• benden uzak allaha yakin ol derken, verilen adresin neresi oldugundan tam olarak emin olamama durumu...
  • tanrının varlığına akıl yoluyla ulaşılamayacağına, bu nedenle "tanrı var mıdır" sorusunun mantıksız değil, sorulması ve cevaplanması mümkün bir soru olmadığına inanan kişi.
    (bkz: mete tuncay)
  • bilge, olgun, cesitli bos vaatlerle odullendirilmeye, hurafelere hikayelere inanmayan, mukafat ve ceza yuzunden degil kendiliklerinden iyi ve adil olmaya calisan, dunyanin, insanlarin, hayvanlarin, gezegenlerin ve uzayin adeta kendisi etrafinda hatta adeta kendisi icin dondugune inanmayan, bu nedenle zorunlu olarak alcak gonullu, bariscil, kesinlige, mutlakiyete, dogmatiklige supheyle ve sorularla yaklasan, dolayisiyla iktidar, otorite ve duzenle arasi hep nahos olmasi kacinilmaz olan, mutemadiyen muhalif olmak durumunda olan uc yuce edim insanina dogal haliyle en yakin durabilecek inanista olan kisidir. ustelik bi de sevgilisine ne acayip lakirtilar eder (bkz: sensizlik senleyken daha agir)
  • ateistten daha rasyonel bir insandir cunku varlik kadar yoklugun da ispatini ister. ikisi de ispat edilemediginden de su an itibariyle bilememektir, yillar yillar sonra birinden biri ispatlanirsa bir tarafa kayacaktir muhtemelen.
    tanrinin varligindan emin olmadigi ve dolayisiyla kitaplarin soylediklerini gonul rahatligiyla kabul etmediginden, kendini bir dine de mensup hissetmez, dinsizdir. hayatini din veya tanriya gore yonlendirmedigi gibi "tanri yoktur" kadar uc noktada da degildir. kendi dogru ve yanlislariyla yasar, rahat ve toleransli bir tiptir ama sanildigi gibi tirsak ateist ya da kaypak degildir cunku ne de olsa o da bir secim yapmistir; inanmak ya da inanmamak degil de sorgulamayi secmistir. ve dinlerin bahsettigi "bana inanmalisiniz!" tipi bir tanri eger var ise; agnostigimiz her ne kadar "tanri yoktur" dememis de olsa bu tanrinin emrettigi sekilde yasamadigindan, gonderdigi dinlere inanmadigindan ve tanriya bir soru isaretiyle yaklastigindan, kanaatimce tanrinin gozunde ateist kadar hosa gitmeyecek bir insan tipi olacaktir. o yuzden "ben inanmiyorum ama ya varsa, ben yine de cehennemde yanmayayim, agnostik olayim" pek sacma bir dusunce tarzi olur, tanrinin da bunu yiyecegini sanmam.
  • mistik: tanri nasil acaba?
    skeptik: var mi ki?
    agnostik: bilemeyiz.

hedonist: bi cigara versenize!
  • bertrand russellın da içinde bulunduğu inanış biçimi. hatta kendisi hapse girdiği dönemde kendisine dinini soran hemşireye agnostik demiş, karşılığında "ne kadar çok din var, ama hepsinin tanrısı bir, tek değil mi?` cevabını almış, bunun üzerine yorum yapmamıştır.
  • yıllarca aşağılanmış, ezilmiş, hor görülmüş insan türü. tartışma ortamında ben agnostiğim* deyince hoş bir etki bıraksada, "o ne lan" sorusuna cevap olarak bilinemezci deyince, siktir amcık tepkisiyle karşılaşabiliyorlar. inanan** ve inanmayan* bazı kişilerce kaypak olmakla, ne şiş yansın ne kebapçı olmakla suçlanmışlardır hep. halbuki böyle değildir bu insanlar. garanticidirler, kanıt isterler. dinlerdeki tanrıları zaten kale almazlar o yüzden o tanrıları çürüten tezler de pek bi işe yaramaz tanrının olmadığını ispatlamak için. zira dünyayı tam da bu haliyle yaratmış olan bir tanrı olabilir.

amaaa olmayabilirdeee.
  • "bilmiyorum" diyen adam. ama "bilmiyorum"un da çeşitleri var. dolayısıyla agnostik dediğin de çeşit çeşit.

kimisi "bilinemez" der. (güçlü agnostisizm)
    kimisi "şu an bilmiyoruz, ama belki ileride bilmemizi sağlayacak bir delil ortaya çıkar" der. (zayıf agnostisizm)
    kimisi "varsa bile dünyamızla bir alakası yok gibi, o zaman bana ne?" der. (pragmatik agnostik)
    kimisi "varlığına dair bir inancım yok, ama kesin bilemem tabi" der. (ateist agnostik)
    kimisi "bilmesem de inanıyorum arkadaş" der. (agnostik teist)
    kimisi "daha tanrı teriminin neyi ifade ettiği belli değil. manasız tartışmalar bunlar." der. (ignostisizm)

o yüzden hakkında genelleme yaparken dikkatli olmak lazım.
  • tanri yoktur da dememektir.

diger yandan vardir seklinde bir beyanati da yoktur. alakasi olmamaya calisir, suya sabuna dokunmaz, bilinemez bu der ve siyrilir cikar. sonuclara bakar, ve sonuc yoktur. isvicre'dir, casablanca'nin rick'idir.
  • ateizm-fundementalizm skalasinda, ateizmden bir once tanriyla ilisigi olmama durumu..her ne kadar genel kabul gormus bu sekliyle ateizm daha uc daha marjinal gorunsede bana gore kesinlikle en tanriyla ilisigi olmamanin en uc ornegidir..sonucta ateizm (bkz: ateizm) de bile tanrinin varligini kabul etmezken yine ondan bahsediyorsunuz..ama agnostikseniz bu durumu sorgulamiyorsunuz bile.. (bkz: birine verilebilecek en kotu ceza)
hesabın var mı? giriş yap