• benim anlayamadığım konu, 3 km’lik 3 tane pistin yani toplamda 9 km’lik bir yolun nasıl 2 milyar dolara patladığı.

acaba sinyalizasyon sistemleri falan mı pahalı ? yani bir asfaltın bu kadar pahalı olabilmesine anlam veremedim.

bu işin uzmanları aydınlatabilirse bir şey öğrenmiş olurum.

edit: herkesin ben dahil merak ettiği konu ile ilgili mühendis ve havacılık uzmanlarından bilgiler geldi aynen paylaşıyorum detaylı olarak yazılan bir tanesini :

@hewit diyor ki :

“ kamyonun gectigi yol ile her dakika300 400 tonluk ucagin havadan inis yaptigi yol ayni olmuyor. kalkisi da saglikli yapmalari lazim, ortada herhangi bir otoyolun karsilastigindan yuzlerce kez daha fazla karsi gucle karsilasan yapilar var...

https://www.bne.com.au/…isbanes-new-runway/benefits

avustralya'da yapilan yeni bir pistin maliyeti 1.3 milyar dolar tutmus mesela, o paraya 13 tane b 737 aliyorsun... pist maliyetine sifirdan havayolu firmasi kuruluyor...

ote yandan londra'da yapilacak bir ekstra pist kamulastirmalar haric 18 milyar dolara mal olacak(tuhaf bir yere yaptiklari icin cokca altyapi masrafi) vs vs “
  • onlar konuşur şahsım yapar
  • pistin maliyetini soran arkadaşlar için söyleyeyim o pistler dümdüz asfalt değil, hem zemin etütlerinin yapılması ve ona göre düzenlenmesi önemli (toprak kayması, en ufak çökme ihtimali gibi) hem de yanal rüzgarlar ve hava basınıcının uçağın inmesine mani olmaması için özel şekilde tasarlanıyor.

böyle 3 kmden 3ton asfalt muhabbeti değil
  • (bkz: inşaat ya resulullah)

(bkz: atatürk havalimanı'nın milli emlak'a devredilmesi)

yeni inşaatlar yapacaklar mubarekler...
  • benim anlamadığım bu sahra hastaneleri ne için yapılıyor?
    pandemide değerler düşmüş, hasta sayısı azalmışken bu hastaneler ne amaçla yapılıyor, bilen yeşillendirsin.
  • bırakın pisti tüm atatürk havalimanının maliyeti 2 milyar dolar ya vardır ya yoktur. hangi vizyonsuz g.tünden sıktıysa bu rakamı böylesine ciddi bir vakayı sulandırıyor. büyük ihtimalle de ilerleyen günlerde "yauu ben havalimanı kullanılamaz hale geldi diye tüm rakamı söyledim, 2 milyar tl idi doğru rakam ehi ehi ehi" diye de sıvacağından böyle insanlar bir şeye dikkat çekmek isterken durmadan sıçıp sıvıyor. yapmayın! olay halihazırda yeterince vahim. abartmayın ki insanlar daha gelişine burun kıvırmasın.

işin doğrusuna gelirsek memlekette hiçbir şey yıkmadan geçici süreyle hastaneye çevrilecek size belki 1000 tane kompleks sayabilirim. sırf mevcut havalimanından 3 tane hastane çıkar. o sebeple 2 milyar değil 2 dolar olsa bile ziyandır, israftır. bugün ülkeyi düşman ele geçirse "durun olm hazır havalimanı yarın birgün lazım olur, yıkılır mı amk yazık günah" der.

daha bakın coronanın belini kırmışken, yoğun bakımların doluluk oranı her geçen saniye azalırken bir kaç hafta içinde normalleşme çalışmaları başlayacakken, bir veya iki ay sonra açılacak hastanenin gerekliğini sorgulamadım bile. yazık kere yazık...
  • anlam veremediğim olay.
  • he he 2 milyar dolooress..
  • (bkz: amaç farklı)
  • koca istanbul' da o pistlerden başka
    inşaat yeri bulamamışlar.
    toprak kabul etmeyecek bunu yapanları.
hesabın var mı? giriş yap