• sonsuzluk kavraminin sezgilerimizle nasil celistigini gostermek icin david hilbert'in uydurdugu hayali otel. sonsuz tane odasi vardir, odalar 1, 2, 3,... seklinde numaralandirilmistir.

sonsuz odali otele geldiniz, cok yorgunsunuz ve bir oda istiyorsunuz. resepsiyon gorevlisi uzulerek bildiriyor ki butun odalar dolu! siz de soyle bir sey oneriyorsunuz: musterilerden rica etsek, herkes kendi odasindan cikip bir ust numarali odaya gecse... yani 1 numarali odanin musterisi 2 numaraya gecse, 2 numaranin musterisi 3 numaraya gecse, vs vs... boylece mevcut musterilerden hicbiri acikta kalmiyor, ve 1 numarali oda sizin gecebilmeniz icin bosalmis oluyor! boylece hic bos oda olmayan otelde, kimseyi disari atmadan bir adet bos oda yarattiniz.

oteli o kadar cok begeniyorsunuz ki ertesi gun sonsuz tane arkadasinizi toplayip ayni otele gidiyorsunuz. maalesef, butun odalar yine dolu! yukaridaki yontemle kendinize bir oda acabilirsiniz ama ya arkadaslariniz? bu sefer de soyle bir cozum oneriyorsunuz: musterilerden rica etsek, herkes kendi odasindan cikip iki kati numarali odaya gecse... yani 1 numaranin musterisi 2 numaraya, 2 numaranin musterisi 4 numaraya, 3 numaranin musterisi 6 numaraya gecse, vs vs... boylece mevcut musteriler cift numarali odalara dagiliyor ve hicbiri acikta kalmiyor, siz de arkadaslarinizla beraber tek numarali odalara yerlesiveriyorsunuz! yine kimseyi disari atmadan sonsuz tane bos oda yarattiniz.

ornekleri cogaltmak mumkun, ama (bkz: you get the idea)...
  • kapitalizmin ellerinde curumus ruhlarin problemi..
    madem sonsuz odali bir otelin var ve tum odalarin dolu; nicin hala musteri pesinde kosarsin? nasil olsa vurmussun parayi; git kendini dogaya vur, hayatin tadini cikar iste...
  • oda servisinde çalışmak istemeyeceğin bir otel olur

- alo oda servisi mi?
    - evet buyun?
    - 1345654345689658434554734 numaralı odaya bir sıcak çay lütfeeeaaannnnnnnn
    - yolda soğur bacım .
    - .......
  • asayiş şubesi fuhuş baskınına gelse, matrak olur bu otelde

- asayiş şubeden geliyoruz, fuhuş ihbarı var odaları tek tek arayacaz.
    - buyrun hocam. odaları tek tek arayın
    - hadi hakkınızı helal edin.
    - .........
  • soru 1: sonsuz odalı bir oteliniz var ve bütün odaları dolu. yeni bir müşteri daha geldi. bu müşteriye oda vermek zorundasınız. nasıl bir çözüm bulursunuz?

cevap: sittirsin gitsin kardeşim sonsuz kişiden sonsuz parayi kirmişim ben artik elalemin derdiyle mi ugrasicam, tahiti'ye gidiyorum sonsuz paralari yemeye!

lakin: hazira sonsuz dayanmaz arkadaşlar, bunu da unutmayalim.

anti-lakin: nasi dayanmaz lan! sonsuz işte, yiktin konsepti düdük
  • bu otelin bütün odalarındaki sifonlara aynı anda basıldığında, kanalizasyon sistemine sonsuz litre hacimde su akacağından, dünya ebesinin anunu tersten görecektir diye duydum. bu nedenle belediye otelden deli miktarda çöp ve atık vergisi alıyormuş.
  • - iyi günler, yarın akşama rezervasyon yaptırmak için aramıştım
    - tabi. buyrun efendim... kaç kişi?
    - 2
    - kusura bakmayın. aylak bakkalın taşşak tartması prensibine göre çalışan işletmecilerimizin mutluluğu açısından 6 faktöriyelden az sayıdaki müşterileri matematiksel sıkıntılar sebebiyle kabul edemiyoruz.
  • anladığım kadarıyla durmadan oda değiştirmek zorunda kaldığınız bir otel. tatil yapmaya mı geldik, gerizekalı bir matematikçinin kaprisleriyle mi uğraşacağız anlamadım. hem sonsuz odalı otelin bir numaralı odası da olmaz bence. sonsuz kelimedeki "son" yüzünden sadece sonu olmayan olarak düşünülüyor. ben buna da karşıyım mesela. sonsuzun sonu olmadığı gibi başı da yoktur abi. çünkü başı varsa, orası aynı zamanda da sonu olur. bakış açısı hep bunlar.
  • 4 numaralı odası yokmuş diye duydum. sonsuz monsuz hikaye yani.

(bkz: japonya'da 4 numaralı otel odasının bulunmaması)
    ("aynı şey lan, sonsuz eksi bir eşittir sonsuz" diyecek heyecanlı matematikçileri de öpüyorum kel kafalarından)
  • japonlar duymasınlar bu oteli. bir korku filmi çekerler, her odadan çıkan böyle küçük kızlar, ıslak ortam, kuyular falan. adamı donuna sıçırtırlar. için kurur için..
hesabın var mı? giriş yap