• madem askerlik tek tip oluyor, o zaman öğrenim süresi de tek tip olsun. 4 yıl ve 2 yıl ortadan kalksın, mühendislik ve teknikerlik de kalksın, 3 sene okuyan herkes "mühniker" veya "tekendis" falan olsun.

çok saçma oldu değil mi? tıpkı askerliğin de tek tip olması gibi.
  • her celp döneminde asker ihtiyacının ancak %65-70 kadarını karşılayabildikleri için getirmek istenen yeni askerlik düzeni. hem eğitimli nüfustan daha fazla yararlanmak istiyorlarmış. eğer yeterli askerin yoksa vatan borcunu ödemek için askere gelen evlatlarına askerlik yaptırman gerekir. garsonluk, berberlik, kasiyerlik gibi işler yaptırmak için gençlerin aylarını harcamak bana pek mantıklı gelmiyor. bir de eğitimli nüfustan daha fazla yararlanmak istediklerine de inanmıyorum. eğer türkiye'nin en prestijli okullarından birinden mezun olmuş 2 yabancı dil bilen bir mühendisten tostçu ya da garson olarak yararlanmaksa kastettikleri yararlanmamaları daha hayırlı olur.
  • t.s.k nın milletin gözünün içine baka baka yalan söylediği askerlik tipidir. neymiş efendim tek tip askerlikmiş. bir de okuyan kişiden yararlanmakmış.

askerliğimi yaptığım 55.mknz piyade tugayına kolordu komutanı biz acemiyken kısa dönemler ile sohbet etmeye gelmişti. her kısa dönem celbinde gelirmiş. neyse efendim 350 kişiyiz. bizi anfi dedikleri inşaata topladılar. tabi tuğgeneralde orada tugay komutanımız. adam 2 saat esas duruşta bekledi. neyse bu geldi şikayetleri dinledi kısa dönemiz gönlümüzü hoş etmeye çalışıyor felan. sonra neyse askerliği nasıl buldunuz geyikleri.

en son birisi çıktı işte ben mühendisim 2 yabancı dilim var beni tsk nasıl bir işte kullanıcak dedi. demez olaydı herifi itin götüne soktu afedersin.

bir komutan edasıyla -ki zaten komutan aksi iddia edilene kadar tsk nın dedi ne mühendise ne mimara hiçbirşeye ihtiyacı yok. biz zaten o ihtiyaçlarımızı kendi içimizde karşılayabilen bir yapıyız. bizim subayımız bize yeter. bizim senin mühendislik bilgine değil askerliğine ihtiyacımız var. yani demek istiyor ki sayın paşa bize eşşek gibi çalışıp bulaşık yıkayacak sürünecek gazinoda bekleyecek ordu evinde hesap yapacak nöbet tutacak askere ihtiyacımız var.

şimdi bu olayı yaşamış ve gözleri ve kulakları ile şahit olmuş ben nasıl olurda buna inanırım. okuyan nüfusa ihtiyacı varmış.

hadi canım hadi evladım hadi anam hadi lan!!!!!
  • kendi içinde çelişkilerle dolu bir uygulama olacaktır. sözde tek tip askerlik adı altında üniversite okumuş-okumamış, okuma yazma bilmeyen ile yurtdışında masterını yapmış kişiyi aynı çatı altında, aynı donanım ile donatıp "herkes eşit" saçmalıgı ancak ve ancak kagıt üstünde olabilitesi olan "sözde" bir yaptırımdan baska bir şey olmayacaktır. bu sebeptendir ki; kendi içinde alt kutuplaşmaları meydana çıkarıp, yasal olmayan ama "olması gereken" prosedürü kendi kuralları içinde yine kendiliğinden gelişecektir. en basit örnek; tuvalet mıntıkasında yüksek tahsilli adam ile okuma yazma bilmeyen adamdan sizce hangisi tercih edilecek ? hangisi kayırılacak ? bu kayırma olayı bir kere yüzde yüz olacak bunu yapacak kişilerde astsubay ve tabiki subaylar olacak, herkesin eşit olacagı yalanı tamamen saçmalık. yüksek tahsilli adam bölük komutanı postası olacakken, okuma yazma bilmeyen adam temizlik mıntıkasına bırakılmayacak mı ? e bu durumun kısa dönem askerlik ile farkı ne olacak ? 6 ay olan askerlik biraz daha uzayacak ama hiçbir şey değişmeyecek.

askerliğimi 15 ay kütahya hava er eğitim tugay komutanlıgında yapmış ve kısa dönem askerlik yapanların bölüklerine alay komutanlarının, tabur komutanlarının araçları ile tırım tırım adam arayıp hal hatır sorma (!) merasimlerini görünce değişebilecek pek bir şeyin oldugunu sanmıyorum.
  • an itibariyle haberturk'te tartışılan lanet olası konu.
  • kısa dönem askerliğin başka bir olumsuz yanı da günlerini gecelerini zehir ettikleri kısa dönem asker abilerinin bir tam ders yılı birmeden askerliklerini bitirmeleri nedeniyle şımarık subay çocuklarının derslerinde başarısız olması ve yaşadıkları mağduriyettir. işte sırf bu neden bile tek tip askerliği zorunlu hale getirmeye yeterlidir. ne yani tüm ülkenin tüm vatandaşları kendini kollayan, koruyan bu kuruma böyle yarım yamalak bir şekilde mi borçlarını ödesinler.
  • + şşş memet, bi çay koysana.
    - albaydan istesene olm o daha yakın.

şaka bir yana, askeriyede mantık olmadığının göstergesidir. neymiş, eldeki asker sayısı yetersizmiş.
    lisans okumuş askerlik çağındakilerin sayısı okumamışlara eşit olsa bile, kısa dönemi 3 ay uzatıp uzun dönemi 6 ay kısaltarak askerliği 3 ay kısaltmış oluyorsun. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

deyin ki, elimizde yeterince asker olmadığı için pkkyı 30 senedir bitiremedik; hep beraber, gerekirse tekrar askere yazılalım.
  • üniversite okumakla askerliği kısa ya da uzun yapmak arasında nasıl bir bağlantı var acaba? nasıl çalışıyor lan harbiden beyniniz? ıkına ıkına fakülte bitirdin diye daha kısa askerlik yapma hakkını nasıl elde ediyorsun?

askerliğin zorunlu olmaktan çıkarılmasını desteklemeyi anlarım ama okuyanın kısa dönem er, okumayanın uzun dönem er yapmasını desteklemeyi anlayamam.

okuyanı birtakım görevlerde asteğmen olarak kullanmayı da bir nebze anlarım ama, bir yanda en zor görevleri 15 ay boyunca üstlenen er'lerin, üç adet üniversite mezunu kısa dönem er'in teskeresini seyretmesini anlayamam. mesele bu kadar basit.

ek: zoruna giden bazı arkadaşlar mesaj attılar. atacaklar için de ekleyeyim: ben de üniversite mezunuyum, ben de kısa dönem yaptım. ama bu, mevcut adaletsizliği görmemi engellemiyor. peki siz, siz kör müsünüz bu kadar? hadi gözünüz kör, içinizde hiç mi insanlık, hiç mi vicdan yok? sizin üniversite sıralarında güya dirsek çürüttüğünüz sıralarda uzun dönem er yapan kişilerin gezip tozmasının askerlik süresiyle nasıl bir ilgisi olabilir? ona bakarsan kimi istanbul üniversitesi tıp fakültesi'nde hayatının en güzel yıllarını ders çalışmakla geçirirken kimisi de açıköğretim fakültesinin skindirik bir bölümünde uzaktan kumandalı eğitimle yata yata, dersle okulla fiziksel teması geçtim ruhsal teması dahi olmaksızın diploma sahibi olur. eşitlik mi dediniz? o zaman bölüm zorluğuyla ters orantılı şekilde kısalsın şu meret, ha? adaletinize sokayım sizin.
  • öte yandan ne ironik bir tabir bu, askerliğin yüzde doksanı tektiplik üzerine kurulu bir düzenken.
hesabın var mı? giriş yap