• az önce steam'i açtım ve assassin's creed revelations'ın %50 indirim kuponu gelmiş olduğunu gördüm sonra steam'i update ettim ve tekrardan açıldığında bir tane daha aynı indirim kuponundan vardı. noluyo lan derken bir kez daha açıp kapadım steam'i ve 3. assassin's creed revelations indirim kuponum da geldi. hakikaten noluyo lan bir kaç kez daha deneyecem daha gelecek mi bakalım.

edit: valla her açıp kapayışımda steam'i yeni bir indirim kuponu geliyor şu an 6 tane indirim kuponu var lan elimde. hakikaten noluyoruz olm!?

edit2: assassin's creed revelations indirim kuponu vereceğine dota 2 beta key vereydi daha iyiydi de neyse artık...

edit3: steam'in forumunda da bir çok kişi kupon aldığını söylüyor. sanırım bir bug oluştu steam'de öyle millete yollayıp duruyor kuponları bu yüzden kuponları trade etmenizi tavsiye etmem, ban yiyebilirsiniz.
  • bana bir anda 3 tane migth and magic heroes 6 için yüzde 50 indirip kuponu vermiştir. keşke oyunu almadan önce vereydi tabi de, benzer şekilde kuponu olan sözlükçüleri trade sistemine beklemekteyim.

dipnot olarak da, heroes 6 gayet güzel olmuş bir oyundur. genel heroes denkleminden biraz farklı ama güzel bir farklılığa sahip. heroes seviyorsanız, kaçırmayın derim ben açıkcası ben ilk gün aldım, hala zevkle oynuyorum
  • bugün tomb raider serilerini %75 indirimle satmaktadırlar.
  • bunun tarayıcı* tabanlı ekranları mac sürümünde farenin tekerleği ile akıcı şekilde kaydırılamıyor*, takılıp atlıyor, beni üzüyor. şayet aynı sayfaları firefox üzerinde çok rahat gezip kaydıramıyor olsaydım suçu mac mini'de bulabilirdim ama bu haliyle bir sıkıntısı var gibi.

bir de alışveriş sepeti veritabanında değil gayet cookie olarak saklanıyormuş, o yüzden bir makinede sepete birşeyler atıp başka makinede yanına başka şeyler ekleyemedim.
  • adil kullanım kotası sayesinde bünyesinden sadece 30 kb/s ile download yapabildiğim.
  • geçtiğimiz yıllardaki "yakında çıkacak, yok çıkarmayacağız, üzerinde çalışıyoruz, yok şimdilik planlamıyoruz" gibi çeşitli haberin ardından nihayet phoronix'in yeni haberlerine ve haberdeki left 4 dead 2 resim ve videolarına göre bu sefer valla da billa da wine kullanmadan linux tabanlı işletim sistemlerine gelecek olan platform.

peki steam linux için çıkacak da ne olacak? söyleyeyim: steam üzerinden şu an mac os x için 249 farklı oyun satışa sunulmuş durumda, yani bunlar windows bağımlılıklarını kırmış ve başka bir platformda çalıştırılabilir hale gelmiş olan oyunlar. yakın gelecekte steam'in linux istemcisi çıktıktan ve de oyun üreticilerine yeterince zaman tanındıktan sonra en az bir o kadar da oyunun linux tabanlı işletim sistemlerine sunulacağı rahatlıkla öngörülebiliyor. kaldı ki zaten steam üzerinde satılan bazı oyunların bizzat linux üzerinde çalışan sürümleri mevcut (bkz: world of goo) (bkz: amnesia the dark descent) (bkz: quake 4) *. valve'in de çıkış sırasında sadece platform sunmayacağı, en az 1-2 portal, tf2, l4d, hl oyununu da beraberinde duyuracağı düşünüleceğine göre linux steam'inin ilk günden oyunsuz kalmayacağına kesin gözüyle bakılabilir.

sonuç olarak linux'un dünya üzerinde masaüstü kullanım oranının 1% seviyesinde dolaştığı bilinen bir gerçek ancak belki bu sefer en az 2% - 3% seviyesine çıkabilir. sonuçta günümüzde linux'ta oyun oynayamadıkları için windows'a geri dönen veya windows'u sadece oyun oynamak için kullanan birçok insan var.
  • şu an ubisoft tüm oyunlarına yapılan %33 indirime hemen saldırmamak gerekir çünkü her güne özel belli oyunlara çok daha fazlası yapılacaktır. bugün %33 indirimli oyunu yarın %50 indirimle görüp üzülmeyin (bu arada %33 indirim ayın 20'sine kadar geçerli)

indirim editi: ne %50 si tam %75 indirim yaptılar, brotherhood hepi topu 7.5 usd, oha lan
  • support bölümünde çalışanlarının dünyadan haberi olmayan oyun şeysi. geçen gün pc'ni formatlayıp steam client'ı yeniden kurdum. yeni bir pc'de oturum açmaya çalıştığımı anlayan çakal client, "yeni pc'de oturum açıyon, sana bi e-posta yolladım, oradaki kodu yaz" dedi. amma mail falan geldiği yok. ben de steam'in destek sayfasına girip destek alayım dedim. siteye girdiğim ip'den türkiye'de olduğumu anlayınca türkçe destek sayfası çıktı; ben de hiç ingilizce kasmiyim diye türkçe olarak anlattım sorunu. bunlar 2 gün önce oldu. az önce de steam suport'tan mail geldi; herifler şunu yazmış:

"hello,
    a staff member has replied to your question:
    hello,
    thank you for contacting steam support.
    we currently are unable to assist you in your preferred language. in the meantime, we will continue to support you in english.
    in order to investigate this issue, we must verify your ownership of the software and associated steam account(s)."

abiler türkçe yardım edemiyormuş. tabii durur muyum, yapıştırdım cevabı:
    "since you have a turkish support page, why don't you assist me in my
    language?????
    oh by the way, i resolved my problem. thanks for nothing steam!!!"

ha bu arada, en komiği ne biliyor musun; adamların yolladığı mailin en altında şu yazıyor:

bu ileti, steam support yardım masası tarafından gönderildi.
    yardım edebileceğimiz bir sorunuz mu var? soru ve yanıt listelerinden oluşan
    veri tabanımızı ziyaret edin:
    https://support.steampowered.com/kb.php
    sorunuzu destek ekibimize de iletebilirsiniz:
    https://support.steampowered.com/newticket.php

evet, evet, yanlış okumadın, türkçe yazıyor.

zö: ulan bu enrty'yi de zaman ötesine yollayana ne diyeyim bilmiyorum.
  • şuan da efsanevi thief serisi midweek madness kapsamında % 50 indirimdedir.
  • kendi sitesinde türkçe support sayfası bulunduruyorsa, türkçe destek vermek zorunda olan oyun şeysi. o kısmı kimin çevirdiği değil, steam'in o sayfayı sitesine koymuş olması ilgilendirir kullanıcıyı. madem türkçe destek vermeyeceksin, sitene de buhartr'nin çevirisini koymayacaksın. ayrıca türkçe support sayfan olduğu halde, sayfanın bir yerlerine "türkçe destek veriyoruz, türkçe yazın" notu düşülmemesi, kullanıcının "support sayfası türkçe, ancak türkçe yardım isteyebileceğime dair not yok, o halde ingilizce yazmalıyım" şeklinde düşünmesini sağlamaz.
hesabın var mı? giriş yap