• ev bakarken emlakçı ne zaman bu terimi söylese bir irkildiğim apartman. çünkü bence aile apartmanı demek;
    sizin hayatınızı deli gibi merak eden komşular,
    evinize kimin girip çıktığını apartman deliğinden gözetleyenler,
    sürekli koşturup duran gürültücü çocuklar,
    bu çocukların camınızın açık olup olmadığını umursamadan üst kattan halı çırpan anneleri ile sigara izmaritlerini camdan aşağı atan görgüsüz babaları,
    gece yarısı televizyonunun sesini sonuna kadar açan ama siz azıcık müzik açtığınızda duvarınıza vuran komşular,
    balkonlarında bağıra bağıra küfrederek konuşan tuhaf adamlar,
    haftada bir annesiyle kavga eden, ona küfredip evi terk eden oğullar,
    karlı bir kış gününde üşümüş diye apartmana aldığınız kediye çocuklarım korkuyor diye laf edip onu apartmandan çıkaranlar ve daha nicesi demek. ama sorsanız bu aileler çok münasip, öğrenciler ahlaksızdır. özellikle ev sahibiniz de aynı apartmanda oturuyor ve bunlar gibi bir aileyse size ev kiraladı diye hayatınıza karışabileceği fikrine kapılır nedense. ev sahibi böyle bir tipse çok beğensem de kiralamam o evi. huzursuz olduktan sonra ne anlamı var sonuçta.
    semtten semte değişir elbet. ev ararken bunları çok iyi gözlemlemek lazım.
  • insanların kendilerin olan başka insanlarla bir araya gelince nasıl hayvanlaşabileceğini gördüm ben burada.

8 aydır bir aile apartmanındayım. çok acele bir taşınma sürecim olduğundan mecburiyetten geldim oturdum. ev sahibiyle ilk konuştğumda benden bir sorun çıkmayacağını anlayınca hemen başladı kendi düşüncelerine.

"yani biliyorsun burası aile apartmanı, çok ses yapmazsan iyi olur tabii"

gecenin bir yarısı hayvan gibi müzik açarlar, televizyonun sesi maşallah sinema salonu düzeyinde, evin içinde koşturan çocuklar... merdivenlerden inip çıkarken jurassic park'taki su bardağı sahnesini yaşıyorum her gün. insan değiller yemin ederim.

"arkadaşların olacak tabii ki ama dikkat et işte"

yani diyor ki; ey aile apartmanındaki bekar çocuk, eve kız arkadaş getirme diyemiyorum açık açık ama sevişirseniz de haberimiz olmasın. ama tabii sevişme hakkını belediye nikahı ile kazanmış üst komşularımın bütün fantezilerine zorunlu kulak misafiri olmamda bir sakınca olamaz. ne de olsa devlet izin vermiş, inletin apartmanı anasını satayım.

"alkol almana karışamayız ama dikkat et sen yine de"

buna ne desem bilemedim. hani kötü bir şey demedi adam tamam da, içip içip nara atmam herhalde. nasıl bir bakış açısı bu insanlardaki arkadaş ya.

(bkz: uyumayın ulen)
  • sikik tabir. amk apartmanı, ev ararken oldukça sık karşınıza çıkar. dairenin özelliklerini belirtirken "aile apartmanında" yazılır ki, orospular, tinerciler, serseriler, travestiler gelmesin. ailelerin edebini bozmasın, çünkü aile apartmanı.
    amk aileleri biz neyiz lan? onlar aile olduğu için ensest de yaşasa, katil de olsa, karısını da dövse ailedir. toplumun en güvenilir birimi. aileyse tamam amk.
    göt kafalılar, bir de yeni evli çift ya da aileye uygundur yazıyor sik parmaklarıyla.
  • ismi gibi itici bir apartman çeşidi. duydu mu kaçası geliyor insanın.

(bkz: aile salonu)
  • merdivenleri kilim filan kaplıdır ve ayakkabılar daha apartmana girince çıkartılıp yukarı öyle çıkılır.

(bkz: premodern)
  • 23 senedir bulunduğum betonarmedir.toplamda 7 daire bulunup sayısız ruh hastası barındırmaktadır.üst katta ailemizin çobanı görevini yapan dede ve onun yalakaları ile huzurlu bir aile yaşantısı yaşamaktayız(!).tavsiye ederim
  • şuan önünde 4 adet polis arabası olan apartman.

sanırım kavgalarina daha fazla dayanamayan bir komsu sikayet etti artik hakli olarak.

kimisi bahcede cocugunu dover, uzerine tasla yurur. kimisi karisini dover, cigliklara kosturan yengeler amcalar ayirir. kimisi abisiyle kavga eder, babalari ayirir. bitmiyor su apartmanin kavgasi bir turlu.

yahu arkadasim, aile olmayi beceremiyorsaniz yasamayin beraber. bu kadar basit. ne hakkiniz var sizin butun mahalleyi germeye, korkutmaya?
  • (bkz: delicatessen)
  • "alt kaltlarda amcalar, halalar yan dairede dede şeklinde dizilen apartman" diye biliyorum ben yanlış mı biliyorum lan yoksa? apartmanı yalan üzerine mi kurmuşlar?
  • içinde yaşamaya başladığım bir adet dairenin olduğu apartman.

- hoşgeldiniz, biz üstte oturuyoruz. siz mi taşındınız buraya?

- merhabalar. ben nvibi. hoşbuldum. evet ben taşındım :)

- hayırlısı olsun. apartmanımız aile apartmanıdır. herkes çok iyidir burada. birbirine saygılıdır :) (apartmanda fuhuş muhuş yapar, aracılık edersen haberin olsun acımayız, atılırsın. herkes birbirini tanır burada. ayağını denk al).

- vallahi tam istediğim apartman tipi. komşuluk ve düzgün insanların olduğu yeri özellikle seçtim. benim de öyle hareketli bir hayatım yoktur zaten. tam yerleşince sizi de beklerim bir akşam. :)

kapı kapatılır ve akıldan yüz tane heyecanlı one night stand sahneleri geçirilir. şu yasaklar ne kadar güzel bir şey ya. engel çıktıkça inadına yapası geliyor insanın. şehevi dürtülerim hiç böylesine tavan yapmamıştı.
hesabın var mı? giriş yap