aynı isimde "shazam (film)" başlığı da var
  • ikindi ezani dinlettim tanimadi allahsiz.
  • her bir boku biliyor bu ibne. öğlen tatilinde arkadaşın arabasında en underground şarkıları içeren cdsini dinliyorduk. takır takır bildi bizimki. en son, 'radyo açacağım, türkçe şarkılarda o kadar iyi değildir bu' dedi arkadaş sinirlenerek. birkaç istasyon sonra türkü çalan bir frekansa geldik. shazam, icra edilen eseri bulsaydı starbucks'dan kahve kazanacaktım... bulamadı... sonra, ne mi oldu? dj şöyle seslendi mikrofona '... bağlama üstadından anonim bir eser dinlediniz' (bkz: yok artık ali sami)
  • adları bilinmeyen taş gibi şarkıları cep telefonunuzdan dinlettiğiniz takdirde adını bulabileceğini iddia eden, ingiltere'de bir gsm servisi. ne menem bir şeydir, işe yarar mı bilemiyorum.

http://www.shazam.com/uk/do/home
  • saka gibi bir program. bilinen yabanci parcalari bulmasini gectim, ta kucuklugumde cikmis dandik turkce pop album sarkilarini bile bilmistir.
    seytan icadi..
  • başka gürültülerin olduğu bir ortamda kısık şekilde çalan müzik için shazamladığımda ben de dikkat kesilip müziği iyice yakalamaya çalışıyorum. sanki ben iyice duyar, saksafon mu o arkadan çalan falan gibi belirlemeler yapabilirsem shazam da daha kolay yakalayacak.

manevi desteğimin tam olduğu bir program.
  • geçenlerde televizyonda ferhat göçer vardı ve "du bakalım o kadar para verdik çalışıyo mu it" diyerek denemek istedim shazam kardeşimizi, fakat uygulama ferhat göçer'in sesini 2 saniye kaydettikten sonra çöktü, iphone ana ekrana geri döndü. bize bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir.
  • bir rum radyosu buldum. açıyorum akşamları kısık ses ile, arkada tıngırdıyor aheste aheste. bazen bir şarkı çok hoşuma gidiyor, adını merak ediyorum.. hadi deneyeyim diyorum şazam'ı. lakin henüz bir tane bile şarkının adını bulamadı kerhaneci.
  • orhan gencebay dan ya evde yoksan sarkisini bularak bana "hassiktir" cektiren program.

nasil bir seysin lan sen, kim yazdi seni, nasil bi database dir bu.. manyakmisin olm sen..
  • olayın bokunu çıkartarak yaptığım her tür testten sadece üç sanatcıyı bilemeyerek çıkan yinede nasıl çalıştığına aklımın ermediği ve ermeyeceği nimet kendisi.

ne sikimsonik alman filmi soundtracklari dinlettim hatta o soundtracklarin arkadaş arasında bile ünlü olmayacak düzeyde dj' ler tarafından yapılmış remixlerini dinlettim bana mısın demedi kendisi. eski almancı türkçe rapleri dayadım yine bildi, ne konçertolar, ne halaylar, ne kasap havaları denedim yine bildi yine bildi namussuz. hatta ibnelik yapıp infected mushroom' un ortasındayken parçayı değiştirip neşe karaböcek falan açtım yine kandıramadım yarısını infected mushroom dinleyip sondaki bir milisaniyeyle neşe karaböçeği falan tanıdı kendisi. dikatli dinlemeseniz bir müzik çaldığını bile anlamayacağınız ambient soundtrackler dinlettim bir saniyede falan bildi.

biraz daha sorgularsam nasıl çalıştığını aklım çıkacak gerçekten.

bilemediği gruplardan birisi no clear mind diğeri ise banu alkan, ama bir gün beni arzularsan isimli parçanın sample' ının nereden çalıntı olduğunu buldu, bunuda göz ardı edemeyeceğim. üçüncü olarak half life 2' nin soundtracklerini yani kelly bailey' i tanıyamadı kendisi. arada belirtmeden geçemeyeceğim yine the sims medieval' ın soundtracklarini ve civilization v' in ghizemli falan şekilde isimlendirilmiş middle east africa partında bulunan soundtracklerini de tanıdı.

ben artık pes ediyorum, evde kendi kendime ünlü olup shazamda çıkmayı planlıyorum şu sıralar.
  • ethernet kablosuyla fibere bağlı bilgisayarda kullanırken* şarkıları o kadar hızlı buluyor ki aklım almıyor. şarkının başlamasıyla sonucu vermesi arasında yarım saniye bile yok. hangi ara yeterince dinliyor, spektogramını çıkarıp karşı tarafa yüklüyor, veri tabanıyla karşılaştırıp sonucunu alıyor anlamıyorum. zaman makinesi gibi namussuz.
hesabın var mı? giriş yap