evliliğinden doğan çocukların iq'su içinde bulundukları toplumun ortlamasından 8-10 puan daha düşük olmaktadır. türkiye'de ortalama iq'nun 90-93 arası olduğunu biliyoruz. bu durumda türkiye'de akraba evliliklerinden doğan çocukların iq ortalaması 80-83 civarlarında olacaktır. türkiye'de son 100 yılda tarihsel olarak %25-%50 arası akraba evliliği olduğuna göre matematiksel hesaplama yaptığımızda akraba evliliğinden doğan kişilerin türkiye'nin ortalama iq düzeyini muhtemelen 96-97'den 90'a düşürdüğünü görebiliriz. (batı avrupa ortalaması 98-100'dür) (bu arada80 iq aşırı derecede düşüktür, öyle ki 70 iq mental retarde sınırıdır ve bazı ülkelerde bu kişilerin cezai ehliyeti yoktur) bence osmanlı'nın çöküşünü anlamaya çalışırken anadolu'nun islamizasyonu sonucu artan akraba evliliklerinin iq düzeyini düşürmesi teorisini gözden kaçırmamak gerekir. 2014'te bile %25 olan akraba evliliği oranının 1500'lerde hangi seviyelerde olabileceğini düşünmek bile korkunç.
  • trakya'da olmayan denyoluk. bırakın akrabayı komşu kızına bile bakmak çok ayıptır. trakyalılar sapıtık, gavur diyenlere selam ediyorum buradan acaba kim sapıtık.
  • yakın zamanlara kadar avrupa'da da oldukça yaygın olan evlilik türü. (mesela hollanda, ingiltere gibi ülkelerde.) toplumsal hareketlilik arttıkça akraba evlilikleri de azalıyor. yani bu kültür meselesi değil gelişmişlik meselesi.
    mardin'de oranın ileri gelenlerinden birinin evine ziyarete gitmiştik. bir teyze sordu, karın akraban mı diye. yok dedim okulda tanışmıştık. kadın biraz durdu, sonra bombayı patlattı: olsun o da akraba sayılır.
  • bildigin evlilik iste. erkek ile kadin evlenince akrabalar da evlenmis oluyor onun akrabalari bizim akraba bizimkiler onunki oluyor. evliligin kotu yanlarindan biri. bi akraba soy agaci fazla gelirken bir tane daha oluyor. akrabalarin ikiye katlanmasi=(bkz: beyindeki cehennem tasvirleri)
  • bazi sozluk yazarlarinin var olma sebebi.
  • homozigotlastirma yapar. yillarca soy agacinda gizli kalmis homozigot resesif hastaliklarin ortaya cikma potansiyelini arttirir; risklidir.
    (bkz: consanguinity)
hesabın var mı? giriş yap