• magnum opus. psychedelic öğeli rock/metal müzikte muadillerinin[*] önüne geçen şaheser. bu şarkıdan sonra anathema'nın pink floyd ayarına geldiğini artık söyleyebiliriz.
    -bu şarkı aşktan başka bir tek 4 şişe biranın üzerine 4 saat bekledikten sonra işemek metaforuyla anlatılabilir, ben ise aşkı tercih ediyorum - ilk dört dakikası, günlerdir göremediğiniz sevgiliye 'on dakika sonra şurada buluşalım' dedikten sonraki 10. ile 14. dakikalar arasındaki duygulara tekabül eder; arzu, tarifi zor bir heyecan ve her geçen saniye artan huzursuzluk. 4:16 ve sonrası ise vuslat anıdır, muazzam bir duygu yoğunluğudur. ikinci 4 dakika o kadar yoğundur ki ilk 4 dakikanın tadına hiçbir zaman tam olarak varamazsın ve yüzlerce defa dinlesen de son 4 dakika vuruculuğundan bir şey kaybetmez.

28 ekim 2007 anathema ankara konserinde gördük ki, grup da bu şarkının değerini biliyor. zira sahnedeki 5 kişi, comfortably numbdakinden katbekat fazla kendilerinden geçip, şiirsel bir 8 dakika yaşattılar. tek eksi; yaş ortalaması 16 kadar olan dinleyici, grubun bu hissiyatını yeterince paylaşamadı (bu, anathema da bu emolara mı kaldı ulan teheey söylemi değil; sahnedeki 5 adam kendinden geçmişken seyircinin genelinin neler olup bittiğinin pek farkında olmaması. hayal aleminden çıkıp bir saniye etrafı süzselerdi sanırım orgazm sonrası konuya yabancılaşma yaşarlardı)

[*] muadilleri : pink floyd - set the controls for the heart of the sun, echoes
    green carnation - maybe, when i was you
    osi - home was good
    oceansize - an old friend of the christies
    paatos - not a sound
    porcupine tree - moonloop, the sky moves sideways, arriving somewhere but not here
  • everything adli parcalarinin sayfasinda bulunan make a donation linkinden once soyle de birsey demisler:
    "here is an opportunity for people to support a band directly, instead of filling the pockets of anonymous businessmen."

(bkz: anlayana)
  • we're here because we're here versiyonunda bayan vokalin de girişiyle son kısımdaki sözler iyice çığrından çıkmış, kutsal bi kitaptan alıntılar gibi olmuş. ben de düzeltiyim insanlar yararlansın, o kısımlar da burda bulunsun diye kastım yazdım. son kısım elimin emeği gözümün nuru...

bi de... çok sağlam şarkı be... şurdan dinlenebilir.

think for yourself you know what you need in this life
    see for yourself and feel your soul come alive tonight
    here in moments we share, trembling between the worlds we stare
    out at starlight enshrined, veiled like diamonds in..

...time could be the answer, take a chance, lose it all
    it's a simple mistake to make to create love and to fall
    so rise and be your master you don't need to be a slave
    of memory ensnared in a web, in a cage

i've found my way to fly free from the constraints of time
    i have soared through the sky seen life far below in mind
    breathed in truth, love, serene, sailed on oceans of belief
    searched and found life inside, we're not just a moment in time...

...time (feel renewed inside)
    could be the answer, (feel the truth in life)
    take a chance, (see beyond sky)
    lose it all (beyond our waking eyes)
    it's a simple (when the night is long)
    mistake to make (feel i don't belong)
    to create (when the sky is grey)
    love and to fall (you turn to me and say)
    so rise (love is all we are)
    and be your master (together or apart.)
    you don't (when the light of day)
    need to be a slave (turn me on my way),
    of memory (feel renewed inside)
    ensnared (feel the truth in life)
    in a web (see beyond)
    in a cage (see beyond)
  • basit bir hata

kendin için düşün, hayattan neler beklediğini biliyorsun.
    kendin için gör ve hisset ruhunun bu gece dirileceğini.
    burada, birlikte olduğumuz bu anlarda, izlediğimiz dünyalar arasında
    titriyoruz.
    kutsadığımız yıldızların ışığının altında, gizlendik içindeki elmaslar gibi.

...zaman aradığımız cevap olabilir, şansını tut veya tümünü kaybet.
    aşkı yaratmak düşüşe giden basit bir hatadır.
    yüksel ve kendinin efendisi ol. ağlarda, kafeslerde kapana kısılmış hatıraların kölesi olmak zorunda değilsin.

yolumu buldum zamanın kısıtlamalarından bağımsız uçabilmek için.
    gökyüzünde süzüldüm, aklın ötesindeki hayatı gördüm.
    nefes aldım güven, aşk ve huzur içinde. inanç okyanuslarına yelken açtım.
    aradım ve içindeki hayatı buldum, biz yalnızca zamanın içindeki bir an değiliz.

...zaman aradığımız cevap olabilir, şansını tut veya tümünü kaybet.
    aşkı yaratmak düşüşe giden basit bir hatadır.
    yüksel ve kendinin efendisi ol. ağlarda, kafeslerde kapana kısılmış hatıraların kölesi olmak zorunda değilsin.

umutsuzluk şüphenin ötesinde geleceğin neler getireceğini bilenler içindir.
    hiç kimse bu durumda değil.
    o zaman umutsuzluk yalnızca dini yönden bir günah değil, aynı zamanda basit bir hata, çünkü kimse bilmez aslında.
    böylece daima umut vardır.
  • anathema'nın internet üzerinden paylaşıma çıkaracağı ikinci şarkısı.
    ilk şarkı için (bkz: everything).
  • son kısımlarındaki rifflerde biraz tool esintileri var gibi ama şarkı çok güzel..
  • bir zamanlar "we are just a moment in time" diyen anathemanın artık bu görüşünü değiştirdiğini gördüğümüz yeni single ı. insan hayatının sadece geçmişten ibaret olmadığı, aslında geleceğin hayatın kendisi olduğunu vurgulayan yeni bir anathema var karşımızda.. incelemek irdelemek düşünmek lazım..
  • çok çok çok güzel bir şarkı. sonundaki gitar solosu daha önceden tespiti yapıldığı gibi tool varidir ve şansınızı deneyip hepsini kaybettiğinizi hatırlatır.

yaşamaya devam ediliyor öyle ya da böyle.
  • aşağıdaki konser kaydında, sonlara doğru anathema'nın ortalığın anasını siktiği şarkısı.

https://youtu.be/iizu5-zvylw?t=6m0s
hesabın var mı? giriş yap