• üstümde iğrenç mavi bir şortla babamın horlaması eşliğinde izlediğim maç.
    ne zaman hava sıcaklansa o iğrenç, (hala nasıl olduysa annemin nice tişörtlere kıymasına rağmen ona bir türlü kıyamadığı) o aptal şortu giysem aklıma babamın horul horul gürlemesiyle gelen maç.

ronaldo nun fenomenliği, fabien barthez in basiretsizliği *, beckham ın reyizliği şeklinde özetleyebilirim belki bu efsane futbol şölenini.

ama asıl özlediğim, o iğrenç mavi şortla futbol sefası yada bechham ın muhteşem frikik golü, veron un korsan gibi kırmızı formayla sahada gezinmesi, ronaldo nun muazzam bitiriciliği gibi şeyler değil. ben senin horul horul yan kanepede horlaman eşiliiğinde maç izlemeyi özledim baba..
  • uzun zamandır canım sıkıldıkça çince mi japonca mı ne sikimse bi dilde izleyip durduğum maç. "işte futbol bu orospu çocukları" diye bağırasım geliyo her izlediğimde.
  • an itibariyle ntvspordan tekrarı yayınlanmakta olan ve hayatımda izlediğim en iyi maçlardan biri.
    kadrolara baktıkça gözlerim doluyor ve çocukluğum aklıma geliyor. neredeyse bütün futbolcular nevi şahsına münhasır ; top kontrolleri (zidane) , frikik vuruşları (beckham , r. carlos), saçma sapan hataları ( barthez) , dribblingleri ( ronaldo, figo) vs . mantıksız gelebilir ama herkesin başrol oynadığı bir film gibi düşünebiliriz.
    çok uzatmadan, futbolseverlerin mutlaka izlemesi gereken bir maç olduğunu söylerek bitiriyorum.
  • herhangi bir telif hakkı sıkıntısı olduğunu düşünmediğimden bu futbol şöleninin torrent linkini vermekte bir sakınca görmüyorum. buradan indirilebilir.
  • üzerinden 14 yıl geçmiş ama ben beckham'ın sonradan oyuna girip 2 gol attığını daha dün gibi hatırlıyorum. yaşlandık lan, vallaha yaşlandık. ulan ntvspor kapan bir an önce sen de.
  • kadrolar itibariyle gördüğüm en iyi futbol maçı. sahada gerçek anlamda reisler vardı ve maç 4-3 bitti. bu maçtaki kadrolara bakınca şimdiki futbolcuların birbirine ne kadar çok benzediklerini daha iyi anlayabiliyoruz.

maçın önemi ve özeti.
  • sahadaki kadro, yedek klubüdekiler, maçın hakemleri ve bir 23 nisan akşamında mav renkli star ambleminin olduğu kanaldan bu maçı soluk soluğa izlemiştim. össye 1-2 ay vardı ve sanırım günlük çözmem gereken soru adedine ulaşamadan maç başlayınca antakya'nın bir köşesinde bu maça öncelik vermiştim. o sıcakta soru çözmek cazip gelmemişti. eve antakya dürüm söyledim liver burger'den. açtım kolayı devre arası soruları çözerim diye izlemeye başladım maçı. zidanelar, figolar, solariler, hierolar, ronaldolar, helgueralar, gutiler, makaleleler ve hele ki steve macmanaman ismini söylemek çok hoşuma gidiyordu madridteki ingiliz asıllı oyuncuydu madrid'i franco'nun takımı diye hiç sevmezdim ama bu adam liverpool kökenliydi ve sanırım ilk rumuzumdu sosyal medyada. eşleşmede de kırmızı şeytanları tutuyordum ama ferguson mallık yapıp bechamla başlamayınca kralın takımı tarihteki ronaldoların atası olan ronaldoyla old trafforta hattricke 59 dakikada ulaştı. futbolun tanrıları madridi tutuyordu ama işin kötüsü tanrıların çoğu madrid'te top koşturuyordu. bir atakları madridin hala aklımda...
  • youtube'da ne zaman denk gelsem özetini izlediğim maç. öyle bir maç ki video youtube'a geçen sene yüklenmesine rağmen 23 milyon kişi tarafından izlenmiş.

alın siz de izleyin: https://www.youtube.com/watch?v=w7hm1rfnfs4
  • duraklamaları bile izledim. kimin adını söylese ersin düzen, daldım gittim. zidane gibi sık sık ismi anılan babalar dışında, misal bi salgado yu nisterroy u barthez i solksjayer i filan duymak... ulan ağlıcam be.
    futbola aşık olduğum yıllardı, gece bizimkiler uyur bi süre içeriyi dinler sonra eski arçelik televizyonu açar en kısık seste ama izlerdim. haftada iki gece. sanki o ufacık odaya sığardı nou camp old trafford.. anfield road..
    insam şöyle bi şeyi izleyince anlıyor, futbolu ne hale getirmiş bağzı şeyler.

kısaca: futbola aşık olduğum yıllardan bi maçtı, şimdi ayrılık acısı çekiyoruz..
hesabın var mı? giriş yap