• asal sayı, kuran'da cehennem in kapısında yazdığı idda edilirken, besmelede ki toplam harf sayısına takbül ettiği bilinir.öyle ki besmele ile mektup yazma alışkanlığı olan müslümanların arap yarım adasında mektuplarının başına kısaca 19 yazdığı bilinir.
    kader sayısı falan da kabul edilir.
    tüm dünya tarihinde hiç değişmemiş iki sayı olan 1 ve 9 dan mürekkeptir.
  • vecihi'nin bir sahnesinin gösterilip vecihi karakterinin şu şekilde sorulduğu yarışma:

"neşeli günler filminde şener şen'in canlandırdığı karakterin adı nedir?"

sorun şu ki, vecihi gülen gözler filminin karakteridir. neşeli günler'de ziya karakterini canlandırmaktadır. bant yayında böyle hata yapılır mı lan?
  • saat 10:40 itibariyle kızımın yaşı.
    şaka gibi; artık 20'den gün alıyor kendisi.

kendi 19 yaşımı düşünüyorum, tamamen kendi başıma olduğum yaş ve babasıyla tanıştığım yaş. seneler ne çabuk geçmiş, babası böyle bir insan değildi derken, kendimi fark ediyorum; ben de böyle biri değildim ki...

geçmişe dönüp baktığımda kendi 18 yaşımı çok sevdiğimi ve 19 yaşımı da çok yetişkin bulduğumu hatırlıyorum. bir sonraki sene 20 olacaktım ve ondan sonra da ölünürdü herhalde. dile kolay 20 yaş, ne öyle yaşlı gibi!!!

kızıma "20'den gün alıyorsun" dediğimde benzer bir tepkiyle karşılaştım. "aa büyüdüm mü şimdi artık? 20 ne kadar yaşlı" dedi.

19 çok ara bir yaş, ne 18 ne 20, arada arafta gibi. bir ayağı hâlâ çocuklukta diğeri yetişkinlikte gibi. kızıma bakınca ise kaç olursa olsun, hep çocuk kalacak gibi.

yaşlandım diyordum da inandıramıyordum kimseyi. 19 yaşında bir kızım var. yaşlandım, yaşlanmak da güzel. daha doğrusu yaşlanmak, onunla güzel.

(yıldız gözlüm, gökkuşağım, meleğim, zilli zarifem, sıkıntılı raziyem, çift çenelim, dünya güzelim seni seviyorum. ne iyi etmişim de doğurmuşum seni. allah'a hamdolsun benim gibi birine senin gibi bir evladı nasip ettiği için)

ekleme: entry'i okuyan benim yıldızgözün tepkisi: "oha annemin babamla tanıştığı yaştayım. oha annemin babamla tanıştığı mı yaştayım? oha bir bar taburesi üstünde annemin babamla tanıştığı yaştayım mı?"

oysa ben feci hasta olduğum için yatakta uzanmışım, o ise laptop ile birlikte yanımda oturuyor ve yazdığımı okuyup öyle güzel gülümsüyor ki, sanıyorum şu kapalı havaya rağmen tüm kâinat da onunla gülümsüyor. ezan başladı, gece bizde kalan arkadaşının yanına koştu şimdi. evet evin içinde pata küte koştu. ne güzel bir enerji bu rabbim?

muhtemelen bu son yazdıklarımı okumayacak, yine de okusun isterdim. böyle gülümsemeyi nereden öğrendin sen? inşaallah böyle gülümseyebilmeni sağlayan etkenlerden biri de benimdir. senden sonra yaptığım her şeyde ilk ölçütüm bu oldu çünkü: sen mutlu olabilecek misin? bir ara evlenmeyi düşündüğümde bile, evlenmekten vazgeçişim sen üzüleceksin diyeydi. bir gün bile, bir tek gün bile pişman değilim yaşadıklarımızdan, yaşadıklarımdan. hayatıma anlam katan bir tek sendin ve hâlâ daha da öylesin. hep mutlu ol güzel kız, hep mutlu ol inşaallah. karşına hep iyi yürekli insanlar çıksın.

ve hep gülümse...
    ama hep böyle gülümse...
  • çorum'un plaka kodu.

aslında çaylaklar için iyi bir fırsatmış bu. çaylakken fark etseydim on entry'mden biri bu olurdu kesinlikle. 11.12.1999 tarihinde açılan bu başlığa, her şey yazılmış bir bu yazılmamış vay anasını.

(bkz: sözlükte hiç çorumlu yazar olmaması)
  • (bkz: harry kewell)
  • edebi bir kitap icinde olaganustu bicimde orulmus bir matematiksel sistemin kodu olarak inanlilarin inancini guclendiren, arastirip sorusturan kitap halkinin kuran hakkindaki kuskularini ortadan kaldiran, fanatik inkarcilarin ve ikiyuzlulerin anlayamadigi ve hatta alerji duydugu asal sayi (kuran, 74:30-31).

19 sayisi ismi "muddessir" (gizlenen) olan 74'uncu surede 1406 (19x74) ay yili boyunca gizli kaldiktan sonra 1974 yilinda hadis ve sunnet denilen palavralari reddeden, dinini sadece allah'a ozguleyen misir asilli bir amerikali kimya doktoru olan rashad khalifa tarafindan kesfedildi. detayli bilgi icin (bkz: http://www.19.org/turkish/kitaplar/19/)
  • 18 yaşındaki bir kız için korkunç olan bir yaş. muhtemel daha da korkunçları 20,21, 30,40 vs. diye devam eder.
  • vietnam savasina katılan askerlerin yas ortalamasi.
  • otobüs ve uçaklarda en konforlu seyahat koltuk numarasıdır*.
  • abd'de cesitli eyaletlerde bircok sey icin yasal yas siniri. ulkemizdeki 18 gibi. konuyla ilgili bir replik:

"finally 19 and legally able to do everything i’ve been doing since 15."
    (sonunda 19 yasindayim ve 15 yasindan beri yaptigim seyleri yasal olarak yapma hakkim var.)
hesabın var mı? giriş yap