• "hor baktık mı karıncaya
    kırdık mı kanadını serçenin
    vurduk mu karacanın yavrusunu
    ya nasıl kıyarız insana.."

benim her seferinde içimi acıtan sözler..yıllar ve yıllar boyunca, babam elinde sazı bu şiiri okudu.
    bazı bazı, acaba biz mi yanılıyoruz, gerçekten savaşlar olmalı, insanlar ölmeli, kadınlar ezilmeli, zengin daha da zengin kılınmalı, ırkçılık yüceltilmeli mi diye düşünüyorum, hani onlar anlayamıyorlar, biz de mi bir yerde birşeyleri kaçırıyoruz acaba? şunca senede gördüğüm, öğrendiğim, okuduğum binlerce şey beynime üşüşüyor. yanlış olan, insana yakışmayan ne istedik bulamıyorum.

birilerine ve birşeylere inat, geldik bugüne..ekmeği bol, acıyı bal eyleyerek. çoğumuz da telef olduk ama başka türlüsünü de biz bilmedik zaten.
  • hasret gültekin den bu zamanlar da dinlemek, mideye yenen bir yumruk etkisi yapar..."bizi yakmak kurtuluş mu?"
  • bir umut sarıkaya karikatüründe arı maya tarafından sarfedilen cümle.
  • çoğunluk şarkı olarak bilip yazmış bakınca. şairinin ismini anan olmamış :(
    hasan hüseyin korkmazgil'in kitabına ismini verdiği şiiridir efenim. şiir «pir sultan ölür dirilir» diyerek başlar.

-acıyı bal eyledik-

«pir sultan ölür dirilir»

bak şu bebelerin güzelliğine
    kaşı destan
    gözü destan
    elleri kan içinde

kör olasın demiyorum
    kör olma da
    gör beni

damda birlikte yatmışız
    öküzü hoşça tutmuşuz
    koyun değil şu dağlarda
    san kendimizi gütmüşüz
    hor baktık mı karıncaya
    kırdık mı kanadını serçenin
    vurduk mu karacanın yavrusunu
    ya nasıl kıyarız insana

sen olmasan öldürmek ne
    çürümek ne zindanlarda
    özlem ne ayrılık ne
    yokluk ne yoksulluk ne
    ilenmek ne dilenmek ne
    işsiz güçsüz dolanmak ne
    gün gün ile barışmalı
    kardeş kardeş duruşmalı
    koklaşmalı söyleşmeli
    korka korka yaşamak ne

kahrolasın demiyorum
    kahrolma da
    gör beni

kanadık toprak olduk
    çekildik bayrak olduk
    döküldük yaprak olduk
    geldik bugüne

ekmeği bol eyledik
    acıyı bal eyledik
    sıratı yol eyledik
    geldik bugüne

ekilir ekin geliriz
    ezilir un geliriz
    bir gider bin geliriz
    beni vurmak kurtuluş mu

kör olsan demiyorum
    kör olma da
    gör beni...
  • http://i.imgur.com/7jwu3.jpg
    umut sarıkaya versiyonu bal olan eyleme
  • mazhar alanson kusura bakmasın ama bu şarkı öyle söylenmez arkadaş. sanki arkadaş arasında " bi söyleyiver abicim" demişler de öylesine söylemiş gibi. hiçbir duygu yok. kendisinden dinlerken, bu şarkının hissettirdiği şeylerin binde birini hissedemedim. akdeniz akşamları söyler gibi söylenmemeliydi bu şarkı.
  • illa ki selda bağcan'dan dinlemek gerekir. daha iyi söyleyen yoktur.
    (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=bomthkpkeqq)
  • bir mizah dergisinde arı maya sırtladığı değneğin iki ucundan da sarkan bal dolu kaplar ile resmedilmiş ve bu beyanat üstüne not edilmiştir.
  • türkü diye/gibi söylerler bunu ama aslında arkada kalır hep müzik, şiir okur yine ses önde. en çok da rahmi saltuk yorumunda böyledir bu. bir de damda yatarken dinlemeli, söylemeli ki, nerde o yıldızlı gece, nerde cırcırböceği, kurbağa sesi, nerde oniki yaşım, hasanali abim, emiş ablam, "siz daha uyumadınız mı" diye bağıran halam...
  • "ekilir ekin geliriz
    ezilir un geliriz
    bir gider bin geliriz
    beni vurmak kurtuluş mu?"

dizeleri ile ne zaman dinlesem/okusam göğsümde bir yumru hissettiren hasan hüseyin korkmazgil şiiri.
hesabın var mı? giriş yap