• kendisine yımırta atan abazamiliternasyonelsosyalist delikanlıları sol muhalefet diye mutenalaştıranlar, "varoş gençlerinin nefretini anlamalıyız" diyen "özkök'ün solu"dur. güvercin avcıları bi soluklandılar herhal , tarih yazmaya koyuldular yeniden. meraklısı okusun izlesin yine de
    ama. sonunu söylemeye ne hacet. katil; seksi bahçıvan.

bilenin bilip de mecaline takati yetmeyen açık etme: akp yorgunu sol vicdanlı namuslu adamların, hökümet adamlarına atılınca eriyen yüreklerinin yağına kırıverdikleri yumurtaların, ilk bölümlerde narin boyunları kırılıveren güvercinlere gösterilen demokratik muhalefetteki lezzete ne de çok benzediğini bi daha düşünüvermelerinde fayda var mıdır, bak onu bilmiyorum. yoksa yasal av mevsiminde avlanılan güvercinlerin akan kanında hukuka uygunluk aramakta ve dahi bulmakta hüner sahibi sahiplerin oturdukları halının ayaklarının altından ha kaydı ha kayacak oynaklığına mı meftunlardır onu da bilmiyorum. bildiğim pek yok hasılı. lakin merakım, üstünde dururken dengenizi kaybetmeyeceğinize emin olamadığınız, o akp'ye demokratik muhalefet desenli halının eşsiz ve cool renklerine olan hayranlığınızın sizi yeni bir telafisi namimkin yere uçurup uçurmadığına nasıl emin olabildiğiniz. bir de bildiğim var tabi bunlardan gayrı. bu ülkede taş gibi iktidara yumurta ile muhalefet etmenin bile namusunun hangi zinde kuvvetlerce kirletildiğinin ve sizin bu mütecavizlerle görülmekte olan hesabın neresinde toplamayı bırakıp da karışan kafanızla yeniden saymaya başlamanızın sağlandığının hesabını yapmanızda fayda var. o da yeni bir facia için öteden beri örülmekte olduğunu göredurduğum bu el işi halının ne de çirkin ne de mide bulandırıcı olduğuna dair kalkan mide özsuyuma olan güvenimle söylediğim bişidir ancak . o kadar hissi bi o kadar güvenilir. ne oldu da daha düne kadar sınırlarını, biçimini, muhatabını, misyon ve vizyonunu rütbeli muvazzafların belirlediği muhalefet evrensel özgürlükçü sol muhalefet oldu da yumurta oldu yağdı . sonraki bölümleri filan bekleyecek değiliz tabi. muvazzaf militerlerle bağlantılı veya ona ram olmamış bir halkın yaratmadığı bir muhalefetin attığı yumurtaya da aşina değilim ben. ne ki şimdi bu? hrant'ın kanı ona karşı oluşmuş varoş nefretiydi anladık. anlayışla karşılamamız istenmişti ya bizden. karşılıyoruz mütemadiyen. roni'nin kafasına yumurta atmak neyin ifadesiydi ? varoluş nefretinizin mi? cevabı aynı şahıs verinceyince dek bekleyecek kadar aciz misiniz sahiden? yoksa solcu mu? sizin alnınız alın inandım da, alnınızdaki morluk neye secdenin izidir. kuşkudayım vesselam .
  • roni margulies'i yolda görsem yüzümü çeviririm artık, ben herhangi bir yerde otururken masama gelse kalkarım o masadan, bir panele gitsem ve panalde o konuşmaya başlasa, kalkar giderim, sinemada yanımdaki koltuğa otursa yerimi değiştiririm, "nereye?" diyenlere, "panel bitti," derim, "ben bu adamı dinleyemem" derim. ithamlarına cevap vermeyi hakaret sayarım. ama kişisel politik tavırlarımızdır bunlar. ne liberalizmle, ne sol liberalizmle ne de benzer siyasal akımlarla böyle tartışilmaz.

ama roni'ye gidip bir panelde, hem de ihd'nin düzenlediği bir panelde, hem de barış konulu bir panelde, hem de çok uzun zaman sonra öğrenci muhalefetinin etkili sayilabilecek bir toplumsal meşruiyet ve haklılık zemini elde ettiği hükümeti telaşlandırdığı bir konjonktürde, hükümetin yeni üniversite düzenine ilişkin uygulamalarını ertelemeyi planladığı bir evrede, vicdanı olan eski yeni tüm demokratların ve sosyalistlerin öğrencilerin yaninda yer aldığı, onları iktidarın ve polisin şerrinden korumaya çalıştığı bu günlerde, etkili ve haklı bir muhalif gençlik hareketi yaratmanın işaretlerinin görüldüğü şu zamanlarda roni margulies'e yumurta atılmaz. roni marguies'i ancak yok sayabilirsiniz, panelinden çıkarsınız, alkışlarsınız, konuşma yaparsınız, yazdığı yazıları götürüp okulunuzun olmadı ihd'nin duvarına asar "bu adamı neden çağırıyorsunuz çanakkale'ye" diye kizarsiniz. roni margulies'in kendisine değil fotoğrafina yumurta atar, yumurtalı fotoğrafini alır panelde dağıtırsınız. böyle bir panelde, öyle bir yerde, barışı konuşmak için dinleyici olarak gelmiş insanlarla birlikte yapacaklarınız bunlardır. roni'yi ve benzerlerini yok sayarsınız, kınarsınız, eleştirirsiniz. kendinize ve değerlerinize zarar vermezsiniz, sahip olduğunuz çok kırılgan ve baskı altındaki toplumsa desteği kendi elinizle yok etmezsiniz.
    çünkü yumurtacı gençlik hareketi başka bir şeydir, demokratik öğrenci hareketi başka bir şey. birinden sürekli olarak kendisine, kendi siyasal pozisyonuna, politik aklına ve eylemlerine referans veren bir omlet çikar, diğerinden fkf çikar, odtü-ötk çikar, istanbul üniversitelerinin amfi komiteleri çikar, özerk demokratik üniversite çikar.

dedim ya yok hükmündedir roni margulies, gördüğüm yerde çikarım. bu beni bağlar. ama gördüğüm yerde yumurta çakarım diyebilecek cesarete ise ancak körler sahip olur. bu tip bir politik cesaretten ise kalıcı, devrimci ve özgürlükçü bir gençlik muhalefeti doğmaz.
  • roni marguiles, 27 ağustos 2009'da beyoğlu'nda dört ödp üyesinin boyalı saldırısına uğradı. konuyla ilgili olarak ödp başkanı alper taş, saldırganlar parti üyesi ise, gerekenin yapılacağını belirtti. ((kaynak1:) (kaynak 2)
    daha sonra ödp'nin resmî sitesinden yapılan açıklamada, eylemin margulies'in "uğruna bedeller ödenerek yaratılmış devrimci değerlere yönelik provakatif ve saldırgan tutumu"na karşılık şiddet içermeyen demokratik bir tepki olduğu savunuldu. (kaynak 3)
  • burhan kuzu'ya yapılan yumurtalı protestoyu, protestocuların gördüğü büyük destek sebebiyle rahat rahat eleştiremeyen solcu görünümlü liberallerin zehirlerini kusmalarına vesile olmuştur. bu arkadaşların yazılarındaki roni kelimelerini burhan ile değiştirirseniz esas olarak söylemek isteyip de söyleyemediklerini anlayabilirsiniz. e tabii bir kere iktidarın kuyruğuna takıldın mı (bkz: yetmez ama evet) oradan geri dönüş olmuyor.
  • chp'li süheyl batum, cebeci'de öğrencilere parmağını sallayarak "sizin yaptığınız faşizmdir" derken salondan çıkmakta olan (örgütlerinin yönetim kurulunda chp milletvekili sermayedar var, ya ne olacaktı?) ulusalcı-liberallerin (*) "burhan kuzu protestosu"na bağladığı saldırının mağduru olan sosyalist.

oysa bakın, cebeci'deki protestoların içinden birisi ne diyor: "(...) basında batum'u protesto edenlerle, kuzu'yu protesto edenler iki ayrı grup gibi haberler yer aldı. ama durum tam olarak böyle değildi o gün. süheyl batum ve burhan kuzu'yu protesto edenlerle, sadece burhan kuzu'yu protesto edenler gibi bir ayrım vardı esasta."

http://www.marksist.org/…e-sbf-protestolari-uzerine

(*) ulusalcı-liberal terimi lenin'e aittir.
  • değil mi ya, bu öğrenciler ırkçı, faşist ve bu yüzden kendisini hedef almışlar.

adında devrimci sosyalist ve işçi kelimeleri geçen bir partinin üyeleri ve yandaşları için iftira atmak ne de kolay. sanki eylemin içeriği nedeniyle bu olay gerçekleşmiş. sanki roni yahudi olduğu için bu boyaların ve yumurtaların hedefi olmuş.

rüzgar eken fırtına biçer pek sayın roni marguiles. sen hergün taraf zihniyetinin sol kadrosundan, devrimcilere "nasyonel sosyalist" derken, sen "buna ancak birgün okuyanlar inanır" gibi ödp'lileri açıkça aşağılayan ifadeler kullanırken, sen canını sıkanlara utanmadan "faşist" derken, sen insanların yazmadıkları şeyleri yazdıklarını iddia edip bunun üzerinden muhteşem analizlerini yaparken, sen insanların düşüncelerini değil eleştirmek, küfrederken ne de kolaydı değil mi? hergün senin o yazılarını okuyan gençler niye sindirsin ki yazdıklarını?

kusura bakılmasın, yumurtaları tartışacaksak önce pek sayın marguiles ve onun şefi tarkan'ın televizyon ekranlarından ihbarcılık yapmasını tartışalım. insanlara "aynı odaklardan yönlendiriliyorlar" demelerini tartışalım.

kimse bunlara ses etmesin, üç tane geç, bu küfürleri sineye çekmeme tasarrufu gösterince "farklı fikirlere saldırı" olsun.

valla ben buradan bakınca farklı fikir falan görmüyorum. açıkça hakaret, küfür, ihbarcılık görüyorum.
  • - roni' ye atılan yumurtayla burhan kuzu'ya atılan arasında hiçbir ilişki yok.
    biri devlet düşmanı, öbürü devletin ta kendisi. bu kadar açık.

semih gümüş

* "l"harfi eksikti ekledim.
  • solcu görmesek, solcu diye yutturacaklar bu roni'yi.

bu kendisini sosyalist olarak tanımlayan arkadaşın etnik kökeni maruz kaldığı protestoyla niçin ilişkilendiriliyor akıl erdirmek güç. her gün türkiye'nin dört bir yanında gayri müslim vatandaşlar söyleşilere, oturumlara katılıyorlar. yumurtaların niçin roni'yi hedef aldığını düşünürken, etnik kökeninden ziyade sahip olduğu (aslında pek de kendi icadı olmayan, ortadoğuyu amerikanlaştırmaya soyunan kişilerce paylaşılan) zihniyeti de hesaba katmakta fayda var. ankara'da amerikan büyükelçisi ne düşünüyor ise aynı görüşleri roni de paylaşıyor. güneydoğu bölgesinde kürt halkına otonomi mi dersiniz, askeri vesayet bahanesiyle silahlı kuvvetlerin etkisizleştirilmesi mi dersiniz, demokratik açılımlarla toplumu bir araya getiren halkların ayrıştırılması mı dersiniz. yakından bakacak olursanız mantalite birbirinden farksız. haa roni, sosyalist entelektüel(miş), aydınmış, şair olduğunu da az önce öğrenmiş bulunuyorum. yumurta da atmışlar.. ahh canım benim..
  • hakikati onceleme gelenegi olusturamamis, hatta boyle bir kaygisi da ol(a)mamis, hikmeti kendinden menkul bir sol gelenegi tevarus edinen zihniyetlerin kafalarindaki sinirli kategorilerle kendi cemberleri disinda iradi sureclerin isleyecegine, bagimsiz-tutarli yapilarin olusacagina akillari yatmaz. bu yuzden farkli soylemleri hakaret-ihanet-proje-kufur gibi kokune kadar sag ve sig muhafazakar sembollerle zihinlerine naksetmeye yatkin olurlar.

aldirma roni aldirma.
  • şahsen roni ile mümtaz'er türköne arasında hiçbir fark görmüyorum. roni'nin hayat karşısındaki duruşuyla, mümtaz'er türköne'nin hayat karşısındaki duruşu arasında sadece küçük farkalar olabilir, bunların da siyaseten pek bir önemi yok. roni de mümtaz'er de bu iktidarın demokrat, askeri vesayet karşıtı, nispeten daha tercih edilebilir olduğu kanaatinde.

tam da bu noktada roni'ye karşı yapılan yumurtalı, boyalı eylemler karşısında nasıl bir yorum yapılabileceği sorusu geliyor insanı aklına. dün mümtazer'i tv'de izlerken üstüne devekuşu yumurtası atılacak adam olduğunu düşünen ve roni'yle mümtaz'er arasında fark görmeyen biri olarak , roni'ye atılan yumurtayı eleştirebilecek bir noktada değilim.

burada asıl sorun roni kişisinin iktidarın basit bir rıza üretimi aracı haline gelmiş olan liberal söylemine karşı yapılacak eylem biçiminin ne olacağı? kanaatimce roni, üzerine yumurta atılacak kadar önemli biri değil. yani bir burhan kuzu değil. iktidarın bir parçası değil. sadece iktidarın rıza üretimi için kullandığı basit bir aparattan ibaret. doğal olarak bu aparata karşı kullanılacak eylem biçimleri, iktidarın kendisine karşı kullanılacak eylem biçimlerinde ayrılabilir. yani burhan kuzu'ya yumurta atmak oluşturacağı sonuçlar bakımından olumluyken, roni gibi basit bir rıza üretim aracına yumurta atmak o denli önemli ve olumlu olmayabilir ; ama bu konuda farklı yorumlara da açığım, biri bana roni'ye yumurta atmanın mahalle çalışması yapmaya nazaran çok daha süper bir şey olabileceğini anlatırsa dinlerim. sonuçta eylemin yapılış biçimi değil, ortaya çıkardığı sonuçların önemli olduğunu düşünüyorum. roni'ye yapılan eylem olumlu sonuçlar doğuruyorsa, desteklemekten çekinmem.

özetle roni'ye harcanan enerjiye değmez diyebilirim. kendisinin yazdıkları ve savundukları ortada. bunlara karşı sözel olarak da çok ciddi cevaplar verilebilir. üstüne bir de yumurta atacak kadar zahmet etmeye değmez. yani evde 10 yumurtam olsa omlet yapar yerim, birini bile roni'ye harcamam.

ha bu zahmete değmez zatı muhtereme, yumurta atmaya tenezzül etmeyecek olmam, atılan yumurtalardan ırkçılık veya ulusalcılık çıkaracak kadar kendini kaybedenlere söyleyecek sözüm olmadığı anlamına gelmez. roni kişisine atılan yumurtaların ırkçı, milliyetçi saiklerden ziyade roni'nin mevcut burjuva iktidarının bir parçası haline gelmiş olmasına, yani devletin ideolojik aygıtlarının basit bir parçasına atıldığı herkesin malumudur. yumurta atan öğrencilerin (gençlik muhalefeti ve öğrenci kolektifleri) en ufak bir milliyetçilikle malul olmadıklarını, üniversite koridorundaki havayı solumuş her solcu bilir. yapılan eylemi çarpıtarak roni'nin yahudi olmasına veya kürt sorunu konsundaki görüşlerine bağlayanlar en basit ifadeyle hariçten gazel okuyorlar.

roni'ye yumurta atılmasını onaylarız veya onaylamayız ; ama neden atıldığını tahmin edebilriz. roni'ye yumurta mahir çayan'a, deniz gezmiş'e darbeci dediği için, ibrahim kaypakkkaya'yı küçümsediği için, akp iktidarının basit bir rıza aracı işlevi gördüğü için atıldı. bunu görmeyip yumurtalarda ırkçılık arayanlar gerçekten hayal dünyasında yaşıyorlar.

ben atılan yumurtalarda ırkçılık, ulusalcılık değil bunu gördüm. eğer roni kişisinin liberal dünya görüşünün arkasında durarak yumurta atılmasını eleştirecekseniz buyrun tartışalım ; ama konuyu çarpıtacak kadar acizseniz, yani roni'nin yazdıklarının ve söylediklerinin arkasında duramıyorsanız tartışacak da bir şey kalmıyor haliyle.
hesabın var mı? giriş yap