• valla çok güzeldi, vakit nasıl geçti anlamadık.
  • bir ogs li için de geçmenin oldukça kolay olduğu sınavdı.

bip.
  • 2005 haziranıydı ailecek uyandık.
    annem babam ben kahvaltı yaptık, kalemi, silgiyi giriş belgesini, okunmuş zerzevatı, suyu, şekeri kontrol ettik. kapıdan çıkarken "ablaa ben de geliym mi ama uyusam daha iyi.." diyen sesin sahibini bu sabah yolladığım sınavdır 2010 ygs.
    bu entry yazarken gözlerime dolan sıvı şeyin ne olduğunu bilemedim ama şimdi.
    (uff abla olmak ne biçim bir şey)
  • bir sayısalcı olarak sözelde hiçbir denemede olmadığı kadar sıçtığım sınav. ha tabi bunda başka etmenler de var. mesela salon görevlisinin tam bir orospu çocuğu çıkması, kimliktekinin ben olmadığımı iddia etmesi sonucu moralimi piç etmesi, kopya var mı diye saatimi kurcalayıp başımda dikilmesi ve bu olaylar ertesinde başıma lanet bir ağrının girmesi de bu etmenler arasında kendine yer bulabilir. felsefeye kadar geldiğimde (benim için 150. sorudan sonra) düşünme yeteneğimi çoktan kaybettim zaten.

bana sınavdan önce birkaç yayınla beraber ösym kitapçığını isimlerini söylemeden verip hangisi öss formatında diye sorsalar ilk eleyeceğim kitapçık bu olurdu. neymiş, geçen senenin aynısı olacakmış sorular, yarraamı aynısı. abicim kaç trilyon yıl önce mantık sordun sen? mesela kimyager sorusu çok boktandı bence, kolay-zor açısından demiyorum sorular resmen boktandı. bilgi yarışması sorusu gibi. coğrafyadan dış kuvvetlere abanmış zaten hazırlayan muhteşem şahsiyetler. sos-2 çözmüyoruz huopp kime diyorum? hiç çalışmasam da aynı netleri yaparmışım, ona yanıyorum.

tam bir kanlı pazar oldu benim açımdan. napalım anacım herkes şanslı olmuyor işte.
  • sözel bölümleriyle adeta kanırtmış sınavdır. bilhassa tarih ve coğrafya kısmındaki bazı soruları gördüğümde ayağa kalkıp alkışlayasım geldi lan.
  • bana 2011 ygs'de başarılar dilemiş nazik sınav.
  • an itibarıyle cep telefonu operatörlerinin para kazanma katsayısını 5 e katlayan sınavdır. haydi arayın sorun, nasıl geçmiş sınavı bir öğrenin bakalım. zaten sorulardan kafası allak bullak olmuş gençleri bir de klişe laflarınızla bunaltın. hemen sınavdan sonra yapın ama bunu tamam mı?
  • mantık sorusu soran zihniyeti eshefle kınadığım sınavdır. ne alaka lan.
  • sınav girişinde okunmuş kalem satarak gelecek seneki dershane paramı çıkarmayı planladığım sınav. okuyom ben yaa.*
  • birileri bu adamlara dershane sınavı yapmadıklarını hatırlatmalı.
    siz 1.5 milyon kişinin girdiği bir sınav yapıyorsunuz.
    böyle kafanıza göre fantazi yapabilir misiniz?
    ne hakkınız var buna?
    matematikte aklına esti diye mantık sormaya..
    kimya diye genel kültür sormaya..
    tarihte bilinmeyen bir ayaklanma sormaya..
    coğrafyada canım sıkıldı aga azcık dış kuvvetlerden abanayım demeye...
    .
    .
    .
    ne hakkınız var?
    siz dershane değilsiniz.. ciddi bir kurum olmanın gereklerini yerine getirmek zorundasınız..

arkadaş soramazsın demiyorum..
    tarihte ezber mi soracaksın. sor ama önce bir örnek kitapçık ver bir örnek soru yayımla ondan sonra sor paşa gibi. ama böyle tarihte ezber çıkacağını biz sınav salonunda öğreneceksek işimiz iş..

ortalama her dershane bir bursluluk sınavı yapar. nedir bu bursluluk sınavı ygs'nin yanında? hiçbir şey..
    ama onun bile örnek kitapçığı var aga.. siz böyle son dakika milleti nasıl kazığa oturturuz, acaba nerden ne saçmalasam da millet yan bassa diye hinlik düşünüyorsunuz.. becerdiniz de.. yan bastık!

aferin size..!
hesabın var mı? giriş yap