• akar, kene gibi, acarina grubu içinde sınıflandırılan 5 bini aşkın türden oluşur. en ufakları milimetrenin onda biri kadardır. en irileri ise 3 cm uzunluğa erişir. acarina içinde genellikle alttakım düzeyinde sınıflandırılan ixodida grubu kene, bütün öbür grup üyeleri akar adıyla tanınır. ama bu iki terimden bazen biri diğerinin yerine kullanılmakta, bazen acarina grubunun sıcakkanlı hayvanlarda asalak yaşayan türlerine kene, bitkilerle beslenen türlerine akar adı verilmektedir. burada akar ve kene ayırımı başta belirtilen bilimsel sınıflandırma temelinde yapılmıştır.

akarların uzunluğu genellikle yarım milimetreyi aşmaz. önemli bir bölümü bitki zararlısıdır. ama uyuzböceği başta olmak üzere bazı akarlar insan derisinde tüneller açarak ilerler.uyuzun başlıca belirtisi şiddetli kaşıntıdır. hayvanın açtığı tipik bir tünel mercekle bakıldığında deride ince bir çizgi olarak görülür. kızartı ve ödem gelişebilir. uyuz, örneğin el sıkışması gibi bir temasa bağlı olarak kolayca insandan insana geçer. kafur ya da fenol içeren pomatlar kenelerin boğulmasına yol açar ve kaşıntıyı azaltır.ayrıca ağızdan alınan antihistaminikler yararlı olabilir. uyuzböceği kolayca yeni konaklara geçebildiğinden aynı evde yaşayan insanlar da tedavi ve korunma kapsamına alınmalıdır. kene öldürücü ilaçların vücuda sürülmesi belirli aralıklarla sürdürülerek, bu arada açılan yumurtalardan çıkan kene yavrularının da ölmesi sağlanır. çamaşırlar, yatak ve yatak örtüleri ya kaynatılır ya da kene öldürücü ilaçlarla temizlenir.
  • geçen evde gördük bunlardan. minik bir toz zerresindem daha küçüktü. beyaz bir noktacık gibiydi. tesadüfen dolapların siyah kulplarının üzerinde hareket ederken eşim farketmiş.

kuru gıdaları koyduğumuz çekmeceden çıktıklarını farkettik. inceleme sonucu tarhanadan çıktığını tespit ettik. henüz aşırı fazla değillerdi. tarhanayı atıp kalan bakliyatın vs üzerine fısfıslı zamazingo ile sirke sıktık. o çekmecedeki ambalajı açık tüm kuru gıdaları attık. kalanları güneşe çıkardım balkona. birkaç saat sonra hepsinin öldüğünü farkettik.

telefonumun kamerasında mikroskop özelliği bulunduğundan canlıyken fotoğraflarını çektim. google lens ile aratarak haklarında bilgi edindim. çektiğim fotoğraflardan birini aşağıya ekliyorum.

eğer başınıza gelirse her yeri sirke ile ıslatın. sonra güneşe çıkarın. hepsi ölüyor.

görsel
  • gözle görülmeyen, saç, tüy, kıl vb. gibi organik maddelerle beslenen, kakaları toz halini alan, evin her tarafında dolaşan ve hızla üreyen canlılar.
  • (bkz: mite)
  • bu aralar ota boka kullanıldığını duyduğum ve nedense bana tiksinti veren kelime. örneklere geçiyorum:

oo baba, opeth aksın o zaman. (opeth çalıyorum, dinle)
    kızım o gözlükler süper zaten, rayban akar. (rayban is the shit demek istiyor)

örnekler çoğaltılabilir.
  • akarlar, anten ve kanatları bulunmayan çok küçük hayvanlardır. akarların oluşturduğu zararlar türlere göre çok değişiktir. bitkiler üzerinde büyüklükleri 0,3- 0,4 mm'yi aşan akarlar olduğunda bir lup yardımıyla bunların teşhisi kolaydır. bu durumda bitkilerin üzerinde ve özellikle yaprakların alt yüzünde kaygan, sarı kırmızı veya grimtrak toz tabakasını görmek mümkündür.

tetranychidae türleri ipeğimsi ipler salgılayarak bitki organlarının yüzeyini ağlarla öterler. bazı akarların delmesiyle bozulmuş epidermis hücreleriyle irtibatı olan sayısız küçük sarımtrak lekeler görülür. ayrıca akarlar zararları sonucu büyüme ve çiçeklenmede azalmaya, yaprakların yumuşamasına, deformasyona ve yaprak lekelerine, anormal tüylenmeye (erinose), meyve ve çiçeklerin deformasyonuna ve çiçek soğanlarının tahribine neden olur.
  • akıcı, sıvı.
    bi de şey demek kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkan felam gibi mülk.
  • duzenli gelen para, gelir anlaminda da kullanilir bu, isim halinde.
    "-du bakalim, evlenmeye karar verdik arzu'yla, birsuru takside giricem $indi..."
    "-olum, akarin var mi seni onu soyle!"
  • ayrıca konu ile ilgili :
    (bkz: ev tozu akarı)
  • bir erkek ismi. hoş, nasıl bir aile çocuğuna bu ismi koyar bilinmez. ne o öyle akar kokar gibi. bu ve bunun gibi iğrenç espirilere maruz kalacaktır ismi taşıyan şahıs. bu nedenle mutlaka bir ilk ya da ikinci isim olmalı.
hesabın var mı? giriş yap