• kendisi, tuğba özay'a sorduğu birçok soruyla resmen taşak geçmiş, ancak tuğba özay büyük bir ciddiyetle şu soruları cevaplamış:

"düşünce suçlusu olmak istediğinizi söylüyorsunuz. ne tür bir düşünce suçu tercih ederdiniz?"

"belki parti kurarsınız?"

"sistem eleştiriniz, cezaevinde cacığın musluk suyuyla yapılmasından ekmeklerin kanserojen siyah poşetlerle taşınmasına kadar uzanmış?" (cevap: bravo... sistemdeki her şeye dair bir eleştirim var benim.)

"bu kadar zamandır konuşuyoruz bir kere bile 'mahpushane' demediniz."

"10 kasım'da 'canım ülkemi karanlığa gömüyorlar atam' diye yazmışsınız. ara ara böyle dertleşir misiniz atatürk'le?"
  • erkek memleket, tecavuzcu memleket, katil memleket. daha ne desin? daha ne yazsin?

http://www.demokrathaber.net/…-yok-makale,4515.html
  • bugün twitter'da şu cümleyi sarfetmiş kadın gazeteci:

'bir liseli 'terörist' diye tutuklanabiliyor, ama hâlâ hangi kitabı okuyacağına karar veremeyeceği varsayılıyor.'

ve ayrıca hakkında bu kadar az entry girildiğini gördüğümde üzüldüğüm kişi bir taraftan. keşke daha çok insan tanısa da okusa her gün..
  • ''nasıl oluyorsa bu ülkede kimse bir şeyinin sahibi değil. vatanı her an bölünebilir, dini her an elden gidebilir, namusu her an kirlenebilir. tetikte yaşamak lazım, savunmak lazım. 'mahalle baskısı' deyip kardeşini öldürebiliyorsa, beyninin de sahibi değil, öz oğluna silah çekebiliyorsa yüreğinin de sahibi değil, yeterli uyaran bulduğunda tecavüz edebildiğine göre hiçbir organının sahibi değil. kim bilir kaçıncı kez aynı şeyi söyledi bir erkek müsveddesi geçen hafta: ''eteği kısaydı.'' ''

yazılarının, cümlelerinin üzerine tek bir laf bırakmayan vicdan sahibi kadın.
  • somali'nin ahvalinde asıl sorumluyu işaret eden ilk merkez medya yazarı, sağolsun. günlük okuma planında kadrajı hak ediyor.

http://www.radikal.com.tr/…10.08.2011&categoryid=41
  • yazisinin su kismi herkes tarafindan anlasilsa (evet sadece anlasilsa) bir cok sorunun cozulecegine inandigim yazar. sagolsun.

"bütün kürtleri, ‘türkler tarafından kurtarıldığı için minnettar olmaları gereken’ yahudileri, onca çabaya rağmen hâlâ yok olmamış bir avuç ermeniyi, rumu, laz, çerkes ve de aleviyi, kimi buraların ‘sahibi’ görmüyorsanız sürün mesela. hatta haktan, demokrasiden falan söz eden ‘türk asıllıları’ da... her şeyin ‘tek’ olduğu nezih bir ülke kurun kendinize. sanıyorsunuz ki içinizde ziftleşmiş bu nefretle mutlu olacaksınız. üç vakte kadar bir nedenden birileri daha az türk, daha az sünni olur. birbirinizin gözünü oyarsınız."
  • son zamanlarda sık sık takip ettiğim, çok başarılı, sade, ağlaklığa kaçmayan ama eleştirisini de sonuna kadar yapan gazetecilerden biri...

mesela bugünkü yazısında da, altına imzamı atabileceğim kadar güzel tasvir etmiş "operasyon değil katliam, kalıcı barış değil intikam" isteyen, gözü dönmüş, kan için çığlıklar atan kitleyi...

ve ne güzel söylemiş, "belki iki ay sonrasının 'şehitleri' şu anda hayatta, farkında mısınız?"... daha fazla kimsenin ölmemesi, kimsenin "şehitlik mertebesine erişmemesi", "vatanın sağolduğu" gibi onların da sağ olabildiği bir çözüm için, buyrunuz beyler hanımlar...

http://www.radikal.com.tr/…21.10.2011&categoryid=98
  • pınar, öğünç, güven... (ya çok kötü bişey yazmak istemedim ama öyle bi kötü şaka oldu hakkında)
    demin yokuşta yürürken gördüm. bana güldü ben de ona güldüm. sonra anladım ki beni görmemiş. gözleri bozuk sanırım. beni görüp de gülmemesini anlayamıyorum. komik miyiz değil miyiz? ben kimim sayın allahım size soruyorum!
  • ... bir melek dokunusu mudur ki -bir gelincigin ogle uykusu gibi cocuksu hafif- karanlikta kalabaligin arasinda nasil da guzel parliyor..
  • gazeteci kavramının içini tamamıyle dolduran başarılı bir gazeteci. yazıları çatır çatır gerçekleri anlatıyor ve bu yazılara seçtiği konular son derece dikkat çekici. mevcut herhangi bir toplumsal/siyasal kaygıdan ve baskıdan çekinmeyen bir duruşa da sahip olmakla beraber eleştirilerini nokta atış şeklinde gayet mantıklı bir kalıpta yapmaktadır.

severek takip ediyorum kendisini ve umarım bu kaliteli çizgisini bozmaz.
hesabın var mı? giriş yap