• içinde ahlatlıbel hava radar mevzi komutanlığını da barındıran yerdir ama pek bilinmiyor herhalde. adalet akademisinin yanından giriyosunuz ama askeri personel değilseniz girmeyin, heyecanlara gark olmayalım.

edi: nasıl sahiplendiysem radarı.. laflara bak. askeri personel değilseniz girmeyinmiş. ulan sen şimdi gitsen seni kim tanır acaba? radarı üzerine yaptılar sanki.
  • mangal yakılması yasak olduğu için doblolu eniştelerin sevmediği, beyaz şahinli apaçi gardaşlarımın girmediği alandır. nadiren de olsa golf kulübünün yakınlarında mangalını yakıp etini içeri taşıyan cefakar çomarlar olsa da kimsenin kimseyi rahatsız etmeden eğlendiği bir yer.

çok defa gördüm, çimlerin üzerinde namaz kılan, 15-20 metre ötede sohbet ederek birasını içen, az ileride uçurtma uçuran ve birbirine rahatsızlık vermeden eğlenen insanlar.

edit: çok şükür çomarlar da keşfetmiş. üç sandalye, üç çomar ve yarım saatte üretebildikleri yarım kiloluk çekirdek kabuklarıyla şereflendirenleri bizzat gördüm. neyse ki buranın güvenliği hakikaten güvenlik. elleriyle temizlettiler davarlara çıkardıkları pisliği. ilk başta efelenecek gibi oldular klasik "hayırdır gardaş sıkıntı mı var" tepkisiyle ama güvenlik görevlilerinin sayısı ve ciddiyeti artınca ani bir çomar geri vitesiyle tek bir kabuk kalmayıncaya kadar temizlediler elleriyle. yavaş yavaş öğreneceksiniz normal insan gibi yaşamayı. aferin büyükbaş.
  • huzur ve mutluluğun adresi. insanların birbirine son derece kibar ve güler yüzlü davrandığı yer. iddia ediyorum bu kadar hoşgörülü bir insan topluluğu daha yoktur türkiye sınırları içerisinde. oğlumun yaptığı şımarıklıklara sadece gülümsemeyle karşılık veren bir sürü insan.

ramazan ayına gelen şu günlerde isteyenin rahatça birasını yudumlaması beni dumur deryalarında gezdirmiştir. ulan hepsini geçtim oyun parkındaki çocuklar bile sıraya girip, birbirini itip kakmadan oynuyor. evet çankırı çorum yozgat şeytan üçgeninden sonra olsa gerek hala şaşkınım. bu kadar medeniyet fazla geldi bünyeme.
  • kocatepe otoparkı 5-10 liraydı. kızılay'da kursa giderken rahat rahat arabayı koyar, isime gücüme bakardım. sonra 1 lira yaptılar, otopark resmen esenler otogarına döndü. bırakın araba koymayı, icersi tam bir pislik yuvasına döndü. neler dönüyor bilmek de mümün degil.

velhasıl, burasının da otoparkının 5 lira olmasına laf edilmis. bırakın arkadas, 5 lira olsun. hatta 10 lira olsun. eger bu da comar/apaci/cakal popülasyonunu minimumda tutmada bir etkense olsun.

segmenler parkı evimin hemen dibinde olmasına ragmen her haftasonu üsenmeden ahlatlıbel'e gidip sandalyemi atıp istirahat ediyorum. cünkü burada "insanlar" var. kimsenin kimseyle isi yok. agızlıksız pitbull gezdiren davarlar yok. dana gibi hoparlor getirip boktan müzigini herkese dinletmeye calısan itler de yok. yok da yok. iyilik güzellik var. umarım bozmaz.
  • ankara'da yazın sıcağında huzur bulabileceğiniz, nadir mekanlardan biri(bir diğeri:papazın bağı). bir de go kart pisti vardı burada, gönlümüzce gaz pedalını köklerdik zamanında.

hey gidi günler.
  • bir ankaralı olarak böyle güzel havalarda kendimi atınca central park'ta gibi hissettiğim mekan. çomara az rastlanır, ortam iyidir.

seğmenler gençliğinin çoluk çocuğa karışınca kendini bulduğu yerdir ayrıca.

edit: imla
  • bütün yazı geçirdiğim ve bu dünya üzerinde olmayı açık ara en sevdiğim yer. benden daha önce de yazılmış ama ben de gördüm ben de söylemek isterim. bir yanda çocuklu aileler, oynayan çocuklar, birasını içenler, gününü yapan teyzeler ve bunların hepsini bir arada görebildiğimiz nadir yerlerden biri.

ankaralılar ya da ankara'da yaşayanlar hiç de öyle gri insanlar değil be diyorum her geldiğimde ve hep de geliyorum.

ayrıca aylık 1200 dakikaya kadar bedava internet hakkınız da var.*ben çalışmaya da buraya da geliyorum da ondan. starbucks'a alternatif çalışma mekanı.

bu aylarda biraz soğuk oluyor ama güneşte oturarak sorunu çözebiliyorsunuz.
  • 'çimlere basabilirsiniz' yazılı bir levha bulunduran açık hava mekanı.
  • aldığı rüzgar nedeniyle şehir merkeziyle sıcaklık farkı gösteren yer.
  • uçurtma uçurmak için ankara'da gidilecek tek tük mekandan biri.ancak itperest çankaya ahalisinin de uğrak mekanıdır.zaptedemediği itlerini tasmasız dolaştıranlar yüzünden huzur bulmak zor. yıllardır çoğu insan bu sebepten seymenler botanik gibi parklara da gidemiyor.

ey cahil ve vandal itperest! kimse itini sevmek ve rahatsız edici davranışlarına tahammül etmek zorunda değil.yasal olarak da mülkünün dışında o tasmayı takmak zorundasın! tatillere gittiğin, hayalini kurduğun avrupa ülkelerinde yapamayacağın şeyleri sahtekarca çağdaş rolü yaparak milletin huzurunu kaçırarak yapmanın tadını çıkarıyorsun ya, aslında cehalet ve medeniyetsizlikten besleniyorsun.

sahipli veya sahipsiz, başıboş köpek olmaz.100 yıl önce zinciriyle bağladığın hayvanı yatağına sokacak özentilik düzeyine ulaşırken özentiliğinin kaynağındaki ortak yaşam kurallarını keyfince ihlal edebildiğin ortadoğu ülkesinde yaşamanın tadını çıkar bakalım.elbet bedeli var her şeyin.
hesabın var mı? giriş yap