aynı isimde "süt (film)" başlığı da var
  • hindistanda içilemeyecek şey.
  • inekleri bilememekle beraber, insandaki (kadındaki) fazla süt sağılmadığında, mastit başta olmak üzere bi sürü ızrırap süreci beliriyor önünüzde...

fazla sütünse bi sebebi yok. yapıyo bazen vücut öyle... özellikle ilk doğurulduğunda abarabiliyor...

gerçekten çok acı verici bi olay. memeler taş gibi oluyor süt dolunca. korkunç acıyor. rahatlamanın tek yolu sağmak... bebek uyanıksa emzirmek...
  • hayvanlarin somurulmesine karsi cikmak icin insanligin on binlerce yildir bitmeyen kavgasinin sona ermesini bekleyemeyiz. eger insanlarin tum sorunlarinin cozulmesini beklersek hayvan haklarina asla sira gelmeyecektir. boyle der regan ve yasam hakki savunuculari, biz deriz.

endustriyel hayvansal gida pazari aci, stres, hastalik, suni beslenme ve dollenme ile dolu. bunu yalanlayacak insanin onumuzdeki senelerde sunmayi planladigim projemin her adimina dahil olmasini istiyorum. benimle beraber gorsun bakalim neymis ne degilmis.

ne onundeki kaynaklari okumaktan aciz hekimlerin dedikleri ne de "et seviyorum, bayiliyorum." diyen somurge ortaklari sut icme konusunda bir referans olabilir. senelerce kandirildik, sutsuz etsiz yasam olmaz diye. eh ama artik.
  • hem sağlıksal hem de etik açıdan tüketiminin sorgulanması gereken gıda maddesi.

doğrudur, bir kaç kişinin içmemesiyle endüstriler politikalarını değiştirmezler ve esasında bu bir çözüm değildir. (bkz: #31076190) ancak kitleler bir şeyi tüketmeye son verdiğinde bu bir çözümdür. kitlelerin bırakması zordur, kabul. ancak sistemi alternatifler** üretmeye zorladığınızda sadece zordur, imkansız değildir.

bir de şu var. sağlık sebepleri bir yana, suça ortak olmanın verdiği vicdan azabıyla önce sütü tüketmeyi bırakırsınız. akabinde tüm sistemi sorgulamaya başlarsınız. bu yüzdendir ki vegan yaşam stilini benimsemiş insanların büyük çoğunluğu emek sömürüsü, tüketim çılgınlığı gibi konularda da büyük hassasiyet gösterirler. bu bir tesadüf değildir. çünkü her şey bireyin vicdanında başlar. her şey bir hayvanı sevmekle, onun yaşam hakkının kutsallığına inanmakla başlar.
  • hakkında yeni yeni acitasyonlar gördüğüm ürün. inek sütü değil. insan sütü.

bir iş fikrim var. milyonlarca hamile kadını topluyorum. zorla alıkoyup, "kral gibi yaşayacakları" tesislerde istifliyorum. köleler ama kral gibi yaşayan köleler. onu vurgulayalım. sonra doğurtuyorum bunları. ben yardım etmeden doğuramazlar zaten. sonra yavrularını alıyorum. ayrı bir yere kapatıyorum. gdolu soya sütünü ve bir sürü antibiyotiği dayıyıyorum bebeklere. annelerini de makinelere bağlayıp sağıyorum. sadece 10 dkcık memelerini bağlıyorum makineye. onu da vurgulayalım. sağdıktan sonra sıra halinde zindanlara geri gönderiyorum onları. gün ışığı filan görmeyecekler ama kral gibiler yani. nefes alıyolar yetmiyor mu lan?

bu arada anneler bebeklerini asla göremeyecekler bir daha. bebekleri biraz besleyip, büyütüp erkek olanları kesiyorum. kız olanları da sağmalık olarak "kral gibi tesislerde" tutuyorum ki döngü devam etsin. bol bol süt versinler diye doğasında olmayan her boku dayıyorum onlara da. yaşlanıp da süt veremeyince onları da kesicem zaten.

ticaret kafası böyle bir şey. çok şükür dinimiz amin.
  • inekler aci cekmesin diye icmememizi salik veren kisilerin oldugu faydali icecek.

sal butun inekleri dogaya zaten. kendi kafalarina gore takilsinlar, dogursunlar, sutlerini buzagilarina versinler, insanlar ineklere dokunmasin vs. vs. super cozum.

uzun yillarimi gecirdigim koyde gozlemledigim kadari ile inekler sagilirken aci falan cekmezler. tam tersi eger sagmazsan problem olur.

kaldi ki inekler nasil dogada tek basina yasasinlar. vahsi hayvan mi bunlar. yapi itibari ile hantal tembel hayvanlar. insanlarin yardimina bakimina ihtiyaclari var.

isteyenler istedigi kadar sistemi sorgulayip tuketmeyi reddedibilirler tabi. su anda kucuk oglum karsimda afiyetle iciyor. benim de canim cekti bak.
  • buyuk şirketler abd de nasıl elde eder bilmiyorum ama turkiyede buyuk oranda koylulerden satın alınır.

sutas vb. sut urunleri ureticileri sadece sut icin binlerce hayvan beslemek yerine fabrikanın bulundugu alandaki civar koylerden sutleri satın alırlar. gariban koylunun ne tesisi vardır ne de onlarca inegi. elindeki 3-5 inek de gun boyu ortalıkda dolanır.

burada somurulen biri varsa sutu sagılan inekler degil sutun kilosunu (litre oldugunu ben de biliyorum) üç otuz paraya bu şirketlere satmak zorunda kalan koylulerdir.

not: bu entry sadece sut icin yazılmış olup kırmızı ve ozellikle beyaz et ureticilerinin akıllara zarar teknikleriyle zerre ilgisi yoktur.
  • köydeki sağma işlemiyle fabrikalarda sağma işlemini bir tutan fikir sahiplerini gün yüzüne çıkaran bir içecektir aynı zamanda. ayrıca ineklerin sütlerini buzağılarına vermesini de garip karşılarlar bu fikir sahipleri. kendi annesi sütünü bir ineğe verse onu da garip karşılarlardı acaba neden? düşünmezler çünkü sadece fikir sahibidirler. akıl sahibi olduklarına dair hiçbir ipucu yoktur. başka bir canlının sütünü içen tek canlının insan olması hiç garibine gitmez. vicdanları ise sadece kendi çocukları için vardır. kendi çocuklarına başka canlının sütünü içirmekte bir beis görmezler. o sütün üretilme koşulları umrunda bile değildir. ne de olsa sömürülen anne onun annesi değildir, sömürülen bebek onun evladı değildir. alt tarafı hayvandır. canı her şeyi çeker. bok bile çeker bunların canları fabrikalar üretiyor olsa. ohh mis gibi de kokar o bok. fabrikasyon üretimin yapamayacağı şey var mı ki? yedikleri çoğu şey boktan kötüdür, o ayrı mesele. anlatıyoruz ama ne anlıycak kafa ne de empati yapmaya iteleyecek bir vicdan var.
  • aksaray'da jandarmaydım. bir köyde seçim var, biz de kolluk kuvvetiyiz.
    yanımdaki apartman çocuğu asker, hayatında ilk defa inek gördü. ben de anlatıyorum bunlar montofon, bu boğa bu hollanda diye.
    adama sordum ''ekşi'de yazar mısın?''
    yazar değilim ama arada okurum dedi.
    bence artık o da yazar olmuş baksana lan yazılanlara.

hiç detaya inmeden şöyle diyeyim, süt mükemmel bir içecektir.
    köylerde kooperatifler bulunur, köylüden sütün toplandığı yerlerdir buralar.
    oradan da büyük kamyonlar gelir alır.
    ayrıca süt üreticilerinin kendi üretimleri de vardır.
    ama hiçbirinde inekler için ne çok güzel bir yaşam alanı, ne de yukarıda abartıldığı kadar işkence vardır.
  • bebekken içipte kafa bulduğumuz, akabinde de çenemizi kapatmaya yarayan ve sayılamıcak kadar yararı olan beyaz renkteki gazsız doğal içecek.
hesabın var mı? giriş yap