• açılın fıstık üreticisi geldi :)

yukarıda önceden de belirtildiği üzere, dünya geneli en çok fıstık üreten iran'da ve ikinci sıradaki california usd'de üretilen fıstık cinsi, bizde siirt olarak bilinen bu fıstık türüdür. bizde antep diye bilinen fıstık türü, sadece türkiye'de üretilir bu sebeple bizim topraklara has eşsiz bir cinstir.

lezzet konusunda zevkler ve renkler tartışılmaz deyip geçmek lazım ama şöyle de bir gerçek var ki, siirt fıstığı taze iken daha irice olduğundan daha suludur, ve çatlak oranı daha yüksektir. antep fıstığının ise yağ oranı siirt'e göre daha yüksektir. bu sebeple her iki cins de kurutulup kavrulduğunda, siirt fıstığında daha daha fazla su kaybı olur. ve bu yüzden bana göre lezzet konusunda, hasat sonrası yani henüz fıstık taze iken siirt, kurutulup kavrulunca ise antep daha iyidir.
  • abi bazi insanlar harbinden mal ya.
    neymiş efendim bu fıstığı sırf antep fıstığına göre daha az popüler olduğu için beğeniyormuşuz.
    birincisi siirt fıstığını türkiyenin her yerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.
    ikincisi antep fıstığı ile siirt fıstığı arasında çok bariz bir tat farkı var. sen antep fıstığının tadını daha çok beğenebilirsin anlarım.
    yalnız milletin siirt fıstığını beğenmesi niye bu kadar battı onu anlayamadım.
    tanım : antep fıstığına göre genellikle 5-10 lira pahalı olan güzel bir fıstık türü
  • antep fıstığından daha iri ve dolgun; ayrıca ona nazaran bir nebze daha şekerli, daha yağlı bir tadı var.

ikisi de benim bebeklerim olduğu için aralarında seçim yapamayacağım; birer kilo verin, iki saatte yerim.
  • antep fıstığı kadar tatlı ve yağlı olmadığı için eleştirilen fıstık. arkadaşım o yüzden tüketiyoruz zaten. daha hafif olduğu için. herkes tatlı veya yağlı sevmeyebilir. arkadaşlar antep fıstığı daha lezzetli, sen görünüşüne aldanıyorsun deyip durdukları için bugün mısır çarşısından ikisinden de 250 gram alarak test ettim. siirt fıstığı daha çok hoşuma gitti. nasıl bazıları bitter sever, çayı şekersiz içerse, bazılarıda siirt fıstığını tercih eder. gelmeyin artık üstümüze*
  • pacman'in biraz yassı olanı.
  • orjinali hem şekilde hemde tatda antep fıstığının eline verecek şekildedir.ama iran dan gelen dandik fıstıkların siirt fıstığı adıyla satılması sonucu kalitesiz olduğuna dair bir intiba oluşmuştur.(bkz: hastasıyız)
  • bıttım diye adlandırılan "iri menengüç" ağacına fıstık aşısı vurulması sonucu elde edilen fıstık çeşidi.
    öyle sınır ticareti falan değildir. direkt siirt'te yetişir. antep fıstığından daha iri, renk olarak daha açık yeşil, tat olarak ise daha yağsız olduğundan lezzetsizdir (bkz: damak zevki) .
    normalde bıttım iri ise kilosu 50-60 tl eder. ama bıttım ağacına fıstık ağacı aşısı vurulunca; 10 kilo bıttım toplanan ağaçtan 100 kiloya yakın fıstık elde edilir. hem de böyle üzüm gibi salkım salkım olur. toprak ve iklim nedeniyle normal fıstık ağacı siirt'te çok azdır, bıttım daha çoktur.
    para etmemesi ve tercih edilmemesinin sebebi de antep fıstığı gibi orjinal olmaması, aşı ile elde edilmesidir.
  • dünyada siirt fıstığı olarak değil iran fıstığı olarak bilinen tür, türkiye'den de iranian pistachio olarak ihraç edilir.
  • değeri bilinememiş muhteşem bir fıstık, antep fıstığı "öpiim ağam" diyomuş buna.
  • antep fistiginin daha buyugu ve daha lezzetsizi.. ona ragmen seveni cok..
hesabın var mı? giriş yap