• tarot kartlarinin kesinlikle başka oyunlarda kullanılmaması gerekir, biz pişti oynadık tarot destesiyle, aynı elde üç kere pişti yapınca komşumuz mehmet amca öldü durup dururken.
  • insan bildiğini bilmediği şeyleri, bildiğini bilmeye hazır olduğunda kendini açar*. bu açma ile, mevcut durumda gördüklerinin de ötesini görebilir artık. tarot, buna yardımcı olan aracılardan yalnızca biridir ve çok da etkileyicidir.

bir dakika, duralım!
    zaten soyut görünen tarotun açıklaması da soyut mu oldu sizin için? şuna ne dersiniz:

tarotun söylediklerini siz zaten biliyorsunuz.
    ama bildiğinizi bilmiyorsunuz.
    çünkü siz bildiğinizi sandığınızdan çok daha fazla şey bilirken, birtakım koşullanmalarınız, önyargılarınız, korkularınız, savunma mekanizmalarınız, etrafınızdaki dikkat dağıtıcı etkenlere odaklanmanız, bilgileriniz, rasyonel olma çabanız, toplum kurallarınız, öğretildikleriniz, aile yapınız, görüşleriniz, fikirleriniz, savunduklarınız, reddettikleriniz, vs. ile tamamen dışa baktığınız bir dünya kurmuş yaşıyorsunuz.
    oysa merak ettiğiniz, bilmek için can attığınız her şeyin cevabı sizde var. içinizde. tanrıya, evrene (ya da adına ne diyorsanız) derinden bağlısınız ve içinizde her şeyin cevabı var. oraya bakmak hiç aklınıza gelmemişti değil mi?
    ama durmadan soruyorsunuz, durmadan cevap arıyorsunuz, durmadan merak ediyorsunuz ve cevapları sürekli olmadık yerlerde arıyor, bulamayınca da her şeyden şikayet ediyorsunuz.

sonra bir gün biri size tarot bakıyor ya da buna benzer bir aracı ile içinizdekini size anlatıyor, aslında zaten derinlerde bir yerde zaten olacağını bildiğiniz şeylerden bahsediyor. ama o da ne? siz bunları ilk kez duyuyorsunuz ve daha önce asla bilmediğinize yemin edebilirsiniz!

tarot bakanların -ki ben de yalnızca kendim ve yakın çevremde isteyen bir, iki arkadaşım için buna zaman zaman bakan biriyim- sizden ya da tanıdığınız herhangi birinden öngörü, psişik güç, geleceği okuma gibi özel yetenekleri yok. onlar sadece izin veriyorlar. onlar sadece gördüklerinin ötesinde olanları, olabilecekleri görebileceklerine inanıyorlar, bu nedenle açıklar. (açık olduğunuzda alabilirsiniz.)

tarot kartları, diğer tüm bu gibi aracılardan (kahve telvesi okuma, iskambil kağıdı açılımları yorumlama vs.) sonuç anlamında daha etkileyicidir çünkü insan doğasını ve içsel yolculuğunu baştan sona kapsayan ve detaylandırmaya çok uygun kartlardan oluşur.

tarot bir nevi rorschach mürekkep testidir. aynı açılıma bir sürü farklı kişi bakar, bir sürü farklı sonuç çıkarır. (aynı kişi, aynı kartı farklı dönemlerde farklı okur.) o nedenle sizinle enerjisinin uyduğunu düşündüğünüz birinin size aracılık etmesi daha anlamlıdır. spesifik bir tarih-saatte içinizde bir yerde zaten bildiklerinizi bir de 'dış dünya'dan 'dışarıya açılan' kulaklarınızla duymak/ 'dışarıya açılan' gözlerinizle görmek istediğinizde tarot kartlarının bulunduğu bir yerdesinizdir ve kabul etmeye, izin vermeye hazırsınızdır. o halde, seçtiğiniz kartların 'inanılmaz şekilde' sizin içinizdekileri yansıtan kartlar olmaları nasıl bu kadar şaşırtıcı olabilir? oradasınız, isteklisiniz, açıksınız ve kalabalık bir kart yığınından bazı kartlar seçiyorsunuz. her koşulu hazırlamış, oraya gelmiş, o noktada bulunuyorsunuz. her şeyi oluşturmuşsunuz.

o halde seçtiğiniz kartların tesadüf olma olasılığı var mıdır?

p.s.: tarot gizemlidir, etkileyicidir. çünkü gizemin büyüğü içinizdedir ve izin verdiğinizde şu anda bile tarottan ya da başka herhangi bir aracıdan bağımsız size ulaşabilir. anahtar kelime izin vermektir, bu entrynin giriş-gelişme-sonuç bölümleri de buna vurgu yapmak için bu kadar uzatılmış olabilir. kimbilir.
  • canim sikildikca iskambil kagitlarimi ve tavla pullarini kullanarak baktigim vasat fal. her baktigimda gelecekte dolar milyarderi oldugumu ve malikanemin eloktronik sistemini sedat isimli bir bilgisayarciya kurdurdugumu goruyorum kismet tabi bu isler.
  • dünyanın en ünlü tarot uzmanı hajo banzhaf'ın kitabından bir kesit:

soru: kartlar bize nasıl olupta anlamlı cevap verebiliyorlar?

açıktır ki bu fenomen öyle tatmin edici bir şekilde açıklanamaz. ancak buna ilişkin üç ilginç görüş vardır.

1. bilinçdışının zaman mekan ilişkisi bilincimizden farklıdır ve pek çoğumuzun geleceğe yönelik rüyalarımızda ve önsezilerimizde deneyimlediği gibi şimdiki zamanın en uç sınırlarında gezinebilir.bilincin dili kelimelerden oluştuğu gibi, bilinçdışı da resimlerle konuşur. tarot kartlarını ruhumuzun bu resim dilinin, bilinçdışının konuyu nasıl gördüğünü tarif eden alfabesi gibi düşünebiliriz. mesajı anlayabilmek için bilincin yapması gereken tek şey bilinçdışının dilini öğrenmektir.

2.ikinci görüş, c.g.jung'un eşzamanlılık olarak adlandırdığı fenomene dayanır. burada söz konusu olan, ortada görünür ortak bir neden olmamasına rağmen aynı anda meydana gelen iki olayın önemli ve anlamlı bir şekilde birbirleriyle bağlantılı olduğunun gözlenmesidir.

3.bizler zamanı nicelik açısından ölçmeye alışkınız. ancak zamanın 'doğru an' olarak tanımlamakta olduğumuz niteliksel bir boyutu daha vardır. bu görüşten hareketle her anın farklı boyutlarda kendini gösteren özgün bir karakteristiği vardır.

---
    tarot sadece fal değil, kolektif bilinçe giriş kapısı.
    astroloji ile birlikte araştırılmış yıllarca ve birlikte kullanılıyor.
    tarot üzerinde epeyidir çalışıyorum ve her seferinde kendime ve diğer hayatlara kartlarda baktıkça şaşırıyorum.
  • tesadüfen başladım ben buna. atina'ya gidiyordum iş için ve bana sıkça yaz'dan bir takipçim: "selanik'e de gelsene" dedi. peki dedim. buluştuk, bana bir gün boyunca gezdirdi şehri, insanlarla tanıştırdı. istanbul'a döndüğümde masamda bir deste bekliyordu beni. tek bir not vardı "bununla ilgilenmelisin". o zamana kadar tarot benim için melekler kahvesindeki üç vakte kadar hayatına biri girecek fallarından ibaretti oysa.

uzun süre hiç dokunmadım kartlara. sonra bir gün bir şey dürttü beni, açtım, serdim önüme bakmaya başladım. hikaye kitaplarındaki resimlere bakar gibi. sonra bir kitap aldım. bir kitap daha, bir kitap daha... yabancı kaynaklara bakmaya başladım. ve okudukça anladım ki, tarot ayrı bir dünya. üç vakte kadar yol, beş vakte kadar sevgili değil. kendi içine giden yol, cevabını bildiğin ama kendine söyleyemediklerin....

az kişiye okuyorum tarot. çünkü genelde insanların beklentisi geleceği öğrenmek. oysa tarot bir kehanet aracı değildir. tarot bize bildiğimiz cevapları verir. ama o bilgi bilinçte değildir. bilinçaltındadır. çoğu zaman farkında değilizdir.

"hayatıma ne zaman biri girecek" sorusunu cevaplamaz tarot. "neden hayatına biri girmiyor?" sorusuna cevap verir. nasıl bakıyorsun aşka? hayatına girebilecek kişiden ne bekliyorsun? neler engel oluyor mutlu bir ilişki yaşamana? bunları anlatır.

hani tiyatro için, "insanı, insana, insanla anlatma sanatı" derler ya, tarot da "insanı insana kartlarla anlatma sanatı"dır.

ve ben tüm bunları yazmak isterken geçen gün okuduğum satırlarla fark ettim yalnız olmadığımı.

"ben tarot'u karşımdaki kişinin ihtiyaçlarını ve sorunlarının kökenini anlamaya yarayan bir psikolojik test olarak görüyordum. bilinçaltına itilmiş ya da az bilinen bir zorluğun, tekrarlanmasının bile çözüm denemesi olduğu zaten biliniyor. benimle çalışınca kişiler kimlikleri, sınırları ve neden böyle davrandıkları konusunda bilinçleniyorlardı" diyor alejandro jodorowsky

meğersem benim şurada 5000 karakterde anlattığım şeyi psicomagia'sında iki cümlede anlatmış. var olsun.
  • evet itraf ediyorum ben de bir new age doneminden gectim. ve belki bir gun insanlara tarot bakmak icin para almis yada almamis olabilirim. inmaydifens,bu insanlarin tarot fali karsiliginda para odemeye gonullu kisiler oldugunu unutmayin. neyse sonuc olarak bu niveyc momintlarimdan birinde bir tarot kitabi kurcalamis olabilirim veya olmayabilirim. ve bu kitapta tarotun aslinda insanin bilincaltinda bildigi seylerin ortaya cikmasini saglayacak ve boylece daha dogru kararlar almasina yardimci olacak bir yontem olduguna da okumus ola- anladiniz siz onu.

tarot aslinda bir fal yontemi degildir. kartlar uzerindeki simgeler, belli anlamlar tasirlar. falina bakilan kisi sectigi kartlardaki simgelere bakar ve aklina gelen anlamlari/ cagrisimlari seslendirir. bu sekilde kisinin bilinc altinda farkinda oldugu bazi gercekler ortaya cikar ve hayata iliskin daha dogru secimler yapmasina yardimci olur. fali bakan kisi sadece fal baktiran kisinin kendini dogru sekilde sorgulamasina yardimci olur, bir cesit yonlendirme yapar. galaksinin otostopcu rehberinde arthur dent bilincaltina islenmis olan hayatin anlamini bir keseden rastgele harfler cekerek yazmistir. tarotunda benzer bir yonteme dayandigini soyleyebilir ve size mutlu gunler dileriz.
    sirius cybernetics corporation
  • bu mereti ondört yaşında öğrendim, bildim. eğer anneniz böyle olayara meraklıysa zaten beş yaşında kahve falı bakabilir hale geliyorsunuz.

aslında tarot basit bir kart sistemi ilk başlarda kartların sadece resimlerine bakarak bile yorum yapabilirsiniz. görsel hafızanızda var ise hoop bir bakmışsınız sizi artık telefonla tanımadığınız insanlar arayıp tarot baktırmak istiyor. sanırım bu işi mesleğe dökseydim şimdi baya zengindim. ama bence asıl olay içinizdekinleri dışa vurmak 'his' olayı şimdiye kadar kendime bile baktıklarım benı yanıltmadı. zor ve kararsız anlarınızda bakılıp zaman geçirgeci olarak kulanabilirsiniz. hatta yakın çevrenize bakmak gayet eğlencelidir.

ama para verip baktırılmasının gerçekten saçma olduğunu düşünüyorum. bence bakan ile baktıran arasında bir bağ bir enerji olmalı yani iki tarafta istemeli. ticari olarak gerçekçi gelmiyor.

edit:10 yıl önce yazdığım bu entryi bu yıllar içinde gelen mesajlardan dolayı güncellemek istedim. tarot çok önemli ve mühim bir konu olmadıkça kendime bile bakmıyorum. o yüzden bana bak gibi mesajlar atmayın.
  • bugün hayatımda ilk kez baktırdığım ve hayatımın bundan sonraki kısmıyla ilgili bir çok mutsuz olay barındıran, morelimi yerle bir eden fal türü. geleceği kendimiz şekillendiririz havalarım şu an itibariyle söndü, çıkma olasılığı hakkında bilgi verebilecek sözlük yazarlarını mesaj kutumu yeşillendirmeye davet ediyorum.

mesaj kutumu yeşillendirip içimi rahatlatan çok sevgili yazarlardan sonra aklıma gelen edit: "bağlılık kıskançlığa yol açar, gölgesidir kibrin bu. eğit kendini kaybetmekten korktuğun her şeyden vazgeçmek için"(bkz: yoda) (bkz: her şeye inanmak)
  • çok yakın aralıklarla baktırdığımda* seçtiğim kartların 3'te 2'sinin aynı olması ile "noluyo laan!" dememe sebep olmuş fal çeşidi.
  • diğer bir sürü fal çeşidi gibi bel bağlanmaması gereken, 78 kartla bakılan bir fal çeşidi..

ilk kez bir kez ve son kez tarot falına baktırılır.

25 eylül 2010..
    boşanma tarihine, iş başlangıç ve bitişlerine ve hatta taşınma sayıma kadar söyledi kadın..
    çok komikti herşey.. resmen kıçımla gülüp geçmiştim aklımın kenarından geçmezken, taşınma fikri bile korku filmi gibi gelirken..

ve şimdi 45 gün içinde 3. taşınma eylemini planlıyorum.

düşündümde nakliyecilere verdiğim para ile makul fiyatlı bir evin 6 aylık kirasını peşin öderdim..

kendime not: en az 3 ay kolileri atma, en az 3 ay bütün kolileri açma... en az 3 ay... gözünü seveyim artık bi yerde kal..

kendime ikinci not: çok mutlu olacağını da söyledi aklından çıkarma...
hesabın var mı? giriş yap