• yıl 1995 veya 96 geçmiş zaman, net hatırlayamadım. kanal d'de babamla birlikte tarkan tsm konseri dinliyoruz. babam zaten oldu olası tsm hastası bir rakıcıydı.

"evlat, bu hefir ibne gibi davranmasa, pop mop ayağını bırakıp bir tsm kasedi* çıkarsa çok satar gerçekten"

daha sonra yıllar geçti, yine yıllar önce bir ziyaretimde konu açıldı, youtube'dan müzikler bulundu, dinlenildi, içildi derken.
    -"hala çıkartmadı dimi kaset"
    + yok baba, hala çıkartmadı.
    - yanlış yapıyor, çok güzel sesi var bu adamın. biz yıllarca metin akpınar'dan da bekledik. çıkartmadı. bu da aynısını yapacak bak gör.
    + yok baba kendisi bir ara demişti çıkartmayı planlıyorum diye. (tabi yok öyle birşey maksat adamın hayalleri kırılmasın)

yıl 2016, babamı kaybettiğim günün üzerinden günü gününe 7 ay geçmiş ve tarkan sonunda bir tsm albümü yapıyor. ve gerçekten babamın da benim de en sevdiğimiz şarkılardan oluşuyor. ben 32 yaşımda albümü ilk defa bugün dinliyorum. hatta belki de ilk defa bir tarkan albümü sürekli başa alıp alıp dinliyorum. içiyorum bir yandan, bir yandan gözlerimde iki damla yaş. her bir şarkıyı babama armağan ediyorum.

ağzına sağlık be tarkan, şuan her şarkıyı yanımdaymış gibi dinliyor, bir yerine iki yudum içiyorum.

keşke albümde yer alsaydı dediğim bir şarkının sözleri ile son veriyorum yazıma.

bu gece her damlayı, iki kadehe biçtim *
  • devletlerin katıldıkları milletlerarası antlaşmalara uyma mecburiyetinde olduklarını ifade eden hukuk kuralı. bu antlaşmaya latincede “pacta sunt servanda” adı verilir. iç hukukta olduğu gibi devletler hukukunda devletleri bağlayıcı ortak bir müeyyide bulunmadığı için, devletler hukukunda, pozitif hukukun kaynağı olarak bu kaideyi kabul edenler vardır.

bu kurala karşı bir diğer kural daha vardır ki, buna da latince’de “rebus sic stantibus” denir. bu kural ise, antlaşma imzasındaki şartların sonradan değişmesi sonucu antlaşmanın da hükümsüz olması veya değiştirilmesi anlamındadır.

ahd; iki tarafın sözleşmesi demektir. bir taraf söz verirse vad olur. buna göre ahde vefa, verdiği sözü yerine getirmek olur ki, bu, islam hukukunda dini bir emirdir. kur’an-ı kerimde isra suresinin otuz dördüncü ayetinde mealen; “ahdi yerine getirin. ahdi bozanlar sorumludur.” buyrulmaktadır.

herhangi bir konuda verilen sözün yerine getirilmesi güzel bir huydur. sözünde durmak insanın şerefini artıran iyi huyların başında gelir. verdiği sözünde durmamak da çok çirkin bir hareket olup, müslümanlara yakışmayan en kötü bir davranıştır. peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde; “gadr eden (ahdini bozan) kimse, kıyamet günü kötü şekilde cezasını görecektir.” ve “münafıklık alameti üçtür; yalan söylemek, vadini yerine getirmemek, emanete hıyanet etmek.” buyurarak ahde vefanın önemini bildirmiştir.
  • ulan adamın altından kalkamadığı bir proje, bir prodüksiyon birşey yok, vallahi ismini duyunca bile bazen gözlerim dolmaya başlıyor, adam dünyaya naifliği, güzelliği yaymak için gönderilmiş allah tarafından, sizin yaptığınız içi boş laga lugalara bak. neyse bugün sinirlenmek yok. zaten albümü bitirdikten sonra kanatlanırım muhtemelen. *

sabah işe gelir gelmez bastım itunes'a, aldım albümü, loop yüzünden vaktin nasıl geçdiğini anlamadım. arabada, rakı masasında, şehirlerarası yolculuklarda, ulan saçma sapan günlük bir mevzuya bile dertlendiğinde aç dinle baştan sona, bak sonra birşeyciğin kalıyor mu.

on numara beş yıldız albüm yapmış tarkan, din kur müridin olalım reis!

tanım: şahane bir tarkan albümü.
    edit: bu da albüm kitapçığı.*
  • bende yeri ayrı olan albüm. neden diyeceksiniz, anlatayım. annem tarkan'ı çok severdi. bazen televizyonda falan tsm söylerdi tarkan, annem hep böyle bir albüm yapmasını isterdi. keşke şöyle güzel güzel söylese de açsak dinlesek derdi. sonra annem beyin kanaması geçirdi, hastaneye yattı, tarkan bu albümü çıkardı ama annem hiç uyanmadı, sonra da vefat etti. onun yerine ben dinleyeceğim bu albümü hep. öyle işte...
  • uzun yıllar sonra bana gidip cd aldıracak albümdür . arabada yol arkadaşı olur, içki sofrasında meze yanına arkadaş olur.

01. akşam oldu hüzünlendim ben yine
    02. aşk bu değil mi
    03. enginde yavaş yavaş
    04. ıslak daha ıslak öp beni
    05. kadehinde zehir olsa
    06. kara bulutları kaldır aradan
    07. nasıl geçti habersiz
    08. olmaz ilaç sinei sad pareme
    09. rindlerin akşamı (dönülmez akşamın ufkundayız)
    10. sevmekten kim usanır
    11. söyleme bilmesinler
    12. veda busesi
    13. zeytin gözlüm

bugün iş çıkışı, d&r'da kavga dövüş gider bu albümü alırım. 10 numara.
  • bizden önceki kuşaklar zeki müren'i gördü, biz kaçırdık. ama bizim kuşağın da tarkan'ı var. bizim gözümüzde aynı mertebede olması için bir tsm albümü yapmasına gerek yoktu aslında. zaten sesiyle, yeteneğiyle, müzikalitesiyle şimdiye kadar yaptığı şarkılarla zirveyi açık ara farkla hak etmişti. ama ahde vefa albümü ile bu gerçeğin altını kalın bir şekilde çizdi tarkan. ne diyelim abi sen bambaşka bir adamsın, var ol.

tanım verilecek olursa: anason kokan tsm albümü.
  • tarkan'ın bugün yayınlanan yeni albümünün adı. dijital olarak sadece itunes üzerinden satışta. android kullanan benim gibiler de gidip paşa paşa cdyi alacak artık yapacak bir şey yok. o da buradan makul bir fiyata alınabilir.

hele önce dinleyeyim bakalım bizim oğlan nasıl söylemiş diyenler varsa, buradan demoları dinleyebilir. şu albüm 16-17 lira etmez mi? eder. türkiye'de yaptığı albüme para verilecek belki de tek isim tarkan. müzik marketlerden ısrarla isteyiniz.

itunes'ten indirdim şuan dinliyorum. muazzam. başka yorum yapamıyorum vallahi. muazzam diyebiliyorum sadece. biraz daha tarkan översem kafamda tarkan yazan bant belirecek.*dinleyin arkadaşlar bu albüm olmuş.
  • tarkan'in her yeni album doneminde yapilan klasik geyigin yine es gecilmedigi album. henuz dinleme sansim olmadi ama x yil bekledikten sonra cikara cikara bu albumu mu cikmis denmeyen tarkan albumu hatirlamiyorum. olurum sana ve karma gibi iki efsane album icin bile bu geyigin yapildigini cok net hatirliyorum. bu adam ne yapsa elestirmeyi cool bir sey zannedenler niye bitmiyor ki bir turlu?

imza: 31 yasinda, evli barkli, tarkan hayrani bir adam.
  • canım tarkan
    seni çok seviyorum ve albümü para vermeden indirmeyeceğim, çünkü neden indireyim benden fakir değilsin evet ve sebebi; benden çok çalıştın, çalışıyorsun. benim de üzerine yıllarca emek verdiğim bir şeyin karşılığı verilmese ben de tüm ağızlara sıçmak isterim. sen istemezsin biliyorum öyle bir insan değilsin, keşke bana vekalet versen de senin yerine tüm ağızlara ben sıçabilsem.

garsonlara maaşları dışında bir de emekleri için bahşiş bırakılır mesela çünkü insanlar ekstra emeğin karşılığını vermek ister fakat söz konusu sanatçı olunca onunki emekten sayılmaz, bizden zengin çünkü. ulan nasıl zengin oldu? sizin gibi indiregandiciler sayesinde değil, emeklerin karşılığını verenler sayesinde zengin oldu.

neyse albüm teaserını da dinledim çok şahane olmuş, yılların ritüeli olarak yarın ilk işim d&r'a gitmek olacak. spotify'a da düşer yarın.

teaser'ı da paylaşayım:

[https://youtu.be/y7brhs2skpm https://youtu.be/y7brhs2skpm]
  • turkiye itunes store'unda 10 liraya satilirken amerika fiyati 11 dolar (su anki kurla 32 lira civari) olan album. tarkan'a feda olsun tabii, hem burda benzin ucuz...
hesabın var mı? giriş yap