• istanbul'un leş gibi egzoz, toz, duman, vs. kirli kokusunu bile bir anda götürüveren, bize yaşadığımızı hatırlatan güzellemedir.
  • yaza girmeden, bütün o kuraklığı yaşamadan önce şişelere doldurmak istediğim güzel şey.
  • evde tek başına kalırken pencerden içeri girip odanın havasını temizleyen,insana yalnızlığını hatırlatan ve aynı zamanda huzur veren bir kokudur...tam da böyle anlarda dvd oynatıcınıza bir film takıp sevgilinizin elini tutarak yanı başınızda yanan şöminenin sıcaklığında sakin sakin film izlemek istersiniz ama etrafta ne sevgili vardır ne şömine...bir müddet bu güzel havayı soluyup pencereyi kapatır, evde kös kös dolanmaya devam edersiniz geçer gider...
  • bu ara herşey extra peynirli, extra güzel geliyor sanırım bana ama yağmurun kokusu da her zaman taaa iliklere çekilesi, durumsal değil en azından.

arkasından bir de toprak kokusu çekildimi içe, çifte kavrulmuş lokum kıvamına gelir bünye.
  • an itibariyle ankara'da duyulan kokudur.
  • bir bebeğe, anne kokusu nasıl oksitosin salgılatıyorsa aynı şekilde bana da etki eden kokudur.
  • yeni kesilmiş çimen kokusuyla kıyasıya yarışır, ormanın içinden akan bir çayın kokusunu burun farkıyla geçer.

asfalta düşen yağmurun kokusu bana rahmetli dedemi hatırlatır. o koku biraz daha değişiktir doğal yağmur kokusundan, bilirsiniz. dedem bana ilk, tek ve son kez öyle bir kokunun içinde tokat atmıştı. o da akşam trafiğinin içine, yola fırladığım içindi.

bazen de ilkokul günlerimi hatırlatır. o koku pencereden içeri tesadüfen girdiğinde tenefüste futbol oynama hayalimin suya düştüğünü hatırlatır bana.

her koku kendi hatırasını bir şekilde yaratıyor, koku hafızası müthiş bir şey.
  • mis gibi yağmur…sabahın sakinliğinde yağmurun toprakla buluşup yaydığı koku kuş seslerine karışıyor. kediler dingin, ben dingin… yağmur sesi, kokusu, sessizlik. yalnızlığın öteki yüzü bu; huzur.

nazım* şunu da sorsa mıydı, “sen yağmur kokusunun resmini yapabilir misin abidin*?
  • şehirde yaşayan biri için ıslak beton kokusudur; iç karartıcı ve acıtıcıdır..
  • yagmur kokusu diye birşey yoktur, o koku yagmurun kokusu değildir yagmurdan sonraki toprak kokusudur.
    yağmuru sevenin de sevmeyenin de hayran olduğu koku aslında budur.
    şiddetli bir yağmurun altında şemsiyesiz ve bir başına kalakalmış olsanız ,üstelik yoldan geçen tüm arabalar tarafından çamur banyosuna da maruz kalsanız herşey durulup o koku etrafı sardığında sizin de içinizi garip bir huzur kaplar.o sırılsıklam olup bir de üzerine çamur banyosu yapan siz değilsinizdir artık.
hesabın var mı? giriş yap