• "bir gun acaba bu yili bile arayacak hale gelir miyiz?" sorusunu akla getiren yilin miladi takvimde karsilik gelen sayisi
  • türkiye için dönüm noktası olan tarih. ekonomik kriz sonrası toparlanma dönemine girmiş, sporda, sanatta, basın özgürlüğünde avrupa standartlarını zorlayan, pkk terörünü bitirme noktasında, siyasetinde gerici/islamcı tehlikesi olmayan bir dönemden "ileri demokrasi treni" adı altında, batı tarafından şişirilen ve sevimli gösterilen, ekonomiyi düzelteceğini, herkese özgürlük getireceğini savunup, bizi cumhuriyet tarihinin en karanlık, utanç verici dönemine getiren olayların başlangıç tarihi. eğer 2002'de iktidara genç parti bile gelmiş olsaydı, en geç 2006'da ab üyesiydik. bugün, nargile kafelerde böğrü açık, sakallı, osmanlı torunu olan tayfa iyi yetişmiş, vatanına ve insanlığa faydalı bireyler olarak üretim yapıyor olacaktı.
  • yaşanılan son güzel yıl. "bir gün uyansak ve 2002 yılında, bir temmuz sabahında bulsak kendimizi" en favori fantastik hayalimdir. nasıl bu kadar güzeldi anlamıyorum.
    hep beraber istersek, belki olur :(
  • türk televizyonlarında yaşanan köklü tasfiye ve değişimlerle de hatırladığım yıldır. kaldırılan programlara örnekler verecek olursak: bizimkiler, mahallenin muhtarları, bir demet tiyatro, yılan hikayesi, deli yürek, reha muhtar'la show haber, ece erken'in "klip 98/2002" aralığında uzanan sabah programı *

2002 yılında başlayan sıradaki diziyi tüm sevenlere gelsin: *
    (bkz: çocuklar duymasın)

ayrıca star tv'nin logosunun maviden kırmızıya dönmesi ve show tv'nin logo değiştirmesini unutmamak gerek.
  • 2002'de neler olmuştu neler bitmişti, hatırlayalım;

• tofaş, kuş serisi'nin üretimini durdurdu

• ünlü halk ozanı aşık mahzuni şerif vefat etti

• g.kore ve japonya'nın ortaklaşa düzenlediği 2002 dünya kupası'nda türkiye mlli futbol takımı üçüncü oldu

• almanya'nın münih kentindeki 18'inci avrupa atletizm şampiyonası'nda bayanlar bin 500 metrede süreyya ayhan, altın madalya kazanarak tarihe geçti

• bülent ecevit artık iyice yaşlandı, "biz bölgemizde barış değil savaş istiyoruz" dedi

• dsp genel başkan yardımcısı hüsamettin özkan partisinden istifa etti. beraberinde birçok milletvekili de istifa ederek bir krizin yaşanmasına sebep oldu. bu kriz hükümetin dağılması ve seçime gidilmesiyle sonuçlandı

• memleket erken genel seçimlere gitti, adalet ve kalkınma partisi tek başına iktidara geldi

• recep tayyip erdoğan siyaset yasaklı olduğu için hükümeti kurma görevini abdullah gül üstlendi ve cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer kurulan hükümeti onayladı

• ankara üniversitesi öğretim üyesi necip hablemitoğlu bir suikast sonucu katledildi

• dünya güzellik yarışmasıdna dünyalar güzeli kızımız azra akın birinci oldu
  • klasik islamcılara sorsan kızgın demirlerle dağlandığını, muhafazakar yerlere bombalar atıldığını falan söyler muhtemelen.

hani 2002'de çok büyük de değildim lakin 2014'ten bakınca bana ütopya gibi geliyor.

zaten bir daha asla eskisi gibi olamayacak bu ülke.

kinimiz var kinimiz var diye diye ülkeyi karpuz gibi yaran, komşuna bile güvenmemesini sağlayan, mahalle mahalle ayrılan, kendi hemşehrisine bile ilçesini göre muamele eden insanlara dönüştü halk.

o soktuğumin kinleri var olmaya devam etsin.
  • bu yılda ötekileştirenler değişti, ötekileştirme değişmedi.
  • cahiliye dönemi başlangıcı. araplar diri diri toprağa kız gömerlerdi vik vik vik. ensest, taciz, tecavüz (kız, oğlan, yetişkin kadın vs) almış başını gidiyor. okumuş insana hürmet yok. ilber ortaylı -#tarih dergisi bu konuşmayı alıntı yapmıştı- türkiye'nin yaşayacağı bir krizden bahsetmişti. türkiye, 10-15 yıl içinde aydın bir zümre yetiştiremezse, toplumu yönlendirecek dinamikleri oluşturamaz ve liderleri yetiştiremezse matbaanın avrupa'ya geldiğinde geç kalmamız gibi bu sefer tamamen dünyadan ayrı ve geride kalacağız, demişti.

siz hala 2023 diyin. fetö diyin. biz bilim, kültür ve sanat diyoruz; müreffeh yaşamak diyoruz siz hülooooğ diyorsunuz. "devlet de devlet" diyorsunuz. arabanızın tekerini döndüren mazota zam geldikçe, taşeron işçinin üstüne yün bindikçe ve kadroya alınmadıkça suçu başkasında değil akp'ye oy veren kendinde ara.

şükürler olsun ki bir oyumu bile akp'ye vermedim. çocuklarım olduğunda onlara bunu gururla anlatacağım. "gezici" olduğumu ama namussuz ve hırsız olmadığımı söyleyeceğim. bana bir iş verildiğinde hakkıyla ve layıkıyla yerine getirdiğimi, bu ülkeyi imar ederken taş yıkmadığımı aksine bir taş üstüne başka bir taş daha koyduğumu, çocuk ve gençlerin eğitimi için elimden geldiğince uğraştığımı onlara anlatacağım.
  • en cok ozlenilen yil. saniyorum herkes bu konuda hemfikir.
    hem hala 90'larin aliskanliklari devam ediyor.
    insanlar aksamlari disari cikip birbirleriyle konusuyor falan.
    mutluyuz, her sey ne guzel...

2002'ye geri donelim, sonra da zaman hic ilerlemesin...
hesabın var mı? giriş yap