• memleket hakimlerin darbesini konusurken, amerikada baskan adayi ilk kez bir afro amerikan olurken, iran israil'e ezeli bir giciklik yaparken, banker kastelli'nin zamanında kactıgı memleket olan isviçre'nin cenevre kentinde oynanan ve portekizin 2 nizami, 1 nizamsiz 3 de direkte patlayan golu ile 6-0 biten müsabaka.. ha yillar sonra bakildiginda 2-0 yazilacaktir kagitlarda..

maçtan evvel ülke televizyonlari türko'larin reklamlari ile kaynarken, servet'in annesi suna teyze "benim oglum tek basina takim derken", ezeli sinir bozucumuz scolari "türkiyeden cok cekiniyoruz" derken maç saati gelmis catmisti.. isvicre mactan evvel çek cumhuriyetine 1-0 boyun egmis, türk milli takiminin yetkilileri portekizin kagit üzerinde ev sahibi olmasiyla beyaz formayla sahaya cikma karari almislardi.. macin izledigi yurdum birahanelerinde coktan kafa olmus millet macin ilk dakikalarinda portekizin kirmizisini "sehitlerin kanı"nın kırmızısı zannedip simao ya "yürü be aslanim" diyordu.. bir 10 dakika boyle gecti.. sonra yurt sathindaki daha az sarhos olanlar durumu cakozlayarak "lan beyazlar biziz alooo" diye tepkilerini koyuyor, boylelikle tüm bir mac sürecek "topa basin ya, topa basip ipneler" bagirislari basliyordu..

milli takim sahaya duble kazim, cay içerken sakatlanabilen gokhan, forvette fransa'da dogdu, türk oldu mevlüt ile cikiyor, tuncayli midlesboronun da tuncayi sahada yerini aliyordu.. plan sahaneydi aslinda.. portekizi kendi sahalarinda durduracak sonrasinda "nerede ronaldo? nerede deko.. simdi siz basicaksiniz bam bam bam.. vallahi hakettiniz" denecekti.. plan boyleyken boyleydi.. ama futbolculara birisi 15 senedir oynanan oyunu oynayamayacaklarini, doldur bosalt'in hakan sükür'süz bir işe yaramayacagini soylememisti..

milli takim ilk yarida portekizin pesine takiliyor, portekiz'in once bir golu ofsayttan iptal ediliyor bir de toplari direkten patliyordu.. yurdun batisinda "70'e kadar gol yemezsek semih çakar bir tane" gorusu barlarda hakimken dogusunda "servet tek basina takim yahu" denerek hadise gecistiriliyordu..

devre arasinda bulundugum birahanede yanimda oturan amca "yahu sabri, arda, okan gircek aliriz maci ya!" diyor.. "okan?" dememe "evet okan.. okan 11 de olmaliydi" diye cevap vererek bana "allahim nereye geldim ben?" korkusu yasatiyordu..

cenevre'nin ankara besas stadindan hallice stadinda takimlar ikinci yariya cikiyorlar, servet'in basina gelenler kendisinin basina gelse onumuzdeki 3 sezonu kapatacak olan gokhan'in sakatlanmasina kadar da sadece bir topu direkten donuyordu portekizin.. tuncay tek bir top yapamiyor, mevlut'un yerine sezon boyunca actigi 150 ortanin sadece 3 ü isabetli olmus sabri oyuna giriyor, emre yoklari oynuyordu.. bu sirada gokhan sakatlanmaya karar vermis ve yerine türkcell süper liginde mükemmel bir oyun sergileyen emre asik oyuna giriyordu.. "gosterecegim aysun'a beni birakarak ne cok kaybettigini" hissiyatini tam benligine oturtmustu ki emre asik, pepe'nin golune mani olamiyordu..

bu sirada van hoydonk lig tvde maci anlatan melih sendile kisa mesaj cekiyor "sanki onde olan biziz? bu arada slm nbr?" diyordu... takim golden sonra biraz silkinir gibi olur diye beklerken, ayni tas ayni hamam gidiyordu.. tuncay kosmaktan baska bir sey yapmazken, colin kazim ilerde yaptigi hucum fauller ile goz boyuyordu.. dakikalar 70 i gosterirken genc golcumuz semih'in zamanının geldigine inaniliyor, ama kimse kalan 20 dakika boyunca semih'in tek olumlu hareketini goremeyecegine inanmak istemiyordu..

tam yardimci hakem 2 dakika uzattigini cümle aleme ilan edecekken, portekiz o ikinin attiklari gol sayisi oldugunu gosteriyordu tüm aleme ve azerbaycana.. (hususi olarak)

yurt icinde ve disinda, ve yavru vatan kibrista "hakan bu takimda oynayamaz miydi?" hadi onu gectim "ümit karan bankoydu yahu" geyikleri donerken, isvicrede bir kez daha yeniliyor, turkuaz bir sekilde soyunma odasina gidiyordu takimimiz.. artik onumuzdeki maclara şey edicez diyordu ridvan dilmen lig tv de.. ve begendigi oyunculari soylemek hakkinda "cok zor bir soru bu melih.. gercekten.." diye de eklestiriyordu..
  • milli takımımızın en iyi oyuncuları direkler bu maçta. top bizim direğe çarpıp karşı kaleye girerse gol atabiliriz belki.
  • fatih terim'in dediği gibi turnuvaya renk kattığımız maçtır.

kattığımız renk (bkz: mor)
  • melih sendilin milli takimimizdan en cok kimi begendiniz sorusuna ridvan dilmenin verdigi >direkleri begendim< yaniti, maci ozetleyen cevap olmustur...
  • tuncay değilde hamit'in çıkarılmasının nedenini müthiş merak ettiğim maç. fatih terim'in sadece bunun sebebini söylemesini istiyorum. tuncay niye çıkarılmadı? acaba bizim göremediğimiz bir şey mi gördü tuncay'da terim? terim bunu açıklasın kendisinden başka bir şey istemiyorum. yenilgi falan önemli değil amına koyim. bunun sebebi nedir? taşaklarını yiyim fatih terim nolur şunun sebebini bi söyle?
  • 1. bu sezon futbol oynamamış emre belezoğlunun oynadığı maç.
    2. fatih terimin forvet çıkarıp 2. sağ beki oyuna aldığı sonra 1. sağ beki oyundan çıkarıp forvet aldığı maç.
    3. tuncayın bal yapmayan arı olduğu maç.
    4. hakan şükür olsun olmasın milli takımın topu şişirmeyi adet haline getirdiğini gösteren maç.
    5. gökhan zan'ın camdan olduğunu ispat ettiği maç(adam gidip diğer oyuncuya tekme attı ve sakatlandı)
  • türkiye'nin, "playstation'da pes* oynamayı yeni öğrenen amatörlerin yılların pesçileri karşısında verdiği nafile ve ilkel mücadele" gibi oyun çıkardığı(!) maç.

(bkz: kendimden biliyorum)
  • sergen'in müthiş yorumlarıyla yardığı maç:

"ilk yarının başında adamlar ezdi bizi, not almıştım şuraya dur bakiim, aha bak yazmışım "45-55 arası fena yaptılar" diye"*
  • ingiliz itv televizyonu spikerinin soyle bir yorumuna sahit oldugum mac:

"fatih terim'in menejerlerine gore en az dort premier league takimi kendisiyle ilgileniyormus. kusura bakmayin ama ben buna inanmiyorum."
  • -maç biter bitmez reklama bas.
    -racır det.
hesabın var mı? giriş yap