• temmuz ayında bana 2 aylık ücretsiz deneme verdiler, istemediğim halde "istemezseniz devam etmezsiniz, sizi arayıp onay alacağız" dediler tamam dedim. ancak 2 ayın sonunda arayan soran olmadı haliyle bende unuttum gitti, çünkü kullandığım bir şey değil.

dün paket ücretimin güncelleneceği mesajı gelince duruma uyandım, 8 aydır tivibu ücreti ödediğimi anladım. tamam otomatik ödemelerimi çok iyi takip etmemem benim de kabahatim. hemen aradım, ücret iadesi istediğimi ve üyeliğimi iptal etmek istediğimi söyledim. iptal işlemini hemen yaptılar, bugün de arayıp haklı olduğumu ve ücretin hemen iade edileceğini söylediler.

belki 38 yıllık hayatımda ilk defa ücret iadesi alıyor olabilirim. hep olumsuzlukları yazmayacağız ya, bu kadar hızlı ve anlayışlı oldukları için teşekkür de etmek gerek bazen.
  • bir yazılımcı olarak şunu söyleyebilirim:
    "kullanabilmek için yazılımın y'sinden bile anlamaya gerek olmamalıdır. eğer kullanmak için yazılımın y'sinden anlamak gerekecekse, bu; tivibu'yu üreten yazılımcı ekibin beceriksizliğidir".
  • tek cumle, belanizi allahinizdan bulun. boyle bir rezillik yok. insana 3. dunya ulkesinde yasadigini bagira bagira hatirlatiyorlar. parasini veriyorsunuz hizmet alamiyorsunuz. iletisim hattini ariyorsunuz karsinizda muhattap bulamiyorsunuz. 1 tl olur 50000 tl olur, babamizin hayrina 1 tl vermiyoruz. uye olmak isteyen herkesi zorunlu 4 tl'lik pakete uye yapiyorsunuz sesimiz cikmiyor, bu ay 4 tl'lik paketi 1 tl'den kullanma kampanyasi bitecek, haksiz yere isteyen istemeyen herkesten en az bir kereye mahsus 4 lira alacaklar onumuzdeki ay. sen binbir cakallik yap, yalan dolan reklamlar yap sonra gel tum dunyanin izlemek icin gunlerce bekledigi macin yayin saatinde hizmet vereme. yatacak yeriniz yok. internette sacma sapan sitelerden kesik kesik mac izlemeyelim, neyse parasi verelim rahat rahat izleyelim, aldigimiz hizmetten bir sorumlu olsun diyerek uye oluyorsunuz, sonuc budur. magdur olmaya mahkumuz cunku turkiye'de yasiyoruz. "tuketici" iseniz para oder, hizmet veya urunun duzgun olmasi icin anca dua edersiniz. elektrikleriniz cat diye kesilip saatlerce gelmeyebilir burada. en guclu altyapiya sahip telekom firmalarindan birinden aldiginiz hizmet cat diye kesilebilir. isin en uzucu tarafi, bunlarin hepsinin parasini catir catir odemenize ragmen olmasi. lanet olsun ya, bu topraklarda dogmus olmanin cezasi midir bu? yemisim macini, televizyonunu; insanin zoruna gidiyor. sadece su mac icin uye olan insan taniyorum. yaziktir. cukunuz kopar insallah.
  • hiçbir zorluğu yoktur. normal kanal arar gibi aşağıdaki frekansı aratacaksınız.

•türksat

tivibu spor (sd) 11797 v 8800 5/6

tivibu spor (hd) 11853 h 25000 2/3 dvbs2 / 8psk
  • yeni üye olduğum ve merak edenler için görüntü kalitesi hakkında fikir vermesi açısından, üşenmeyip birkaç kanalından* caps aldığım uygulama. hemen belirteyim print screen işleminden kaynaklanan kalite kaybı ve ekran kartı, bağlantı hızı gibi faktörleri gözardı ederek değerlendirilmesinde yarar var. ayrıca galatasaray maçını sorunsuz izletti diyebilirim. sorunsuz derken maç sorunluydu da tivibu sorunsuz izletti. yani sorunlu maçı tivibu sorunlarını da göstererek sorunsuzca izletti. aslında o kadar da sorun değil; çünkü lige konsant.. kendisine teşekkür edip linkleri vermeden önce birkaç sıkıntısından bahsetmek istiyorum; öncelikle 2010 yılı teknolojisinden, en azından aynı evde 2 bilgisayardan (bağlantı hızı belli bir düzeyin üstünde olanlar için mesela) izlenebilir olmasını beklerdim. bunun dışında keşfettiğim kadarıyla kanal sıralaması yapılamıyor, ekran boyutu için çok az seçenek var. eurosport, iz tv, mtv, bbc, mezzo, fashion tv, gstv, tnt gibi kanallar da mutlaka olmalı ki zamanla olacaktır. yandaş addedilen kanalların çokluğu da göze çarparken, buna ilişkin biçimde bir transparan bıyıklı kompleksi olan "çevirilerde mütedeyyinlik" atraksiyonu sergilenerek kırk yıllık "ve tanrı kadını yarattı"* * "ve allah kadını yarattı" şekline http://i.imgur.com/ie8uy.jpg büründürülmüştür. neyse, bu ayrı bir tartışmanın konusudur. öte yandan kanal geçişleri hızlı, görüntü netliği 5-10 saniye içinde daha da artmaktadır. bu arada tam superonline fiberoptik kablosu için siteyi kazmaya başladıkları güne denk gelmesi kafamı bulandırmıştır. ahan da linkler:

shortstv
    shortstv
    habertürk
    startv
    geo
    geo-reklam16-9smallformat
    geo-reklam4-3smallformat
    geo-reklamfullscreen forward to subject: işte bu kahvaltı olayı gavurlarda yok de mi hacım?*
    myzentv
    kanaldfullscreen
    kanaldfullscreenmenu
    kanald
    sat.1
    sat.1
    rtl
    cnbce
    cine5
    aljazeera
    showtv
    ntv
    cmusic
    bloomberg
    tv5mondeeurope
    kanald
    kanallistesi
    ntvspor
    trace
    tv8
    motorstv
    ntv
    e2
    cnntürk
    star
    cnnint
    tv5mondeeurope
    cnntürk
    foxtürk
    skytürk
    shortstv

edit: n. geo türkçe dublajlıdır.

seç izle menüleri:
    seçizletürksineması
    kısafilmler
    seçizledram
    seçizlediziler
    seçizlebelgeseller

edit: caps olayını abartmış bulunuyorum, yakında geçer. buyrun bu da yeni edit'im;

play bitrate oranları 300/400/600 ve 1000 olmakla birlikte ortalama 600 kbps civarında seyretmektedir. frame rate ise 24-25-26 gibidir. tabii ki bu tv yayınına, bağlantı hızına ve sanırım izlenilen saate göre değişmektedir. bu arada .jpeg yerine .bmp biçiminde kaydedince screen shot'ların ekran çerçevesinden de anlaşılacağı üzere daha kaliteli oldu:

trace full1
    tracetv
    tv5
    bebetv
    cnbce (haydi lilly lilly lilly lilly lilly yaar.. "we're as sick as our secrets" olayı ha!.. ne o dharma'ya mı sardın kız lilly?) *
    shortstv

not: ve allah kadını yarattı'yı düzeltmişler; haklarını teslim edelim: ve tanrı kadını yarattı

yıllar sonra edit: şimdi ben burda heycanla övmüşüm dostlar(burada-heyecan); fakat ben bunu entry tarihi zamanında 2 lira falanken kullandım, o zaman da kapanma, özellikle yoğun saatlerde kalite düşmesi ve donma sorunları vardı. bağlantım 8mbit sınırsızdı. yeni olduğu içindir düzelir dedik, sonra kampanya bitti zam geldi biraz daha kullandım. şimdi yeni entry'lerde görüyorum ki sorunlar hala düzelmemiş. alacaklar taahhütsüz alıp deneyip öyle almalı.
  • ulusal kanalı susturmuş hizmet. bunu öğrenir öğrenmez üyeliğimi iptal ettirmek için aradım, aynı paraya maxi üyeliği teklif ettiler, bu teklifin çok çirkin olduğunu ben her ne kadar katılmasam da muhalif bir sesin susturulmasının yanlış olduğunu bu düşüncemi para ile satın alma teklifinin bile yapılmasının çok yanlış olduğunu ilettim. bu sefer de bedava aynı hizmeti verelim dediler.

ulan bu kadar olmaz, şu ana kadar üyeliği iptal ettirmek istemediğim için aynı hizmeti bana daha pahalıya da satmış bunlar. hepinizi, hepimizi enayi yerine koyuyorlar. bugün her ne kadar desteklemesem de muhalif bir sesi susturdukları için ufak da olsa bir şey yaptım. ama eminim yarın sıra bizlere geldiğinde daha büyük şeyler yapmadığım için pişman olacağım.

katilleri koruyan bu sistem yarın sizin de kapınızı çalacak...
  • 1 tl olan web başlangıç paketi 3,90 tl olacak şekilde zamlanmış.
    kendilerini tek seferde %300 zam yapacak kadar özgüvenli bir firma oldukları için tebrik ediyorum. bize yakışan budur.

verdiğiniz hizmet zaten vasatın altında buna rağmen nat geo için katlanıyordum ama bilin ki o hizmet 3,90tl etmez.

son olarak eksiklerinizi yüzünüze çarpmak istiyorum ki en azından içim soğusun.
    -bilgisayara indirttiğiniz tivibu programının arayüzü tarihin gördüğü en kullanışsız arayüz.
    -izlenesi kanallarda yayını durdurma seçeneği çalışmıyor. (nat geo da çalışmıyor mesela)
    -yayını durdurma süresi yarım saat. (yıldız tv diye bir site bedavaya tüm kanalların bir haftalık geçmişini saklayabiliyorken sizin ücretli hizmetiniz resmen facia)
    -seç izle adı altında sunduğunuz hizmetin arşivi zayıf bile değil. adeta yok.
    -yayınınız donuyor atlıyor ara ara program tamamen kendini kapatıyor.
    -kanal listesi açıkken ses ayarı yapamıyoruz
    -ekranı boyutlandıramıyoruz.
    -bir kanalı izlerken kanal listesine bastığımızda kanal kendi kendine değişiyor.
    -insanlara internet üzerinde ürün satıp, iptali için telefon etmelerini istiyorsunuz. çakalsınız.
    -tv izledikçe geçici internet dosyaları klasörü şişiyor. (bir aylık kullanımla ortalama 30gb gibi bir veriyi nedensizce bilgisayarınızda saklıyorsunuz.)
  • yeni yıl zammını on dakika önce mesajla bildirmiş servistir. acaba zamanın da youtube'a gireceğim diye zırt pırt değiştirdiğim bağlantı ayarlarından sonra benim ip adresim güney kore'de mi gözüküyor. saat 04:00'te bulgaristandan bile cevapsız çağrı gelmiyor bu ne ciddiyetsizlik. ayrıca mesaj melodisini rammstein yapan kafama sokayım gece gece aklım gitti.
  • bunun pc uygulamasında durup dururken ses var-görüntü yok şeklinde siyah ekran ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken; "başlat => microsoft silverlight => kayıttan oynatma" bölümünde donanım hızlandırma kısmındaki tiki kaldırırsanız düzeliyor. aslında kendim için yazıyorum bunu buraya. bu tip şeyleri kolay unutuyorum, bi daha olursa sığır gibi 2 saat aramıyım nette :)
  • 5 dakikada uyelik ve aboneligi gerceklestirdigim (bende nasil boyle oldu hayret, en sorunlu ttnet abonesi benim oysa),
    ve sasirtici sekilde memnun kaldigim sey.

diziler icerisinde coupling'i bir gordum sevindim zaten,
    tv kanallarinda hic donma olmadi, ustelik evdeki digiturkten daha hizli gecis yapiyor, pek cok uzun ve kisa metrajli ucretsiz filmleri de icerisinde barindiriyor.

lakinnn..
    yok, ben kendim kasiniyorum,
    zira aradan cok degil 3-4 gun gececek ve bir ariza olacak, arayacagim 444lu nosunu ve bana sunu dicekler;

"tivibu player'inizin isigi sabit yaniyor mu?"
    ühüü
hesabın var mı? giriş yap