• 1977 yapımı bir ii. dünya savaşı filmi. yönetmen richard attenborough..sean connery, gene hackman, michael caine,robert redford filan oynuyor. müttefiklerin normandiye çıkartması sonrası ren nehri üzerindeki bir köprüyü ele geçirmek için paraşütçü birliklerini sınıra indirmeleri ancak stratejik bir hata sonucu paraşütçülerin çok uzağa indirilmesi ve bölgedeki alman birliklerinin sanıldığından daha güçlü konumda bulunması gibi birkaç ayrıntı yüzünden market garden adıyla bilinen harekatın büyük bir hatalar yığınına dönüşmesine neden olacaktır. ikinci dünya savaşı üzerine yapılmış en sağlam filmlerden biridir.
    aynı isimle bir close combat senaryosu da bulunmaktadır.
  • savas filmlerini bil mukabil oyunlarini seven bir insan olarak izlediim sonra tekrar izlediim canim sikildiginda tekrar izledigim kah guldugumuz kah agladigimiz bir film..dusundururken egiten... yahu ne diyorum ben..

bir kere en son gercek epik filmlerden bu film..yani 10 000 tane er ve erbas parasutle atliycak mi haggaden de 10 000 kişi atliyor..artik ikskoc ordusu mu yardim ediyor yoksa fransizlar mi (hah fransizlar ve ordu ahaha) bilemiyorum ama cgi olsun migi olsun kullanilmiyor bu filmde..oyle 2 asker önde gözüksün arkasi silme komputerli muhtesem grafikler..hah gulerler adama..

"eindhoven halki kurtuldklari icin sevinirken airborne 101 in kurmay subayi ile xxx corps un kurmay subayi karşılaşır;
    101:cok abartili seviniyorlar
    xxx:sen hic özgür olmadin mi?
    101:2 kere boşandim"

soguk savas doneminde gorulmeyen bir naiflikle almanlar hicte kotu insanlar olarak resmedilmemislerdir film boyunca..hic oyle amerikan propagandasi yapilmamistir..hatta en iyi aktorler ingilizleri oynar diyebilirim.çok iyi bir savas filmdir onun icin..er ryan'i kurtarmak yaninda 3 bölümlük tv dizisi gibi durabilir..

bir kac trivia vermem gerekirse..film cekildiginde albay frostun gercegi hayattadir ve anthony hopkins i begenmemis kil kuyruk bulmustur..emekli albay olmanin verdigi huysuzluk ile..ayrica yine albay frost normal savasta bir ingiliz koşmaz ilkesi geregi mermiler atilirken hiç koşmaz imiş..oysa anthony hopkins ada tavsani misali filmde.."özel efekt onnar özel efekt koşma" demek isterim ben yonetmen olsam..

bir diger trivia ise şu..sean connery bu filmde oynamistir..yemin billah ederim gerekirse..
  • 1977 yapımı bir film. görsel detaylara önem verenlerin eski bir yapım olması nedeniyle izlememesi hata olur. gayet büyük çaba sarf edilmiş film için. özellikle ikinci dünya savaşı meraklılarının izlemesi gerekir.

ayrıca bilgi olarak 1977'den önce 1974'de biz de sezercik küçük mücahit'i çekmiştik.
  • kahraman ya da canavar yaratmadan savaş filmi çekilebileceğinin en güzel örneklerinden biri.
  • karantina gunleri sayesinde tekrardan izledigim sampiyonlar ligi kadrosuna sahip olan film.

filmi izlemeden once operation market garden hakkinda ne kadar fazla bilginiz olursa, senaryosunun anlasilmasi o derece kolay olacaktir.

en az 2 sezonluk bir diziye sigacak senaryonun 3 saatlik bir filme indirgenmesi filmin en olumsuz yani diyebiliriz.
  • kalabalık kadrolu ve başarılı bir ikinci dünya savaşı filmi. arnhem'de ingilizlerin umutsuz direnişi, uçakların attığı yardım kolilerinden birini almaya koşan ingiliz askeri, şemsiyeli ingiliz subay, robert redford'un botlarla nehri geçişi, alman mareşal ile general ve albayların çekişmesi, gürültüden rahatsız olan hollandalı yaşlı ev sahibesi, abd'li çavuşun dr. albay tarafından tutuklattırılması akılda kalan resim ve sahneler.
  • filmi ilk izledigimde lan bu sean connery deilmi? ana! bu da rert redford! ana! kadroya bak olm kimler varmış mına koyim dedigim ve izlemeye koyuldugum dev bir oyuncu kadrosuyla çekilmiş, 2.dünya savaşını konu alan filmler arasında izlenebilecek en iyi filmlerden birisi diyebilirim.izlemeyenler ve izlemek isteyenler trt-2 de 2-3 ayda bir veriolar sanırım 2-3 kez denk geldi bana.
  • mareşal apoleti gibi film.
  • film değil gök atlası mübarek.
    çeviri ahmaklığına uğramış nice filmden birisidir. uzunluğundan ve zor izlenmesinden olsa gerek, ismi çeviren adam da izlemedi herhalde filmi. bütün olay o köprünün "fazla uzak" olması. çevir işte "fazla uzak köprü" diye. direkt çeviri budur da zaten. "uzaktaki köprü" ne öyle aşk filmi gibi. karşı cephelerdeki iki askerin imkansız aşkı.
    gerçi "anasının örekesindeki köprü" diye çevirseymiş iki anlamı da karşılarmış bak.
  • - have you ever been liberated?
    - ı got divorced twice, does that count?
    -yes. that counts*
hesabın var mı? giriş yap