• bakara suresi'nde geçer. islam dinine ve müslümanlara has bir özellik değildir, susuzluk çekildiğinde islamiyet öncesi dönemde yahudiler tarafından da yapılan bir duadır. dilektir, istemedir.

bakara suresi 60. ayet:
    "musa* (çölde), kavmi için su dileğinde bulunmuştu, biz* de: "asan ile taşa vur!" demiştik. bunun üzerine ondan oniki pınar fışkırdı. her kısım insanlar kendi su alacağı kaynağı bildi. allah'in rızkından yiyin, için de bozgunculuk yaparak yeryüzünü fesada vermeyin!"
  • ben geldim geleli açmadı gökler
    ya ben bulutları anlamıyorum
    ya bulutlar benden birşey bekler
    hayat bir ölümdür aşk bir uçurum
    ben geldim geleli açmadı gökler

bir yağmur bilirim bir de kaldırım
    biri damla damla alnıma düşer
    diğerinde durup göğe bakarım
    ne şehir ne deniz kokan gemiler
    bir yağmur bilirim bir de kaldırım

nedense aldanmış bir gece annem
    bir kadın gömleği giydirmiş bana
    işte vuramadı gökler bana gem
    dinmedi içimde kopan fırtına
    nedense aldanmış ilk gece annem

biri çıkmış gibi boş bir mezardan
    ortalıkta ölüm sessizliği var
    bana ne geldiyse geldi yukardan
    bana ne yaptıysa yaptı bulutlar
    biri çıkmış gibi boş bir mezardan

iyi ki bilmiyor kalabalıklar
    yağmura bakmayı cam arkasından
    insandan insana şükür ki fark var
    birine cennetse birine zindan
    iyi ki bilmiyor kalabalıklar

yağmur duasına çıksaydık dostlar
    bulutlar yarılır gökler açardı
    şimdi ne ihtimal ne de imkan var
    göğe hükmetmekten kolay ne vardı
    yağmur duasına çıksaydık dostlar

ya ben bulutları anlamıyorum
    ya bulutlar benden birşey bekler
    hayat bir ölümdür aşk bir uçurum

sezai karakoç
  • islam inancı içinde hiçbir komik, abes, çağdışı yönü olmayan doğal bir istek. insanlar, inandıkları, sığındıkları, her arzularını ilettikleri, kendilerine şah damarlarından daha yakın olduğunu bildikleri varlıktan, allah'tan, yağmur yağdırmasını istiyor. duanın sınırını hangi aklıevvel çizdi ki, şunun için dua edilmez, bunun için dua edilmez diyelim. yağmur yağar ya da yağmaz. ama hiçbir dua boş çevrilmez; biz böyle bildik, böyle inandık.
  • adı üstünde ,yağmur duası.
    diğer dualardan ne farkı var?

allahtan rahmet diliyorsun , sağlık diliyorsun , ama iş yağmur duasına gelince "büyücülük" oluyor.
    sebep?
    çünkü yağmur , tabiat olayı.

ee sağlık için dua ediyorsun , onun mantığı ne? gökten sana ilaç mı inecek?
    istediğin okula girebilmek için dua ediyorsun , senin yerine şıkları allah mı işaretleyecek?, bunun mantığı ne?
    ölmüşlerin için allah'tan rahmet istiyorsun , neden peki ?

duada mantık olmaz.inanıyorsan , allah'tan istersin .olur veya olmaz , o allah'a kalmış?

tanımı da eksik olmasın , diğer dualardan herhangi bir farkı olmayan duadır .
  • güftesi tekin gönenç bestesi avni anila ait güzel, kürdilihicazkar eser...

kurumuş topraklar gibiyim,
    öyle unutulmuş, öyle yoksun.
    sen de yağmur duasına çık,
    sen de, ne olursun.

gök yüzü sere serpe açık sevgilere.
    dualar ağlamaklı, dualar mahzun.
    benim fısıltım da içlerinde,
    duyuyor musun?

rüyamdasın bütün gece
    binbir petek örüyorum kendimce
    sonra sana uzatıyorum ellerimi
    bırakıp gidiyorsun...

sen de yağmur duasına çık,
    sen de ne olursun.
  • araba yıkatmanın yanında verim oranı son derece düşüktür. ne zaman araba yıkatsam hiç boşum yok benim.
  • hep söylediğimiz, arabesk düşünmenin bariz bir uzantısıdır. çaresizliğin kabullenişi, çözüm üreten yolları tıkayan bir düşünce sisteminin sonucudur. daha da kötüsü, yarın yağmur yağdığında bireyi kendince haklı hissettiren duadır. (bkz: her işte bir hayır vardır/@hooker with a penis)

edit: afferin. dua edin. yüzyıllardır nil nehri böyle request'lerle dolup taşıyor zaten. 20 yıl sonra da petrol duası bekliyoruz bu bünyelerden...
  • ibadetler farz, sünnet ve vacip olarak üçe ayrılır. aslında vacip sadece hanefi mezhebinde vardır. kabaca ibadetler ikiye ayrılır diyebiliriz, mecbur olanlar ve mecbur olmayanlar.

namaz bir ibadettir ve mecburdur, gülümsemek bir ibadettir mecbur değildir, dua etmek ibadettir tavsiye edilmiştir ama mecbur değildir.

ibadetlerin vakitleri vardır. vaktin girmesi o vakte özel olan ibadeti yapmak isteyenleri harekete geçirir.

güneşin batması akşam namazı vaktinin girdiğini gösterir, mecburdur yapılmaması günahtır.

ay'ın tutulması husuf namazı vaktinin girmesidir, mecbur değildir, sünnettir.
    yağmursuzluk yağmur duasının vaktidir, mecbur değildir.

akşam namazı kılındığı için güneş batmaz, güneş battığı için akşam namazı kılınır.
    ay tutulması bitsin diye değil, ay tutulduğu için husuf namazı kılınır, kılmak isteyenlerce.
    kuraklık varsa bu yağmur duası ibadeti için vaktin girmesidir.

yağmur duası dua olması itibariyle bir ibadettir. allah'dan istenir, peygamberler bu duayı yapmıştır. kur'anda geçmez, hadislerde kendine yer bulur, insan ben yağmur duasının yağmur yağdıracağına inanmıyorum dese dinden çıkmaz.

ama mantık olarak yağmur yağmasını sağlayan şey dua değil, o duanın kabul edilmesidir. kabul edilmeyebilir, ertelenebilir. deist bir tanrı inancına sahip olanların ve ateistlerin buna inanması kendi inançları açısından makuldür bir müslüman için ise, allah yağmurun yağması için gerekli kanunları yaratandır ve değil yağmur yağması kainatta o'ndan habersiz bir yaprak kımıldamaz.

bunun anlaşılmayan yeri neresi tam kestiremiyorum.

yağmur duasını eleştirecekseniz, bunca zulmün, hırsızlığın döndüğü bir mekan ve zamanda o bu zulüm ve yolsuzlukları meşrulaştıran din tüccarları tarafından yapılmasını eleştirin. allah'dan bir şey istemeyi değil.

ülkede bir bereketsizlik varsa onun nedeni "yağmur yağdır allah'ım diye kalkan ellerdir" deyin. 21. yy'da yağmur duası da neymiş demenin bir anlamı yok. değil 4.5 milyar senedir yağanlar 100 milyar sene sonra dünyada yağmur yağacak olsa yine allah'ın izniyle ve yarattığı sistem dahilinde yağacaktır.
  • şöyle de olabilir:
    yağmur yağması istenen bölgede rock'n coke düzenlenir. akabinde rahmete şükredilir.
hesabın var mı? giriş yap