• bilimin kurgulandığı bir tema üzerine inşa edilmiş, romantik öğelerinin daha bir cazibeli olduğu film.
    çok çok mu güzel ? hayır değil
    ama seyirlik midir, hoş vakit geçirtir mi ? geçirtir..

fekat bir türk zekasıyla insan bambaşka hareketler bekliyor alex'den*. mesela alex yerine ahmet olaydı, kate denen şahsa soracağı ilk soru 2004-2005-2006 yıllarındaki at yarışları,iddaa ve sayısal loto sonuçları olurdu. ahmet cillop gibi paraya konar kate'i gözü görmezdi :

ahmet : kate'im..bugün 05 ağustos cumartesi..bizim hilmi abiyle oturduk ders çalışıyoruz. 2. ayak çok karışık..bi bakıversen internetten falan..karataş* yine sürpriz bi ata biniyo. gelir mi dersin ? handikap koşusunda hep eşşekler var. haaa bi de sayısal var..onu atlamayalım..her zamanki gibi sendeyiz.

+ + +

ahmet : kate'im paraya para demiyorum..allah senden razı olsun..burda karı kız da gani oldu. sortie'de kapıda karşılıyorlar artık..taşşş gibi hatunlar..beni bekleme..keyfim iyi..bi de bu hafta galatasaray fener maçı noolur? onu bi deyiversen. gözlerinden öperim.

aaaah ah..gerzek alex.
  • tam bi kış filmi..elde kahveyle sinemaya girilir, seyredilir ve kabanın yakası yukarıya kaldırılarak sinemadan çıkılır..lakin bunu yapamadım işte ağustosta gittigimden..iki sene önceki bugunume simdiden mektup yazmaya koyuldum bu filme kışın git die..
  • sacma sapan bir film arkadas. ben bulsam oyle 2 sene oncesinden mektup arkadasi, veririm mektupla tum loto sonuclarini. o da benim adima bir banka hesabi acar, her kazandiginin yarisini 2 sene vadeli hesaba yatirir. paranin yarisini 2 sonra gorunce bir loto sonucu daha veririm. boylece ikimiz de yuz milyonlarca dolara konariz...

hic akil yok bu amerikalilarda.
  • --- spoiler ---
    mutlu son yerine alex wyler in ölümü ile bitseydi ve bu konsepte biraz daha emek harcansaydı sinemadan çıktığımda kurgu hatalarını aramaktansa daha çok etkisi altında kalabileceğimi düşündüğüm film.
    yinede aşkı güzel bir şeklini sunduğu için tarz müdavimlerinin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.

ve ayrıca bir ayrıntı olarak restaurantta bekleyen ve ekilmiş bir sandra bullock görmek insanın içini acıtmıştır.
    --- spoiler ---
  • amerikan postacilik ve emlak sistemi uzerine carpici bir calisma
  • --- spoiler ---
    filmdeki kopegin eros oldugundan supheleniyorum. kopek bu iki karakteri birlestirmek icin cabaliyor , keanu tam sekreter kizin botlarina bakacakken kopek kamyonetten atlayip kosa kosa kate in sevgilisinin evine(?????) gidiyor. alex gol evi terkederken kopek onunla gelmektense evde kalip sandra nin kopegi olmayi tercih ediyor. bu kopek ilginc birsey , benim kedim mesela benim terliklerimi kemirmekten baska bir atraksiyon yapmiyor , yanlis hayvana mi oynadim ben simdi?
    kate in annesinin filmde hic bir fonksiyonu yokken , onunla olan sahneler yerine baska sahneler konsa film daha bir kurtarilabilirmis.mesela bu iki mektup arkadasi yillar ara ile yazistiklarina hemencecik ikna oldular.orasi biraz uzayabilirmis. bir de kate ve alex in yasami farkli zaman diliminde ama ayni hizla ilerliyorduysa eger alex katwe in en son mektubunu nasil oldu da aldi. vakit oglen vaktiydi. alex 14 subat 2006 da coktan erkek kardesi ile sikagodaki mimarlik burosunda takiliyordu, 14 subat 2008 deki kate in attigi mektubu almasi sinirlari epey bir zorlamis diyorum.
    gene de sevimli sandra bullock icin ne filmler izledik , bunu da izlerdik , devamini da izleriz...
    --- spoiler ---
  • star wars'da ışın kılıcına bakıp "abi mantıklı tabi ışın bu" diyen adamın bana gelip "bak bak bak, zaman mekan hatası yaptı salaklar.. hıh.. izlenmez bu film kaka" demesi abeslikten öteye geçmez.
    sen git önce filmin konusuna bak.. bir posta kutusu aracılığıyla zaman içinde mesajlaşıyorlar ulan.. daha ne arıyorsun filmde.. konsepte uyup duyguyu yakalayamayacaksan, izlemeyeceksin. hadi izledin, konuşmayacaksın..

muhteşem bir filmdir. izlenmesi ise en az kendisi kadar muhteşem ve zevklidir.
  • sandra, adamı (bkz: keanu) 2 sene bekleteceğine şöyle sağına soluna bak da öyle karşıya geç dese zaman mekan ıvırı zıvırının çoktan aşılıp geçileceği film.
  • güzel ve hoş bir filmdir. film saçma olabilir, mantıksızlıklar da olabilir ancak önemli olan bunlar değildir ki. asıl olay, filmdeki verilmek istenen mesajı anlamak ve bunu kendi hayatımızdaki olaylarla benzetme yapmaktır.

zaten filmde mantık aransa daha en başta "niye 2 yıl arayla mesajlaşıyorlar olur mu ya öyle şey" denir bırakılır. keanu reeves ve sandra bullock'un üstün yetenekleri sayesinde film daha bir güzel olmuş.

kısacası, oldukça güzel bir 21. yüzyıl peri masalı. izleyin, izlettirin.
  • --- spoiler ---

hoş vakit geçirten, arada kafa karıştıran bir film. yok lan olmaz öle şey denmediği zamanlarda gayet eğlenceliydi. alex ve kate iki yıl arayla bir kafede oturup mektupla haberlerşirken birden kafalarını kaldırıp konuşmaya başladığı sahne çok güzel olmuş. filmin arada insanı sıkan atmosferine bunun gibi hoş detaylar sayesinde katlanılabiliyor. e niye o zaman... diye başlayan cümleler kurarak izlemeye çalışmayın. adamlar bir kurgu yapmışlar ve sonunda pek de oturmayan bir şekilde bağlıyorlar. en azından benim kafama yatmadı. bir de son olarak filmin en başında daha ilk sahnede nasıl oluyor da o mektup alex'e ulaşıyor. yani alex mektubu yazdı, mektup iki yıl kutunun içinde kaldı desen değil. geçmişten mektup gelmesi tamam da gelecekten mektup nasıl geliyor. madem olay o kutuda kate girsin posta kutusunun içine ulaşsın anında alex'e.
    kutu küçük diyenler için not: gelecekten mektup geldiğine inanıyorsun da kate'in kutuya sığabileceğine mi inanmıyorsun...

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap