• hayvan ara, $ukela,oeehh, istatistiklere kadar aynen ekşisozluk kopyası bir sözlük daha...öeeh dedirten sözlük...acaba yaratıcısı, ssg ye benzemek için estetik ameliyat da oldu mu diye.....kara kara düşündüren sözlük....
  • herhangi bir nefret veya kızgınlıktan degil, sadece bir gözlem sonucu tespit olarak: faviconu bir p harfinden daha cok domalmış bir adamı andıran site.

buyrunuz, tecrube ediniz: (bkz: http://www.privatesozluk.com/images/icon/ps.ico)
  • sözlükler arası manasız embesillik savaşı'nın öznelerinden sadece birisi. yok siz klonsunuz, yok bizim sözlük sizinkini döver, yok siz tatminsizsiniz, yok ekşi'de yazamayanlarsınız, yok önce biz vardık, yok öyle, yok böyle... havanda su dövmekten öteye gitmiyor bu anlamsız çekişme. kaç kişi bana katılır bilemem ama çoğumuzun "aman ne çağdışı, ne kadar ilkel" diye eleştirdiği öküzlemesine futbol takımı taraftarlığından hiçbir farkı yok bunun. düpedüz sözlük holiganlığı derler buna.

private sözlüğü itin götüne sokup çıkardın entrynle, ne oldu, başın göğe mi erdi? madalya mı taktılar sana? private sözlüğü o kadar övdün ki, entryni bir elmaslarla, pırlantalarla süslemediğin kaldı, ne oldu, şahtın da şahbaz mı oldun? artık tahtırevanla mı gidiyorsun sıçmaya?

asıl mastürbasyon, asıl tatminsizliği giderme ihtiyacı, her sözlükte bulunan diğer sözlük başlıkları altına yazmakla başlar. bu başlıklar altına bok sözlük, anasını bellediğimin sözlüğü, beş para etmez sözlük, klon sözlük, ticari sözlük, içine ettiğimin sözlüğümsüsü diye yazar "ooh be oldum ben." deriz. süper sözlük, muhteşem sözlük, aile gibi sözlük, sımsıcak ortamıyla insanı evinde hissettiren sözlük, yalarım sözlük, emerim gözlük** diye yazar "ulan ne iyi geldi ufff, dur bir de sigara yakayım üstüne şimdi, tam olsun" deyip tatmin oluruz. ayrıca unutlmaması gereken bir nokta da ekşi'ye yazamadığı sanılan tatminsizlerin büyük bir bölümünün, altıncı hatta yedinci nesil olarak burada olduğudur. demek ki talep olduğunda arz ortaya çıkıyormuş, çıkmak zorunda kalıyormuş. demek ki bazen stratejik hareketlerle yazar alımları açılır kapanırmış. yoksa altıncı, yedinci nesil nereden çıktı, topraktan mı bitti durduk yere? demek ki hödö sözlüğün yazarıyım ben diye gerim gerim gerinmek, kasım kasım kasılmak veya üzüm üzüm üzülmek, süzüm süzüm süzülmek anlamsızmış. gün gelir uçarsın sözlükten, gün gelir yeniden yazar alımı olur geri konarsın sözlüğe, nedir yani?

bırakın bu işleri yahu, geçin bunları anam babam. işiniz mi yok sizin de bunlarla uğraşıyorsunuz, uğraşıyoruz, uğraşıyorum? bırakın isteyen istediği yerde yazsın, sözlüğünü açsın kapatsın size ne? tavuğunuza kışt mı deniyor ki celalleniyorsunuz? ne olmuş yani internet dar mı geliyor size?

şimdi ben bunları buraya yazdım da bir şey mi değiştireceğimi sandım? ben de ne kadar safım yahu böyle; küçük, sevimli kafamı böyle şeylerle yoruyorum. yine entryler yazılacak, yine a sözlük yazarları b sözlüğe bok atacak, küçümseyecek ya da pohpohlayacak yere göğe koyamayacaklar. elin ağzı torba değil ki büzesin...
  • eskiden altay nicki ile yazdığım gül goncası.

ahbabım karacuk coban birgün private sözlük'te yazmayı bıraktı. "büyüklerin ellerinden, küçüklerin de gözlerinden öpüyorum" diyerek herkesle vedalaştı ve sözlükten ayrıldı. işte tam bu anı bekleyen free from doubt nickli yazar, diğer sözlük kullanıcılarına fethullah hocasını düşünür diye yutturmaya çalıştığı sıralarda kendisini gerçeğe bulayan karacuk coban'a hakaretler etmeye başladı. elbette ki arkasından. neticede buna tepki gösteren yorgundemokrat'a da hakaret ve küfür ettiği için sözlük'ten atıldı. (belge)

daha sonra da uludağ sözlük'te tespit canavari nicki ile ortaya çıktı. ve ilginçtir oradan da diğer sözlük yazarlarına hakaret ve küfür ettiği için atıldı. şimdi de buraya gelmiş anladığım kadarıyla.

sözlükler aleminde kişi ve kuruluşlara küfür ve hakaretler ederek varolmak mümkün değil. nihayetinde hesabınız kapatılır ve suç unsuru taşıyan yazılarınız silinir. bu gerçek ile yüzleşmektense muhatap yazarları krallık kurmakla suçlayan bir hayal dünyasında yaşamak pek işlevsel değildir. bu kafayla buradan da yakın bir zamanda uçacağınız gün gibi aşikardır.

son olarak kimsenin meramımızı dinlemediği bir ülkede bize söz hakkı veren, düşüncelerimizi ifade etmemize zemin hazırlayan bir oluşumun kötü duruma düşmesi bizde bir haz uyandırıyorsa eğer, sorun görünenden büyük demektir. allah şifa versin.
  • buranın ilk müdavimlerinden olmam münasebetiyle facebookta bu grupta yer alıyordum. gel zaman git zaman sanalsimge'nin yazarlar arasında taraf tutmasından mütevellit yorgundemokrat karacukcoban ve ben deniz mücahit fare burdan uzaklaştırma aldıydık. bizim zamanımızda yıl 2004-2005lerden bahsediyorum enty sayısı günlük 2000 civarıydı 10000 entryle katkıda bulunduydum. yorgundemokrat adlı arkadaşı hiç saymıyom zaten 40000 lerde falan geziyordu entry sayısı.

gel zaman git zaman facebook'ta mesaj kutuma düşen bir mesaj bu sözlüğün varlığını tekrar hatırlattı bana. mesajda "eşinize dostunuza haber salın sözlük 10 entry kuralı aramadan direk yazar alıyor" gibisinden bişiler diyordu. bizim zamanımızda yazar alımları kapalı yazarlar referans yoluyla alınıyordu.

nereden nereye. demek ki neymiş. kuru inat herşeyi sona erdirirmiş. bu sözlük, ekşi sözlük'e rakip olacakken şimdi yazar yapıyoruz olm nolur gelin lan moduna dönmüş.

bu arada önceden sanalsimge çay bahçesi diyordum buraya ben artık sanalsimge kahvehanesine dönmüş.
  • teknik acidan eksi sozluk'ten kat kat geride olan, simdilik icerdigi bilgi olarak da cok daha sinirli olan, ama bunlarin guzel bir olusum olmasini engelleyemedigi sozluk. ustun koru bakilip sonra burada "bakin boyle demisler", "bakin soyle demisler" diye yorumlanmasinin eksi sozluk icin "...yuzu olmayan insanlarin istedigi hedefe serbest ati$ yaptigi bir hakaret yuvasi!" denilmesi ile ayni sey olduguna inaniyorum. kalitesiz tanimlar da var, cok kaliteli insanlar, cok kaliteli tanimlar da. bunu *aktif bir yazari olarak ben bir iki baslik okumus olanlarinizdan daha netce gorebildim. onunde zor yollar var, bosluklarla dolu sozlugu doldurmaktan cabuk sikiliyor bircok insan, bunu da sozlugun kalitesizligine veriyor. fakat hos insanlarla dolu oldugu icin bu zorluklarin ustesinden gelecegine inaniyorum.
    bu bir klondur diye bagirmak ise eksi sozlugu sadece teknik bir iskelet olarak gormek, eksi sozluge ayip etmektir bence. sozlugu sozluk yapan gorunusu, tuslari, arama motoru, vs degil, icerigidir. iskelet dedigim teknik yonleri sadece icerigi en guzel sekilde sunmak icin oradadir. privatesozluge eksi sozlukten icerik kopyalayan yazarlar da var, fakat inanin bunlar privatesozluk icinde de agir elestrilerle karsilaniyor, durdurulmaya calisiliyor. zamanla her sey daha iyi oturacaktir tabi.
  • asp, php, hedepe yerine bu sefer de coldfusion'la yapılmış bir pseudosözlük.
    hayır zevkliyse biz de yapalım? ben müziğin evrensel dili ile sözlük kodlamak istiyorum mesela.
  • sanırım şu dakika hacklenmiş olan yer, günün başlıklarında eşşek kadar "rahman, rahim olan allah'in adiyla.yer, tam bir sarsinti ile sarsldigi zaman. yer, agirliklarini cikardigi zaman.. insan: buna ne oluyor? dediginde.. o gun, haberlerini anlatir. cunku rabbi'n ona vahyetmistir. o gun insanlar yaptiklarini gormeleri icin boluk boluk gelirler. kim zerre agirliginca iyilik yapmissa onu gorur. kim de zerre agirliginca kotuluk yapmissa onu gorur. " yazısı çıkıyor. ya da bana vahiy geldi, o da olabilir.
  • uzun zamandır ciddi anlamda soğumuştum eskiden çok sevdiğim bu sözlükten ve artık yazmayı bıraktım tamamen. yazarların kavgaları, yönetimsel hatalar, belli tarzın dışındaki yazarlara karşı takınılan tutum yüzünden eski günlerini bulma şansı olmayan bir sözlük.
  • unutulmaz bahar çiçeği.
    hali hazırda yüreğini nereye dökerse döksün, bir çok sözlük yazarının halen gönlünde olan sözlüktür. ilk gözağrısıdır. ilk aşktır, ilk öpücüktür. yanarak içinden geçilen ilk gençliktir. kalp ağrısıdır, ilk gözgöze geliştir.
    her yazarlık bir başka serüvendir aslında. her bahar arifesinde, her sözlükler arası geçişte, gönül hep o eski ve mutlu günlerini arar. küçükken aşık olunan o gülyüzlü sevgilileri aradığı, özlediği gibi. özleriz, düşünürüz, dalar gideriz, çiçeklenir, mutlu mutlu gülümseriz.
    sırrımız aşktır bu hayatta, aşktır anahtar kelimemiz.
hesabın var mı? giriş yap