• simdi son derece beylik bir giris yapacagim ama napalim: son 24 saat icinde dunyada 24000 kisi acliktan olmus. toplam olenler degil ha, en onlenebilir olum cesidinden sadece. 6.5 milyarlik dunyada bu 6.5 milyonda 24luk bir oran demek, her gun. vtech olayi ise 300 milyonluk bir ulkede 33luk bir oran, o da kirk yilda bir. ama wolf blitzer gibi beyaz sakallarini haketmemis insanlar bunu da anna nicole smith sacmaligi gibi gunlere, haftalara yayarak maaslarini kazanacaklar. herkesin hayatina biraz drama lazim tabii, kimse 24000 > 33 formuluyle calismiyor ama birader, herseyin bir siniri var, 15 minutes of fame kavraminin boku cikmis.

olenlerin akrabalari sanki hazirlik yapmis gibi sogukkanli bicimde roportaj veriyorlar. ortadogu veya balkanlarda olsa yerlerde dovunen salya sumuk kadinlar, kameralara saldiran abiler olurdu. biri de blitzerin sakalini yolardi.
  • cnn in zevkten 4 kose olarak anlattigi dogrudur olayi. arada sirada amazing event gibi akillara zarar aciklamalar agizlarindan kacmakta, olayi nokia cep telefonu ile kayda alan jamal isimli ogrencinin goruntulerini izletirken "wowww!" gibi unlemler kullandiklarina sahit oldum. goruntuyu 3 kere izledim tv acikken, 3unde de ayni yerde jamal isimli ogrencinin olayin anlik heyecani ile wow demesine ayni anda cnn spikerleri de wow, amazing gibi sekillerde tepkiler verip durdu. bu aslinda cok can sikici bir durum. ama soyle de bir sey dikkatimi cekiyor...33 kisi oldu bu olayda(hayati tehlikeyi atlatamayan 3 adet ogrenci de varmis malesef) bu ne demek? 33 tane ailenin hayatinin tamamen degismesi, buyuk bir yikima ugramasi demek.
    ama nerede bu aileler? ne cnn de ne baska bir haber kanalinda asla ama asla birisine bile raslayamiyorsunuz. turk kanallarinin haberlerini uzun sure once izlemeyi birakmamin sebebi olan , insanlarin acisindan kolayca para kazanma sevdasiyla evladi olmus kadinin burnunun dibine kamerayi sokup da aglayisini en ince ayrintisina kadar cekmek cnn de yok.
    yoksa bu 33 ailenin hic biri mi gelmedi virginia ya , olay mahalline? tabiiki oradalar. ama onlarin acilarina saygi duyuluyor , kameralara acilari yansitilmiyor. o sebeple gene de taktir edebilirim su an yaptiklari haberciligi.
  • 1. tanım itibariyle eğer fail bu katliamı belli bir amaca ulaşmak için insanları yıldırmak amacıyla yapmamışsa terörizm sayılamayacak olay. terörizm'de bir amaç, ve insanları korkutma niyeti şarttır.
    2. amerika'da bazı insanların sokakta kendilerine kamera doğrultulduğunda insanda kaç böbreğin olduğunu bilmemeleri, üçgenin kenar sayısını bilmemeleri ile hiçbir şekilde alakası olmayan katilamdır. bu ikisi arasında bağıntı kurmak, mehmet erbil'in programında birinin donunu indirme saçmalığı ile türkiye'deki -diyelim- terör arasında bağlantı kurmak gibidir. hani elma var armut var, akıl var izan var.
  • larry king'in ortadogu kokenli ogrenciyle konu$tugu programi ben de izledim.

lakin cocuk "ben ulkemde bunlara ali$kinim" degil, "ben amerika'ya bunlardan kacmak icin geldim burada da bu olay oldu" dedi larry king'in de "what an irony" saptamasi bunun uzerine oldu.

dolayisiyla kimse kimseye laf sokmu$, ayar vermi$ olmadi. yanli$ bilgi vererek insanlari yaniltmayalim pls ltf t$k.
  • columbine'in tekraridir. o sefer liseyse bu sefer universitedir.

amerikan hukumetinin kicina yakmasi, walmart'ta mermi satmaya devam etmesi yonunde de kina vazifesinde, elem bir olaydir ayrica.

dunya vatandaslari global anlamda cinnetten cinnete, buhrandan buhrana surukleniyorlar. burada bu, colombia'da insan kacirmak, nijerya'da sivil savas, rwanda'da etnik katliam, fransa'da turkiye'de din somurusu...

delirttiler ulan bir gezegen dolusu insani.
  • cnn, saldırıda ölen ve bir çok kişinin hayatını kurtaran öğretim görevlisi liviu librescu'nun* zamanında holokost'tan kurtulduğunu, israil'deki oğluyla canlı telefon bağlantıları da kurarak uzun uzun işledi. biz de seyrettik bilgilendik. yani katil cinnet geçiren müslüman bi adam olsaydı, olay nasıl işlenirdi düşünmek bile istemiyorum.
  • "deadliest campus shooting in us history" diyip duruyor cnn. adamların campus shootin tarihçeleri var yani.

edit:
    terliks uyardı, varmış gerçekten de: http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/4371403.stm
  • yeni katliamcı adayları için çıtayı yükseltmiştir.
    neymiş efendim amerikanın en yüksek adam öldürme rekoruymuş.
    yani bir yerde bazı manyaklara: "yerse geç bakalım. adam, hem de elin korelisi, bir günde 33 kişi öldürdü." demek gibi geldi bana. yoksa "koreli katil"in "tecavüzcü doktor"dan ne farkı var? demek medya her yerde medya.

not: bireysel silahlanmaya hiç değinmiyorum bile.
  • altından ne sebep çıkacağı bilinmemekle beraber "premeditated" yani planlı programlı gözüken katliam.

şimdilik dedikodulara göre kız arkadaşının kendisini aldatması ile çıldıran bir adamın eylemi gibi gözüküyor ama hadi diyelim ki kız arkadaşını vurmayı kafasına koymuştu buna neden iki silah kurşun geçirmez avcı yelegi ve bir sürü kurşun ile gittiğini (veya kız arkadaşını vurduktan sonra gidip bu ekipmanları kuşandığını), 2 saat sonra rastgele sınıflara girdiğini (hiç mi sakinleşmez insan), mühendislik fakültesinin 2 kapısını zincirle kapattığını açıklamıyor. ayrıca geçen hafta yapılan bomba ihbarlarının aynı kişi tarafından polisin olay yerine gelme süresini ölçmek amaçlı yapıldı iddiası da en son ortaya atılan gelişme.

şimdi ya bu iki olayın alakasız olduğunu öğreneceğiz, yada ilk öldürülen kişi sevgili kavgası değilde belki de planlanan saldırıyı bilip durdurmaya çalışırken vurulan biri olacak. yok gerçekten rivayetlerde ki gibi kız yüzünden çıldırıp adam vurmaksa da ne denir bilemiyorum.
  • amerikadaki silah endüstrisinin ve silah tacirlerinin, her türlü insanlık degerinin ne kadar da üstünde oldugunu bize bir kez daha gösterecek katliam olmustur bu. dikkat edin bakın "göstermis" demiyorum "gösterecek" diyorum. tıpkı columbine katliamında oldgu gibi. o zamanda millet bagırdı cagırdı yırtındı agladı, üstüne ödüllü belgeseller cekildi, bütün dünya duydu.. ama ne oldu? silah satısı kanunlarında ne ufak bir degisiklik olabildimi? hayır. bu olay üzerine de onbinlerce sey yazılacak cizilecek ama ne olacak? eşek osuracak yel götürecek. bütün dünyayı sömüren amerikanın en büyük gecim kaynagı, en büyük ticareti silah cünkü. amerika halkı bütün o bollugu bereketi, bütün o ihtisamlı hayatını bu kanlı ticarete borclu. ve o kro halka da silahsızlanmanın erdemini anlatmazsınız. tıpkı bizim güneydoguluya töre adı altındaki cinayetlerin zırvalıgını anlatamadıgınız gibi.. o yüzden de baskalarının kanını içerek yasayan vamprilerden pek bir farkı olmayan bu halkında basına böyle seyler gelince ben pek de fazla üzülemiyorum. diyeceksiniz ki okuldaki masum cocuklarının ne günahi var.. ee bütün dünyada bu böyle , kurunun yanında yaş da yanıyor. ayrıca öelnler kurtuluyor asıl hayatlarının bütün geri kalan zamanında acı cekecek olanlar analar babalar. ki o analar babalardır durmadan "benim amendmentımda var , silahlanmak benim hakkım diye bidi bidi edenler (bkz: second amendment) . eee eger bize rte müstehaksa onlarada bu müstehak. (hele bir de basımıza rteyi de oturtanlar bunlar olunca)
hesabın var mı? giriş yap