• edip cansever'in bir şiiri;

phoenix

ben orda, akşamına orospular dadanan
    camlarında pis sinekler gezinen, ben orda
    eskimiş bir tutuşla şarabını içiyor
    kadınlarda oluyor kadınsız bakışlarla
    başıyla öne düşmüş yüreğiyle beraber
    ya tanrı'ya inanır ya da isyana

kimseye vermiyor ki acılardan atarsa
    kuytular çıkarıyor sevişmeler onlardan
    bu nasıl bir bakış ki dünyaya intiharla
    ya da hep kar yağıyor da düşünmesi siyahtan
    öyle ya kim sevişirdi acıları olmasa
    kim bakardı uzağa köpekleri saymazsam

orası bir ölümdür şarabımı doyuran
    ölünen yüzler gibi bir bütündür adamlar
    vaftizi gün ışığında bir garip protestan
    tanrısıyla sevişir; herkes bilir sevişmeyi o kadar
    kim ne derse desin ben bugünü yakıyorum
    yeniden doğmak için çıkardığım yangından
  • bazı filmleri sadece finali için izlersiniz, ve bunu da ancak filmin finalini izlediğinizde farkedersiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=2cwpnp2vcym
  • kimseler bilmesin kimseler duymasin dedigimiz guzide gruplardan biridir phoenix. fransiz snoblugu bulasmamis 4 delikanli ve onlara eslik eden karayagiz bir isvecli davulcu ile kulaklarin pasini siler, beraber konserine gittiginiz arkadasiniza asik olma istegi uyandirirlar. konser bitmek uzereyken herkesi sahneye davet ederler, hep bir agizdan soylenir sarkilar. o esnada herkes gulumser, sarhoslar burun farkiyla onde giderler kapanmayan agizlariyla. ciftler birbirine daha bir asik olur, bira satislarinda voliyi vuran isletmeler keyif doludur. cimlere uzanmis birbirinden guzel kizlar, onlara yanasmaya cabalayan erkekler. ote yanda, hemen yanibasinda tek bir gulusune tav oldugun, gunese dayanikli balmumundan yapilmis bir tanrica. gunes batar. anka kuslari kanat cirpar, herkes evine doner. mevsimler gecer. ama balmumu yagmurlara dayanamaz maalesef ki.

based on a true story, falan filan.

(bkz: rally) (bkz: love like a sunset)
  • basarili bir sekilde mars'a inmistir. hayirli ugurlu olsun insanliga. eger 3 saat icinde gunes panellerini acabilirse, 90 gun omur bicilen gorevine baslayabilecektir. elbette phoenix cok daha uzun surebilecek bir goreve hazir, fakat mars mevsimleri geregi en az 90 gun sag saglim calisabilecegi dusunuyorum kucuk dostumuzun...

yine de pathfinder gibi daha eski araclarin gorev sureleri haricinde cok daha fazla sure calisabildigi dusunulurse, phoenix eger bozulmazsa bize 1 yila yakin bilgi verebilecek gibi gorunuyor. nazar degmesin diyoruz, de diyelim?

simdi anlamasak bile 50 yil sonra degeri anlasilacak, tarihi bir olaydir... bu tarihe not duseyim dedim.
  • wishbone ash'in 1970 tarihli eseridir.

sözleri de şöyledir :

bird rise high from the cinders
    leave it all behind
    all the ruins and the fire
    bird raise your head from the ashes
    many men lay dead
    you can see them like i
    phoenix rise
    raise your head to the sky
  • ağır ilerleyen ama finali olayı bitiren film. zaten yönetmende final sahnesinden sonra daha da diyecek bir şey yok demiş ve uzatmamış filmi.
  • abd'nin arizona eyaletinde bulunan 6. büyük şehri.
    yolunuz düşerse yolunuzu değiştirmeniz gereken şehir. ben 1 gün kalmak gafletinde buludum. hava sıcaklığı yaz boyunca 39-45 c arası değiştiği söylendi. benim gittiğim gün ise 43 dereceydi.
    ben bir insan burada neden yaşar ki derken adamlar şehir kurmuş
  • arizona.edu altında bulunan sitesinin bir sql açığı yardımıyla türkler tarafından hack'lenmesi "eller aya biz yaya" sözüne yeni bir boyut getirmiş...

elin adamı marsa bayrak diker, sen de onun web sitesine dikersin...
  • mars taki ciplak yaratik tarafından karşılandığı gelen haberler arasındadır.
  • 500 ila 1461 senede bir kendini sil bastan moduna geçiren her türlü mitolojinin degismez ates kusu.
hesabın var mı? giriş yap