• ilk dslr makinasını alacak olup da, hangi markanın hangi modelini alacağına bir türlü karar veremeyenler için bir referans sitesidir diyebilirim. iki ayrı sekmede siteyi açıp ilk sekmeye 'canon' ikincisine 'nikon' yazıp aratın, veya hangi markalara ilginiz varsa artık. çıkan sonuçlara bakarak renk ve keskinlik olarak sizin çekmeyi hayal ettiğiniz fotoğraflara en yakın olan markanın hangisi olduğuna karar verebilirsiniz. tabi çoğu fotoğrafta ciddi edit olayı yapıldığını da unutmayın. doğruca bir markaya ait modeli yazıp aratırsanız daha bir nokta atışı yapmış olursunuz.

şahsen yaptığım onca araştırmadan sonra canon 6d almaya karar vermişken, beğendiğim fotoğrafların büyük çoğunluğunun nikon d800 ile çekilmiş olduğunu görmek beni bir parça sinir etmiştir.

yine bu site sayesinde sanat uğruna soyunmayan bir slaw kızının kalmamış olduğunu görmek de sanat adına büyük bir kazanım olmuştur kanımca.

instagram'da cirit atan, kendine pro diyen türk fotoğrafçıların neden bu sitede paylaşım yapmadığını merak eden arkadaşlar siteye girip fotoğraflara şöyle bir baktıklarında, bizim pro diye geçinenlerin aslında yeni yetme amatörden öte olmadıklarını en geç beş dakika içinde anlayacağınıza eminim.

şu ana kadar en çok beğendiğim ilk üç sayfayı da sizlerle paylaşıp yayınıma şimdilik son veriyorum.

ivan lee shahul kollengode jake olson brian ingram

edit:link ekleme şeysi.
  • ilham almak, amatörlerin bu hobiyi ne kadar ileri götürebildiği görmek için harika bir site.

hele de alanının en iyisi olan, sürekli takip ettiğiniz pro ve amatörlerden işleriniz için taktir aldığınızda hobide kendinizi geliştirmek için motivasyonunuzu sürekli diri kalıyor, 500px sizi kamçılıyor.

500px'de o kadar yüksek düzeyde iş var ki instagramda işlerini paylaşan pek çok pro nun burada olmadığını görmek insanı şaşırtmıyor. türk pro lar da buna dahil…karşılaştırılmaktan çekiniyorlar kısacası...

ancak doğruya doğru buranın garip bir "tüketici" kitlesi de var:

her işte olduğu gibi burada da beğenilmek için en etkin kriter "popüler" olmanız. eğer üç-beş orjinal iş çıkarır ve yüzlerce follower edinip kitlenizi yaratabilirseniz ortalama hatta kötü işler de koysanız yüzlerce like ve favorite alıyorsunuz.

çok zor değil, "istanbul" olarak bir arama yaptığınızda çok iyi işlerin yanında aynı puanı almış ancak kompozisyondan bihaber ve tematik olarak sıradan olan işleri de görübilirsiniz. işin garibi bu çok iyi iş ile çok kötü iş aynı kişiye de ait olabiliyor, hangi kafa ile oy veriliyor anlamak da zorlanıyor insan...
  • ilk üye olduğum zaman, daha formatı çakmadan 200 kadar şahsi fotoğrafımı çatır çatır yüklememle ortamı şenlendirdiğim site. arkadaşım tavsiye etmişti, albüm falan yapabiliyorsun dedi, hiç de bakmadım neymiş ne değilmiş diye, üye olur olmaz başladım yükmeleye. kendim ve arkadaşlarımın en maymun hallerini ana sayfada görmem ve aldığım yorumlarla kendime gelmem bir oldu tabi, o kadar fotoğrafı resmen ışık hızıyla sildim. bu da böyle bi anımdır. neyse, çok güzel site, lakin biraz sinir bozucu, öyle fotoğraflar var ki kendi çektiğiniz hiçbir şeyi beğenmemeye başlıyorsunuz bir süre sonra.
  • zaman öldürgeci. fotoğrafları seviyorsanız, saatlerce başında kalabilirsiniz, çok tehlikeli. fotoğrafların oluşturduğu o sanatsal, elitist ortamda bir süre sonra "vay amuğa goyam nası çekmiş bunu" nidasıyla fotoğraflar arasında kaybolabilirsiniz. muhteşem işler var, fotoğraf dünyasındaki öz güveninizi alt üst edebilir.
  • kopyalamayı engellemeye çalışmış süper ötesi fotoğraf sitesi. bir fotoğrafı kaydetmek için:

sayfada boş bir yerde sağ tık yapın, sayfanın kaynağını göster diyin. açılan html kodunda arama bölümüne 4.jpg yazıp aratın. içinde 4.jpg olan tek link ana fotoğraf linkidir. linki kopyalayıp yeni bir sekmede açıp bilgisayara fotoğrafı kaydedin.
  • hoşunuza giden fotoğrafın tam boyutlu halini görmek istiyorsanız eğer;

chrome yada firefox tarayıcınızda ilgili fotoğrafı açtıktan sonra sayfa kaynağını (ctrl+u) kombinasyonuyla görüntülüyoruz.
    sonrasında sayfa içinde (ctrl+f) kombinasyonuyla, ("size":2048) dizisini arayıp buluyoruz ve hemen devamındaki linki kopyalayıp yeni sekmede açıyoruz.

burada göründüğü gibi.
  • her fotoğraf sitesinde olduğu gibi hdr'ı yine fazla kaçmış fotoğraflara yer veren site.
    arkadaşım azıcık orijinal olun yaa, efekt mefekt. doğal güzelliği gösterin.
  • camura yatip saatlerce beklemek sureti ile cekmis oldugunuz bir yaban kusunun fotografi, mahallenizdeki bir kedinin alelade bir fotografindan daha az puan alabildigi site. buna ragmen severek kullandigim ve fotograflarimi lisansladigim sitelerden birisi.
  • salak saçma fotoğrafların 90 üstü puanlar aldığı sitedir arada çok güzel şeyler de çıkıyor ama fotoğrafların %50si resmen çöp adam başkasına göstermeye utanır.

örnek: http://500px.com/photo/20839171

resmen otomatik modda çekilmiş bir fotoğraf. 6400 iso kullanmış arkadaş hayvan gibi gren yapmış bu yüzden de. odağı da yok resmin hatta elini titretmiş bile olabilir ama 91 puan.

ben de üç beş bir şey yüklesem mi diyordum ama artık vazgeçtim.

not: profesyonel değilim. hatta amatör bile sayılmam sadece kendim için fotoğraf çekmeyi seven ve bu yüzden bununla uğraşam biriyim.
  • bir kez dalındığında kolay kolay kapatılamayan, tasarımı sade ve güzel site.

http://500px.com/photos

http://500px.com/photo/388466
    http://500px.com/photo/392782
hesabın var mı? giriş yap