• yıllarca unutuldu antakya,
    yıllarca hava durumunu bile suriye televizyonlarından öğrendi,
    yıllarca sadece künefe olarak bilindi,
    yıllarca kardeşliği görülmedi.

benim şehrim orası, sokaklarında dolaşmaktan hiç korkmadım,
    aç kalmayacağımı hep bildim orada,
    alevi ve oruç tutmayan bir esnafın dükkanın önünden geçerken iftar vakti ekmek ikram edildi bana,
    en yakın arkadaşlarım bayramımı kutladı, ben onlarla ziyaretlerine gittim.
    sizin burada dost dediklerinize bir oralarda arkadaş diyoruz,
    sizin arkadaş dediklerinize biz tanıdık diyoruz,
    sizin burada ben dediklerinize biz orada biz diyoruz.

yok ne bekleniyordu onu anlamadım, tırsıp kalacaklar mı?
    tayfur sökmen diye birini duydun mu sen kardeş, ayşe fitnat hanımı duydun mu?
    vediyi duydun mu? semir ustayı duydun mu?
    hırıstiyanları duydun mu? yahudileri duydun mu, ermenileri dudyun mu?
    şimdi bunları duyduysan eğer hepsini birer birer unut.
    çünkü onların artık tek ismi var, abdullah cömert ve ali ismail korkmaz artık orada herkesin ismi,

bak direniyor, hem de nasıl direniyor, çatır çatır kurtarıyor onurunu,
    şimdi sen reyhanlı patladığında susan arkadaşım,
    sen ösocular dört nala tur attığında uzaktan izleyen siyasetçim,
    şimdi sen o sokaklara bak,
    o sokaklarda meleket sevgisini, kardeş bilmeyi, dost görmeyi, yılmamayı göreceksin.
    şimdi sen armutluya iyi bak,
    çünkü sen orada bir milletin nasıl ayağa kalktığını göreceksin.

tanım: onurunu kurtaran bir memleketin, hıncını gösterdiği direniştir.
    edit: imla
  • «bu beyaz türklerin burjuvaların direnişi yea», «bitti yea» diyenlerin dikkatle seyretmesi gereken eylem, bakalım bir şey anlayacaklar mı?
  • hala "ama polise taş atıyorlar" diyen malları görmekte olduğum direniş.

bak reyhanlı'yı falan geçtim, benim ali ismail gibi bi oğlum olacak, sırf eyleme katıldı diye, polis ara sokakta döverek hastanelik edecek, doktor bakmayacak ve ölecek... sorumlusu yok, adalet yok, cezası yok. yakarım bütün memleketi lan, bölüm sonu canavarım da tayyip olur. yaktılaar yıktılaaar vandallaaaar derken bi kere daha düşünün..
  • davul çalıp halay çekmedikleri direniş gibi direniştir.

hatay halkı nasıl türkiye'ye katılma kararını kendi kendine aldıysa, bu gün isminin başına "korkusuz" ünvanını kendi kendine getirmiştir.. helal olsun !

diren ahıdkadek..
  • illa bir mesaj veriliyorsa benim aldığım mesaj budur:

(bkz: barikatın ardı vatandır)
  • haklıyken haksız duruma düşmek geyikleri falan armutlu halkının umurunda değil... aslanlar gibi direniyorlar!
  • hatay halkını biber gazıyla yıldıracağını sananlar, bu halk samandağ biberiyle büyüdü unutmasın; tomalarla püskürteceğini umanlar, yaz kış harbiye şelalelerinin buz gibi sularında yıkandı bu halk unutmasın. direnişin en büyük kalesi antakya bu gece yine ayakta.
  • başbakan ağzı kullanan puştların arap alevi yaftasıyla aklınca oy, antipati, bölücülük devşirdiği onur hareketi. insanlar ne sandık için ne de sizin gibi zavallıların laf ebeliği yapması için oradalar. yaşamak, insanca ve kardeşçe. 19 yaşında öldürülmeden, 23 yaşında faili meçhule kurban gitmeden. devlet teröründen uzak, onuruyla. hepsi bu.
    edit: puşt silip kaçmış.
  • memleketimi tanıyorsam, bunlar daha polisin iyi günleri.
  • alakasız, izansız biçimde, hala "bir yerlere (sağ seçmene) mesaj vermek amaçlı yapıldığı iddia edilen ve hatay'ın alevi kimliğine yüklenen koskoca yürekli insanların yaptığı eylem.

amacına da ulaşmayacakmış zira, denilene göre.

gencecik çocukları ölmüş son bir ayda.

git evveline. resmi rakamlara göre elli küsür, gayri resmi rakamlara göre ikiyüz insanı ölmüş bir kaç ay önce.

mağdur edilmişler, ötekileştirilmişler, adam bile sayılmamışlar elinde silah dolanan bir başka ülkenin (bile değil belki) yurttaşı karşısında.

biraz kafa zorlansa, biraz ezberden çıkılsa, biraz empati kurulsa... kolayca anlaşılacak ya; alışkınız ezbere, ötelemeye, hoşumuza gitmeyen/işimize gelmeyen her şeyi sindirip, küfürlere ark eylemeye.
hesabın var mı? giriş yap