• rte : noldu yemiyomu. hadi gelsene
    f.g : oğlum bak git
  • çağrıdan ziyade meydan okumadır. gel ve bana biat et çağrısıdır. son bir yılda yaşanan rte - cemaat kavgasına ve bu kavgada son roundlarda rte'nin nasıl ölümcül ataklar yaptığına bakarsak, bu davetin son ve büyük bir meydan okuma olduğunu görebiliriz.
  • tam tersi olsa çok maklube yenebilecek olan davettir.
  • "hoca, efendi ol" tadında bir çağrı.
  • meydan okumadır. siyasetin ironik dilini sevdim. şakirtlerin alkışları altında, gülümseyerek, iltifatlara boğarak alenen meydan okumadır.
    eğlenceli günler göreceğiz çocuklar.
  • maltepe'deki çiftliğin bitmek üzere olduğunu gösteren davettir
  • türkiye'nin ayetullah humeyni'sine yapılan bir çağrıdır. yapan da muhtemel türkiye'nin başkan adayı'dır
    milli bayramları tu kaka yapan bir zihniyet, türkçe olmipiyatları ile kendi alternarif bayramlarını yaratıyor.
    hamdolsun.
  • erdoğan'ın cemaate yaptığı on numero bir kontra ataktır.

biliyorsunuz bir süredir, gerek şike davası, gerekse 28 şubat süreci nedeniyle erdoğan ve cemaat arasında bir gerilim yaşanıyordu. cemaat mit müsteşarı hakan fidan'ın kellesini almak istedi ama polis teşkilatındaki bazı isimlerini ve bazı kritik görevdeki savcılarını kaybetti. cemaat erdoğan ile boy ölçüşemez ama erdoğan için de gerek yeni anayasa gerekse başkanlık sisteminde cemaatin yokluğu, önemli bir kayıp olur. ayrıca cemaat yayınları, türkiye'de hala vesayetin kalkmadığını, ergenekon tehdidinin (!) devam ettiğini vaaz ediyordu. erdoğan bu son hamlesini öylesine ustaca planladı ki, adeta cemaatin kalesinde* fethullah gülen'e gol attı.

- bu davet sayesinde, sıradan şakirdlerin kalbini kazandı.
    - bu davetten sonra fethullah gülen abd'den dönse bir dert dönmese bir dert.

şöyle ki,

eğer dönerse erdoğan'ın izniyle dönmüş gibi olacak ve yayınlarının "ergenekon tehdidi devam ediyor" salvolarının (ki bunlar akp'nin kimi operasyonlarda sonuna kadar gitmesi için atılıyordu) temeli kalmayacak.
    dönmezse, bu kez "neden dönmüyor?" sorularına cevap veremeyecek. ağlayarak, "gurbette sıla hasreti" türkülerini çığırıp, her zaman ki gibi, muktedirken, mazlummuş gibi gösteremeyecek kendini.

bu adım, erdoğan'ın danışmanlarının ve kendisinin, cemaatin manevralarını nasıl dikkatle takip ettiklerini ve ne kadar iyi analiz ettiklerini gösteriyor. "erdoğan fethullah gülen ile barışmak için bu adımı attı" şeklindeki yorumların gerçeği tam olarak yansıttığını düşünmüyorum.
  • mümtaz'er türköne'nin "ak parti çözülüyor mu?" başlıklı yazısından hemen sonra bu davetin gelmesi oldukça düşündürücüdür..
hesabın var mı? giriş yap