• motorlarinin urettigi itki yeterince buyuk olmadigindan uluslararasi havacilik camiasinda asagidaki espiriye konu olmaktadir:

"how does an a340 take off?

it uses the curvature of the earth"
  • uçakların padişahıdır.
    üretimi durdurulmuş olsa da
    ahl de kalkış esnasında izlerken ''lan lan lan!! pist bitti laan'' dediğiniz anda kalksa da
    artık emekli bir padişahdır.
  • 91-2012 arası, 380 adet üretilmiş, 20 milyon saat toplam uçuşu olmuş ölümlü kazası olmayan 4 motorlu uçaktır (nazar değmesin). yolcu kapasitesi ve 4 motorlu konfigurasyonu ile yaklaşık muadili rakibi boeing 747'dir. 747, 60'lardan beri ve halen yılda bir düzine civarında da olsa sipariş alıp üretilmekte olup, toplam 1500 adet üretilmiştir. kazalarında toplam 3722 kişi ölmüştür.

airbus firması fiilen 80'lerde ortaya çıkmış ve 90larda bu uçağı üretmeye başlamış. ancak bu dönemde uzun uçuşlardaki en az üç motor kuralının kalkmasına sebep olan motor teknolojisi gelişimi ile üretim ömrü 20 yıl olmuştur. artık uzun uçuşlar için daha orta ölçekli yolcu kapasitesi olan, geniş gövdeli iki büyük motorlu uçaklar (a330 ve boeing 767 ve 777 gibi) daha ekonomik oluyor ve tercih ediliyor. bu nedenle çok başarılı bir uçak olmasına rağmen bir nevi segmenti ortadan kalktığı (ve arada airbus bunun daha da büyüğü olan a380 hatasını yaptığı) için üretimi sonlandırılmış.
  • bence uçakların en güzeli budur. ölmeden önce görülmesi,binilmesi gereken uçaklardan.
  • -600 tipinin ucak mi tren mi olduguna bir turlu karar veremedigim airbus modeli.bu kadar uzun olunmaz ki yahu.tailstrike denen birsey var.

http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=6724795
  • dünyada üretilmiş en güzel makinelerden birisi hatta en güzeli belki de. teknik teferruattan sıyrılıp sadece dış görünüşü ile ilgilenirsek; ne bir boeing 747 gibi koca kafadır, ne de ağababası airbus a380 gibi etine dolgundur. kuğu gibi görüntüsüyle zerafetin karşılıklarından birisidir benim için. alıp koynuma sokasım var.

şu güzelliğe bak abisi; https://www.airplane-pictures.net/…airbus-a340-600/

edit: link yenilendi tabii seneler sonra. (21.04.2015)

edit 2: link yenilendi yine!
  • bu uçağın trabzon havalimanına ilginç bir manevrayla inişini izlemiştim, gördüklerime inanamamıştım.

sanırım dağlar üzerinden kuzey yönüne doğru alçalışa geçmiş, havaalanı üstünden, tam olarak kulenin üstünden geçince sağa doğuya dönüp pisti sağına alıp sırasıyle downwind crosswind ve final leglere girip inişi batıya doğru gerçekleştirmişti. o kadar büyük bir uçağın bu manevralarla trabzona inmesini izlemek baya güzeldi. alanda yer kalmadı a340 gelince.

(bkz: vay canına)
    (bkz: oh my god)
  • kalkışı malum sebeplerden yürek hoplatsa da, inişini izlemesi en zevkli uçaklardan biridir. böyle bir kuğu edası ile yaklaşmasını yapar ve narin bir şekilde tekerleri değdirir piste. hatta ön tekerin yere değmesi neredeyse pistin ortasını bulur.
  • kocaeli isimli olanına bindim dün istanbul - izmir arasında.. fırtınalı, türbülanslı, yağmurlu, hatta yerdeyken dolu filan yağan bir havaydı... ama bu arkadaş öyle iri ki pistte koşarken hiç kalkamayacak, bi kere kalktıktan sonra da havadayken hiçbişi olmayacak, her durumda yırtacakmış gibi bi hissiyat veriyor..

netekim bayaa salladı etti ama 10 numara indik izmir'e..
hesabın var mı? giriş yap