• öncelikle şunu koyalım çünkü film tam anlamıyla bu

--- spoiler ---

imdb 7.5. dedik heralde adam gibi filmdir açtık izledik de birader bu kadar leş drama ile nasıl film çekmişsiniz allah aşkına. tamamen boş amerikan propagandası, boston'da 3 kişi öldü. 3'ü de masum insanlar hatta biri çocuk buna laf yok, kendi hikayenizi anlatın acı bir olay fakat ölen 3 insanın da nedenini terör değil, müslümanlık olarak gösterme eğilimi ne yazık ki saçmalık.

boston 2 tane manyağın neden olduğu bir saldırı tam olarak burda müslümanlığı kötülemek istersek sabahlara kadar yerin dibine sokarız durum o değil. öyle on numara da müslüman değilimdir ama eğrisi doğrusu ile görelim olayları.

karısının sorgusundaki baştan aşağıya müslümanlık zaten bunu emrediyor mihvalinde bir sorgu sahnesi ki, kadın sonradan müslüman olmuş bir teksaslı.

amerika yine masum, amerika yine çilekeş, amerika yine acılara göğüs geren zeki müren; bırakın allah aşkına artık bu 3.sınıf dramayı, o kadar da ünlü adam oynatmışsınız bir film çıkmamış ortaya.

sonra kendi öldürttükleri jfk'yi falan göstererek bir patriotism salmak falan boş beleş film yani anlayacağınız. imdb'ye zaten güvenilmez ama buna 7.5 veren, ağır sığırdır.

--- spoiler ---
  • benim çok da beğenmediğim bir film olmuştur. eğer patlama sonrası iki teröristin yakalanması esnasında yaşanan olaylar gerçekse kusura bakmayın da boston polisi de bayağı bir karavanacıymış. ulan 50 tane polisin dibinden geçen cipi nasıl durduramazlar. ulan 5 yaşındaki bebeğe sorsan tekerlere ateş etsinler der. daha bir sürü bunun gibi aptallık var.
  • boston maratonu bombalanması ana temalı belgesel tadında film. daha çok film daha az belgesel ve yer yer tam tersi. izledikçe amerika'nın bu tür saldırılara neden bu kadar açık olduğunu ve olacağını anlıyorsunuz. hiç yaşamamışlar böyle bir şeyi.

11 eylül zamanında maket bıçağı ile kaçırılıp düşen uçak misali bu adamların çoğunda hayatta kalma içgüdüsü ve kriz anında kurtulma güdüsü yok. ( yazmıştım bi yerlerde daha önce . türk yolcular ile dolu bir uçakta maket bıçağı çekip uçağı kaçırıyorum diyecek adamın götünü keserler bizimkiler öyle bomba momba tehditine boyun eğmeden ). bunlarda ise tam tersi. itaat et , söz dinle , iş birliği yap , kurallara uy.

elbette filmin çekilme sebeplerinden biri olan boston halkının terör karşısında dimdik durup kenetlenmesi. takdire şayan. varsa vaktiniz ve meraklıysanız bu tür yakın zamanda yaşanan olayların arka yüzünü anlatan filmlere izleyin . ( 7 / 10 )
  • 15 nisan 2013 boston patlaması üzerine bir drama. boston polis komiseri ed davis rolü için mark wahlberg ismi ön planda.

başlığın patriots' day şeklinde açılması gerekiyordu ama açılamadı.
  • terörizmin masum insanların hayatlarını nasıl ellerinden aldığını oldukça duygusal bir biçimde? ele alan film.

-spoiler!-
    filmin geneli oldukça duygusal ve bir o kadar da gerçekçi. özellikle iki hikâye beni derinden etkiledi; ilki, silahını vermeyen polisin hikâyesi. yarım saat sonra mesaisi bitecek ve hoşlandığı kızla yemeğe çıkacakken kötülüğün gelip onu bulması. diğeri ise maraton koşusunu beraber izleyen genç karı koca. o gün evden çıkmayabilirlerdi, çocuk tezini yazmaya devam edebilirdi. ama kader ortağı olarak aynı acıyı aynı şekilde paylaşmak zorunda kaldılar.
    -s!-

boston patlamasını haberlerde izlediğimde iki adet salak islamcının rezil ve tiksindirici bir saldırısı olarak yorumlamış ve bu olayı tamamen unutmuştum. şimdi ülkemizde birilerinin çıkarları doğrultusunda periyodik olarak bombalar patlarken yaşam ile ölüm, kötülük ile sevgi arasındaki farkı daha çok düşünüyorum.

ankara'da tren garı önünde yitip giden yüz insan, suruç'ta katledilen gençler... biz bunları hakedecek ne yaptık? bu kadar mı seviyorsunuz gücü? nedir masum insanlarla alıp veremediğiniz? niye bu kadar kindar ve gözü dönmüş caniler oldunuz?

git gide sevgimiz ve umutlarımız da kararıyor bu ülkede. boston gibi yerde üç kişi can verince hissedilen acı buradaki yüzlerce insanın ölümünden daha gerçekçi geliyor bana. hala kabullenemiyorum, bizi öldürerek ne kazanıyorlar ve daha ne kadar kazanmaya devam edecekler? suçumuz sizin gibi olmamak mı? bütün ilahi varlıkların laneti üzerinize olsun. inşallah bu dünyada da hesaplaşacağız.

neyse, güzel ve dokunaklı bir film. uzun olmasına rağmen kendini izlettiriyor. vıcık vıcık bir amerikan milliyetçiliği ve popülizmi yok, propaganda yapılmıyor. işine gücüne bakan insanların bir anda terör mağduru olmasını anlatan kaliteli bir film. 8/10.
  • güzel bir film değil. daha çok belgesel olarak düşünebilirsiniz. puanı da hep amerikalılar vermiştir büyük ihtimalle. 45 milyon dolar harcayıp 44 milyon dolar gişe yapıp batmış filmler kategorisine sokabilirsiniz.belgesel olarak izlerseniz ve yakın tarihi olaylara meraklıysanız izleyebilirsiniz.

--- spoiler ---
    belgesel olarak izleyince açıkçası çok taraflı bir iş çıkarttıklarını düşünmüyorum. müslümanlara tü kaka diyebilirlerdi ama sadece ruh hastası ve müslüman olduğunu sanan iki adamı ve karısını görüyoruz.
    --- spoiler ---
  • bu filmi izlemeden önce, "müslümanlara laf atıyorlar", "amerikan propagandası" yapıyorlar tarzı yorumlar okuduysanız bilin ki bu yorumları hollanda'yı protesto etmek için portakal kesen, trump'ı protesto etmek için turp yiyen zihniyette adamlar yapmıştır.

filmde ne müslümanlığa laf atılması var ne amerikan propagandası.

hatta amerikanın bürokrasisi, sistemi epey eleştiriliyor.

--- spoiler ---

saldırıyı gerçekleştiren kişilerin izleme listesinde olup gözden kaçması,
    sürekli olarak daha üst yetkili birinin gelip soruşturmayı devralması,
    bombacılardan birinin karısının sorgusunda "avukat istiyorum, haklarım var" demesine muhtemelen ulusal güvenlik görevlisi olan kişilerin "hiç bir hakkın yok" demesi. bu kısım önemli. amerikada usulü hakların şüpheliye verilmemesi baya baya soruşturma düşürür.
    çatışma sahnesinde görülen beceriksizler.

bunların tamamı gerçek olay. bu tarz sistemin ciddi arızalarını gösteren film mi amerikan propagandası yapıyor? yapılan bir propaganda varsa boston şehirinin dayanışmasının öneminden falan bahsediliyor.

gelelim müslümanlık meselesine. filmde saldırıyı gerçekleştiren kişilerin saldırıyı gerçekleştirme sebebi bu kişilerin egosuna, karakter bozukluğuna ve manyaklıklarına bağlanıyor. hiç bir şekilde izleyiciye müslümanlar kötüdür falan demiyor. aksine bir kaç yerde saldıranların kimliği doğrulanmadan basına bilgi verilmemesi, anti müslüman hareketleri artabileceği gibi toplumsal eleştiri de var.

ha hiç cihatçı tiplere benzemiyorlar falan tarzı laflara takıldıysanız bilemem. filmde saldıran kişilerin müslüman kimliklerinden ziyade genç olanının hayata tutunamayışı, kişilik bozukluğu yaşaması daha çok veriliyor. 11 eylül saldırılarını müslümanlar yapmadı dışında bombacıların ağzından islama dair ya da saldırının motivine dair bir cümle de çıkmıyor.

film başlıkta da değinildiği üzere bir terör saldırısının etkisi üzerine daha çok durmuş. kötülükle ancak sevgi mücadele edebilir deniyor.
    --- spoiler ---
  • gerçekten boktan bir film,ozellikle verdikleri amerika dunyanin en masum ulkesi mesajlariyla resmen deli oldum.gosterdikleri paris teror olaylarinda bir tek orayi gostermeleri de beni resmen delirtti.ulkemizde maytap gibi bombalar patlarken hic isminin gecmemesi de ayri bir ipnelik ve ayrimcilik.ne diyeyim cektikleri bu belgesel kirmasi baris huzur sevgi temali filmi gotlerine soksunlar.
  • peter berg yönetimindeki film bu ay ülkemizde de gösterime girecek. yönetmen geçen yıl deepwater horizon'da olduğu gibi yine wahlberg'le çalışıyor.

her eve imdb
hesabın var mı? giriş yap