• 7,7 büyüklüğünde olduğu söylenen depremdir. geçmiş olsun meksika halkına.

ulan koskoca afetle dalga geçen dalyaraklara bak hele. yok koltukta oturuyormuş şansa yaşıyormuş, yok ordan hissetmemişmiş, demek ki uzakmış. oğlum azcık kendinize gelin iki beğeni alacağım diye milletlerin acılarıyla dalga geçmeyin.

dalga geçen kekoları engelliyorum ama, sövmeden de geçemedim.
  • canını zor kurtarmış insanların ırzına namusuna göz diken şerefsiz yazarları da bu şekilde gördük.
  • umarımcılar, şansa yaşayanlar ve 2020'cilere bugün mesai yaptıracak ve bu da dahil bir sürü gereksiz entry girdirecek olan üzücü deprem.

edit: @yataygecen isimli suserin hatırlatmasıyla 2020'ciler eklendi.
  • adam oturduğu koltukta götünün temelini atmış, her dakika kaosa hazır bir şekilde sayfa yenilerken meksika depremine denk geliyor ve yazdığı şey:

"2020 bit artık allahin cezası :((("
    "ankara'dan hissedildi"
    "daha az önce hava durumuna baktim ya şansa yaşıyoruz"
    "meksikalı arkadaşlarımla konustum iyilermiş."

birader sizin yaşamınızı devam ettirmeniz için gerekli olan minimum ilgi miktarını biz size bir kerede sikerek yükleyelim, bir daha böyle dalyaraklık yapmayın. tamam size burnunuzun dibinde olmuş gibi ultra tepki verin demiyor kimse de, yırtık dondan çıkar gibi de çıkmayın be kodumun beyinsizleri. komik olabiliyorsan bile olmayıver bir süre amına koyayım. aynı esprileri ısıtıp ısıtıp yapıyorsunuz, her başlıkta aynı dalyaraklardan var. ondan sonra sözlük şöyle oldu sözlük böyle oldu. sözlüğün anasını sen siktin birader, senin sayende böyle oldu.

meksikalı arkadaşına selam söyle amina kodumun ameri can'tı seni. adamın meksikalı arkadaşı varmış ya. inanılmaz.
  • 7.7 büyüklüğünde ve meksika'nın oaxaca eyaletinde meydana gelmiş olan depremdir. deprem hakkında gördüğüm ilginç videoyu buraya bırakıyorum. umarım can kaybı yoktur.
    23 haziran 2020 oaxaca depremi
    23 haziran 2020 oaxaca depremi 2
    bir marketin depremden sonraki hali
    bir binanın deprem sırasında kaydı
    başka bir marketin deprem sonrası durumu
    bir binanın çatısından deprem anına ait kayıt
    edit: büyüklüğü ile ilgili birçok bilgi bulunmakta. 7.4 - 7.1 - 7.7 ve 7.5 benim gördüklerim. bulduğum videoları da ekliyorum.
    edit2: aynı zamanda tsunami uyarısı yapılmış ve denizin çekildiğine dair de görüntüler mevcut. ek olarak depremden yaklaşık bir dakika önce uyarı sistemleri devreye girmiş şeklinde bir bilgi var.
    deprem bölgesinden uzak sanırım başkent civarında deprem erken uyarı sistemini ve deprem anını görebileceğimiz bir video. videonun çekildiği bölgede depremin büyüklüğü 4.6 olarak kaydedilmiş.
    deprem erken uyarı sistemi ve deprem anı
  • 2020 tüm hızıyla devam ediyor.

video 1

video 2

video 3

bu arkadaşa göre uyarı sistemi halkı 1 dakika öncesinden uyarmış. böyle bir sistem var mı gerçekten bilmiyorum fakat varsa istanbul için aynı sistem kurulabilir?

@rapsar adlı çaylak arkadaşımızın attığı özel mesajı paylaşıyorum.

--- spoiler ---

meksika'da yaşıyorum (başkent mexico city), depremin merkez üssü 300 km kadar uzakta. erken uyarı sistemi var, yaklaşık 1 dk öncesinde alarm çaldı, telefonu falan alıp dahi hafif koşar adımla dışarı çıkmak için yeterli bir süre. deprem başladığında sokak ortasındaydık bile :) insanlar bilinçli genelde ve panik yapmıyorlar, çünkü alarmı duyup depremin geldiğini anlıyorsun ve hazır oluyorsun (tabi şiddeti ve ne zaman olacağı belirsiz). aynı anda uygulama ile telefonuna bildirim de geliyor deprem olacak diye, dolayısıyla türkiye gibi değil.
    --- spoiler ---

bu sistemi açıkcası bende ilk kez öğrendim. can kayıbı yok ise veyahut az ise tamamen bundan kaynaklıdır, ağustos depremi ile bunu karşılaştıranlar olmuştu onlara cevap şeklinde olsun. umarım ayni sistemi bizde uygulayabiliriz.
  • 7,4-7,7-7,5 olarak 4’er dakika arayla gercekleşmiş 3 adet depremdir.
  • eksisozluge twitterda oldugu gibi kelime susturma ozelligi gelmesi gerekiyor. ' umarim ' yazan herkesin klavyesi kirilsin.

tanim: meksikada olan deprem.
  • ön edit:
    26 km derinliğinde 7.4 büyüklüğünde gerçekleşmiş deprem. tsunami dalgalarının 1-3m arası olması bekleniyormuş.
    zaten gün içinde aynı bölgede depremler olmuş.

-15 saat önce 4.9 büyüklüğünde 35 km derinlikte,
    -7 saat önce 4.3 büyüklükte 170 km derinlikte ve en son olarak şimdi bu deprem gerçekleşmiş.
    -4 gün önce de 4.3 bütüklüğünde 10 km derinlikte bir deprem gerçekleşmiş.

kısacası geliyorum demiş ki zaten tarihlerinde pek çok 7 üstü bulunuyor. zaten oaxaca levha sınırında anladığım kadarıyla. kokos levhası kenarında bulunuyor.
    (bkz: subduction zone)

tektonik harita
    bugün olan depremler
    kaynak

bu sabah gördüğüm rüyamı çıkartarak ürküten deprem. çok net hatırlıyorum deprem olurken etrafımdakilere korkmayın çok uzakta oluyor ama ona rağmen hissediyoruz demiştim. korkmuştum meğerse buymuş. inşallah kötü bir tablo yoktur.
  • başlıkta kaynak görmeyince youtube dan biraz videolarına baktım, videolarda köpeklerden başka kimsenin sesi çıkmıyor, insanlar çok sakin. japonya olsa ancak bu kadar olur, bide bu adamlara 3. dünya vatandaşı muamelesi yapan amerika’nın da kalıbına tüküreyim
hesabın var mı? giriş yap