• erhan afyoncu: hocam, şimdi tarihte kurulan ilk türk devleti hangisidir?
    ahmet taşağıl: büyük hun imparatorluğu..
    murat bardakçı: tarih kaç?
    ahmet taşağıl: 2259
    erhan afyoncu: milattan önce mi?!

lan be olsam milattan sonra derdim amk. doktor emmett brown kuruyor.
  • bardakçı: öğreneceksiniz, öğreneceksiniiiz, öpe öpe öğreneceksiniz, bu saaatten sonra bu iş geri dönmez, öğreneceksiniz, öğrenmeyen geçemeyecek, diploma alamayacaksınız, öğreneceksiniz...(bu böyle öğreneceksiniz kelimesinin tekrarıyla devam ediyor)
    ortaylı: e sen almışsın, redoksu öğrenmeden kimyadan geçmişsin.
  • aradan dört sene geçmiş, bu gece bir bakayım dedim muhabbet aynı..

murat bardakçı: ıhmhmmo ııhmmmsmamsf ımfmmfms namhımmhmfffssmmıhm
    erhan afyoncu: şimdi öyle diyusun da, unu da bir başka kaynakta incelerken çok enteresan bişiye denk geldim yalnız şu var
    murat bardakçı: şimdi bi mail gelmiş. okuyorum ıhmhmmıhmhmhm.. sensin o, terbiyesiz!
  • aşağı yukarı şu akışta ilerleyen bir programdır;

şimdiden söylüyorum; beğenmeyen kanalı değiştirebilir.
    ...
    sultanın kalemi var bende çok güzel.
    ...
    onlar zamanında bizi dinlemedi bakın şimdi yok olup gittiler.
    ...
    kalem çok iyi hakketen. padişahın kalemi ha!
    ...
    bilmem ne müzesini o yönetmesin dedim. yönetti. bakın noldu? dediğim çıktı.
    ...
    kaleme bakalım bi daha. kalem benim kalemim. padişah kullanmış zamanında. bakın.
    ...
    dediğim gibi yani onları ben hep yazdım zamanında. oğlum git benim odamdan yazdığım 4. kitabı getir. göreceksiniz!
    ...
    beğenmeyen izlemeyebilir. özgürsünüz. söylüyoruz.
    ...
    kalemi ısrar üzerine tekrar gösteriyorum. bakınız kalem.. kalem benim kalem. evimde duruyor masada. bazen çekmecelere koyuyorum falan. zamanında padişah kullanmıştır bunu. oturma odamda duruyor, bazen çalışma odamda padişahın kalemi. benim.
    ...
    bak kitapta yazdım bulucam şimdi bekle sen öyle twitterdan yazmak kolay. dur bulucam. (4-6 dakikalık sessizlikler) bak buldum yazmışım gördün mü. öyle konuşmak kolay. bu belgeleri ilk ben yayınlamışım.
    ...
    izlemek istemiyorsanız değiştiriniz kanalı. başka kanallarda bu kalem yok ama. bunuda bilin.
    ...
    kalemi cebime koydum ondan görmüyosunuz şu an. çıkarıyım mı? işte kalem..
  • her hafta birilerine ''izlemeyin kardeşim'' diyen murat bardakçı da bu lafı duydu*

m. bardakçı: nurhan hoca minyatür anlatmasın, konuğun sözünü kesme, konu dışına çıkmayın, erhan bir sus konuşayım, işimin gücümün arasında sizi izliyorum.

e. afyoncu: izleme kardeşim, otur kitabını yaz.
  • murat bardakçı hazretlerine rağmen televizyon tarihinin gelmiş geçmiş en öğretici programlarından biridir. belki tarih öğrencileri için farklıdır ama özellikle tarihi konuları sevip, tarih okumayan insanlara onlarca şey öğretmektedirler. erhan afyoncu'nun siyasi görüşleri ve olaylara yaklaşımı sözlük ahalisinin seveceği cinsten olmasa da uzmanı olduğu döneme ait bilgileri ve bilgiyi sunuş biçimi başarılı.
    ilgi alanınıza yönelik iyi bir konuk ağırlandığında 4-5 saat süren yayın hiç bitmesin istiyor insan. sağolsun bardak satan arkadaş 2-3 saatini piç ettiğinden doyamadan bitiyor.
    ortalama bir programın yazılı hali şu şekilde geçmektedir.

konuk: şimdi yavuz savaş meydanında bir an şah ismail'le karşı karşıya geliyor, aralarında şöyle bir konuşma geçi..

bardaktüccarı: bir seyircimiz mesaj atmış. mevlana kaç yaşında diye sormuş. o konuyu konuşmuyoruz efendim. konumuz safeviler. böyle mesajlar atmayın. hayır böyle mesajlar atıyorsunuz, ne geçiyor elinize. neyse.. ne diyorduk. neyzen tevfik'in neyide ne güzeldi dimi.

konuk: şu konuşmayı aktarayım isterse...

bardaktüccarı: girmeyin efendim şimdi o konulara. bakın nurhan hocam bi şiir buldum kara karı beyaz karı falan filan.(10 dakika daha devam eden geyikten sonra)..

konuk: şah ismail'in türk olduğuna dair şöyle bir belge var. 16. yüzyılın ortalarında safe....

-bardaktüccari: erkek mi kız mı belli olmayan, bir seyircimiz mesaj atmış. çok seviyesizmişiz. izlemeyin efendim zorla izleyin diyen mi oldu size. nurhan hocam minyatürler ne komik dimi. erhan bırak şu telefonu elinden. nurhan hocayla geyiğe sarıyoruz sırasımı. neyse işte gesi bağlarında üç top gülüm var şarkısı yazılırken masanın üzerinde 2 tane kalem varmış. bende belgeleri var evde saklıyorum. gösterdiydim erhana. kısa bir ara vermeden önce ilkgüncüm bi yemek gönderin. çayları tazeleyin. hacı şakir beyefendi mesaj göndermiş.. haklısınız efendim... hacı murat bey o konu öyle değil. burada açıklayamam.... efeeendiiiiiiim bir izleyicimiz tokatın kebabı kaç yılında bulunmuş diye soruyorlar. hadi biraz daha geyik yapalım.

konuk: safevile...

bardaksatıcısı: hay safevine de sana da.. bi geyik yaptırtmadın..

ha tüm bunlara rağmen, "adam gibi" belgeye önem veren, bu çapta konukları ağırlayabilen alternatif bir tarih programı olmadığından bardak ticaretine olumsuz bir şey diyemiyoruz..
    ama her ukte bir gün mutlaka dolar.
  • bardakci'nin antipati kavramini arinc'tan bile oteye tasidigi program. birakin bu dil fasizmini dedikten 2 dakika sonra ope ope ogreneksiniz dedi herif. boyle akrabam olsa kuvette bogarim amk.
  • murat bardakci ile erhan ciksin, sadece nurhan hoca ile ilber hoca kalsin istedigim program. biraz once murat bardakci bir emaile cildirdigi sirada, nurhan ile ilber hoca, yanlis duymadiysam cayi sekerli mi sekersiz mi ictiklerini konusuyorlardi. sabahtan aksama kadar nurhan ile ilber hoca program yapsinlar, baska bir sey izlemem, izlettirmem.
  • erhan afyoncu'nun an itibariyle çok şık bir espri yaptığı programdır:

murat bardakçı: amerika'da bir dergide haber çıkmış. beyne çok küçük bir müdahaleyle espri yeteneğiniz gelişiyormuş.

erhan afyoncu: gözün aydın. kurtuldun.
  • ilber hoca: o tarih kitaplarına (lise) çiçek çizerdim, o kitaplar okunur mu ya?
hesabın var mı? giriş yap