• trakya'da genelde söyleniş biçimi "adajjj" olan kelime.
  • trakya'da arkadaşlar arasında kullanılan yaygın bir hitap şekli.

- nabun adaş?
    - iyidir adaş be yaa..
  • hiç karşılaşmadığım insandı. yaş grubumda çok rastlanan bir adım yok benim. fakat öğrendim ki, okuduğum bölümde bir adaşım varmış üstelik cinsiyetlerimiz farklıymış. hemen onunla tanışmalıydım. hem ismimin unisex olduğunu öğrenmiştim hem de birine merhaba x, ben x diyecektim, çok heyecanlıydı ulan!

bir derste karşılaştık. "sen x misin" dedim. evet dedi. "ben de x" dedim. anlamsızca suratıma baktı, elimi hafifçe sıktı. ben mi maldım yoksa durum sandığım kadar heyecanlı değil miydi, bilemedim sözlük. ama hayal kırıklığına uğradım orası açık...

(bkz: şu an ağlıyorum ve entry giriyorum biliyor musun)
  • trakya'da yaygın olan hitap şeklidir.
    alternatifleri ise: dayının, kızanım, aga, aganın olarak nitelendirilebilir.
  • kafada canlandirmasi zor olsa da trakya'da bayanlarin da aralarinda kullandigi hitap sekli.
    fakat trakyali olmayan kiz arkadasa soylenmesinden siddetle kacinilmasi tavsiye edilir.

s : saf trakya oglani
    a : akilli anadolu bayani

s - adas sinemaya gidelim mi?
    a - allah belani versin!
    s - adas noldu be ya?
    a - biiiiiiiiippppppppppppp
  • kırklareli'de ve anladığım kadarıyla bütün trakya genelinde kız erkek dinlemeden her gencin kullandığı hitap şekli. her gittiğimde anlam veremiyorum, her seferinde "-aa onun adı da mı x? -yoo değil -o zaman niye adaş lan?" diyalogunu gerçekleştiriyorum. bir ben mi garipsiyorum bunu lan? bunun bir de antep versiyonu var o daha hoş, herkes tek tip, herkes aynı isme sahip:

(bkz: rafık)
  • sevgililerin arasını bozar bu hitap. söylemedi demeyin.

sevgili bildiğim hergelenin biriyleyim. benim kankayla konuşuyoruz. ya telefonda ya msn de tam hatırlamıyorum. neyse, sevgilisiyle ayrılmıştı bu. bana anlatıyo

z: ee sen ne dedin peki güzelim?
    k: adaş yapma bak dedim dinlemedi.
    z: adaş mı dedin?
    k: evet aynen böyle söyledim.
    z:??**^**!!!

tabii sevgili bilinen hergele de kopar bu adaş lafına. gülünür edilir falan. bir süre sonra mutfaktayken sevgili bilinen hergele:

-adaş baksana bi?

tamam, artık görüşmememizin sebebi bu olmasa da adaş hitabı sevgililik müessesesi için uygun değil. uğursuz resmen.
  • buldugumda colde kutup ayisina rastlamis biri ile ayni duygulari paylastigim sey.

edit : hayir ismim hobarikbas falan degil.
  • ks. avni dolmen ahşap sanayi
    izmir aosb'de faaliyet gösteren bir fabrikadır.
  • aynı isme sahip insanların birbirine seslenişi şekli.

yalnız iki kız birbirine "adaşşş" diyorsa gerçekten aşırı itici geliyor yemin ederim. yapmayın!
hesabın var mı? giriş yap