• cobain şarkı ile stüdyoya geldiği zaman, şarkının henüz bir adı yokmuş. şarkının ne hakkında olduğu sorduklarında, "bir kız hakkında" diye yanıtlamış ve şarkının adı da öyle kalmış. söz konusu kız ise, cobain'in o dönem birlikte yaşadığı kız arkadaşı tracy marander. kız "her boka şarkı yazıyon da benimle ilgili niye bişey yazmıyon" der imiş. şarkının sözleri böyle oluşmuş (ama kurt, hiçbir zaman söylemiyor şarkıyı onun için yazdığını; hatun tee sonradan "come as you are: a story of nirvana" kitabını okuyunca öğreniyor). o dönem kurt ne bir iş bulmaya yanaşıyormuş, ne de ev işlerine yardım ediyormuş. bu yüzden sık sık tracy tarafından şutlanmakla tehdit ediliyormuş. "i'll take advantage while you hang me out to dry" mizahı buradan geliyor. şarkının sözleri pek romantik sayılamaz, ama şarkının kendisi için yazıldığını öğrenen tracy yine de romantik duygulara kapılmıştır diye düşünüyorum.

şarkı mtv unplugged ile en gıcır haline kavuşmuştur (hem sessel, hem görsel olarak). akustik versiyonu daha berrak, anlaşılır ve daha hoştur. gitarı elinize aldığınızda tıngırdatması eğlenceli parçalardandır. bir kız hakkında derdiniz varsa, derdinize tercüman olmaz belki; ama hüznünüzü biraz yumuşatabilir.

aha bu da link: http://www.youtube.com/watch?v=ahcttcxcryy
  • kurt cobain'in butun gun meet the beatles dinledikten sonra yazdigi ve "bir beatles sarkisi yazmaya calisiyordum" diye bahsettigi sarki. ilk albumden* olmasina ragmen konserlerde seyircilerin coskuyla eslik etmesi uzerine mtv unplugged'in ilk sarkisi olmustur. kurt neden laga luga yapiyor unplugged'in basinda "bilmezsiniz simdi bunu" diye bilemiyorum.
  • "bütün yaz diskolarda çalınacak şarkıdır" lafını görünce vay anasını nerden nereye diye düşünmeden edemedim bi anda. last fm'e bakıcak olursak en çok dinlediğim nirvana şarkısı. hatta hatta en çok dinlediğim şarkı imiş. piii. bu kadar dinlediysem vardır herhalde bu şarkının bi güzelliği.

ha bi de şöyle bişey var ki unplugged versiyonunda şarkının başında kurt cobain "this is from our first record, most people don't own it" gibisinden bir şeyler söyleyerek şarkıya girer. yani pek çok kişi şarkıyı bilmiyor* demez de, pek çok kişide yok *, kimse almadı bizim bu ilk albümü der. belki ufak bir serzeniştir ya da öyle kafasına esmiştir de söylemiştir. bilmiyorum.
  • i need an easy friend,
    i do, with an ear to lend.
    i do think you fit this shoe,
    i do but you have a clue.

i`ll take advantage while you hang me out to dry
    but i can`t see you every night for free.

i`m standing in your line,
    i do hope you have the time.
    i do pick a number too,
    i do keep a date with you.
  • unplugged konserinde kaydedilip mtv'de klip olarak yayınlanan ilk şarkıdır. daha sonra the man who sold the world'ün klibi de sıklıkla yayınlanmıştır ancak bu şarkı ilk olduğu için gözağrısıdır. ben dahil birçok kişinin nirvana ile görsel olarak tanıştığı şarkıdır. (klibi gördükten birkaç gün sonra zihni'den* unplugged'ın kasedini almıştım)
  • tatava yapma engelle geç. gizli aktrollerden.
  • nirvana hayranlari bilir; kurt cobain, betales'dan etkilendigini pek cok kez belirtmistir. hadashi isimli youtube kullanicisi da, bu noktadan yola cikarak sayet about a girl'u beatles calsa idi acaba nasil olurdu sorusuna sahane bir cover ile cevap vermis.
    —————————————————————
    nirvana | about a girl ( beatles inspired cover by hadashi music)
    —————————————————————
    kurt ve beatles konulu kisa bir yaziyi da paylasim vesilesiyle buraya birakmak istiyorum
    —————————————————————
  • ben bu arkadaşın magazin gazetecisi olduğunu düşünüyorum.
    ya da sosyeteden bir isim...

magazine dair derin bir merakı ve bilgisi var kendisinin; gazeteci ya da ünlü değilse bu bilgileri elde edebileceğini zannetmiyorum.
  • cok cok guzel bir sarkidir...
    gitar harika...

ayrica (bkz: nirvana)
hesabın var mı? giriş yap