• a) genel tabiri ile: bisiklet yarışlarının yapıldığı oval piste verilen ad.

b)özel tabiri ile: olympique de marseille futbol takımının maçlarını oynadığı stadyumun adı. bknz: [(bkz: stade velodrome)]
  • (bkz: velespit)
  • fransızcadan dilimize geçtiği için doğrusunun velodrom olduğu sanılmaktadır. ve hatta veledrom diyenleri sürekli eleştirir bu insanlar. dün, kim milyoner olmak isterde de şıklar arasında bu soru varmış. döşemişler tweetleri, storyleri...

evet, doğrusu veledromdur. nasıl ki bisiklet kelimesini neden bisikleta değil diye mantık eleğine sokmuyorsak bunu da sokamayız.
  • maltepe sahilindekini yapanların tümden gebermesini diliyorum. ulan insan bi uyarı levhası falan koyar yavaş inin yokuştan diye. 2 gün önce başıma gelen felaket kazada kaskımın arka tarafı parçalanıyormuş neredeyse. ambülansla hastaneye kaldırılmak zorunda kaldım. dizlerim ve vücudumun üst tarafı sargıda şuan önümüzdeki hafta final haftam. edecek küfür bulamıyorum gerçekten. tek elle yazıyorum bide.

tanım: bisiklet parkuru. çok dikkatli olunmalı ilk kez gidecek arkadaşlar önce hızınızı 10km den yukarı çıkarmayın, parkuru tanıyınca istediğinizi yapın. yoksa benim gibi bir ay hayattan koparsınız.
    sağlıcakla..
  • bir tanesi artuklu üniversitesi merkez kampüsü'nde mardin büyükşehir belediyesi tarafından inşa edilmektedir.
  • pist bisikleti sporlarının yapıldığı spor tesisidir.olimpik bisiklet branşlarından biri olan pist bisikletinde değişik mesafe ve tarzlarda yarışlar gerçekleştirilebilmektedir.

bunlardan en önemlileri bireysel sprint ,takım takip,omnium,keiring,puanlı 20 km ve 1 saat yarışı sayılabilir.dünyada ahşap ve beton olmak üzere 2 çeşit veledrom türü bulunmaktadır.

olimpiyat standardında pistin iç çapı 250 metredir.

türkiye'nin ilk veledromu konya'da yapılacaktır.
  • veletlerin (bkz: evlat) yarıştığı mekan.
  • (bkz: mayadrom)
  • (bkz: aerodrom)
  • (bkz: şarz)
hesabın var mı? giriş yap