• dün uludağ üniversitesinde "80ksen dakikada dünya turu" isimli bir konferans veren radyocu, profesyonel turist rehberi. evet, kendisi bu sıfatı haizdir.

160 tane ülke gezdiğinden bahsetti bugün. kutuplardaki adalar da buna dâhil imiş. öylesine imrendim, anlattığı şeyleri öyle bilgiye aç bir şekilde dinledim ki... bulunduğum yerden kalkıp iki saat yolu bu kısa konferans için katetmiş olsam da, kesinlikle değdiğini düşünüyorum. ülkelerin daha önce belki de hiç duymadığımız, en azından çoğu benim bilmediğim şeylerdi, özelliklerinden bahsetti.

bu hafta içerisinde konferans vesilesi ile kendisini tanıma fırsatı bularak biraz daha araştırınca; kendine ait olan sitede eskiden ntv radyo'da yapmış olduğu laterna isimli programın kayıtlarının bulunduğunu ve hatta bu kayıtların istenildiğinde indirilebileceğini keşfettim.

gezdiği ülkeleri, müzikal belgesel diye tanımladığı programıyla dinleyicilerle buluşturuyor imiş. şu an kendi sitesinden de ulaşılabilir, lateradyo isminde kendi radyosu bulunmaktadır.

ülkelere dair birtakım şeyler öğrenmek, seçilen ülkeye ait olan parçaları dinlemek... üst üste üçüncü kaydı dinliyorum. dinlemelere doyamadım. kesinlikle tavsiye ederim.
  • ntv radyo'da laterna isimli keyifli bir program sunuyormuş, ısrarlara dayanamayıp dinledim bugün ilk defa.
  • özge isminin erkek ismi de olabileceğini öğrenmeme vesile olmuş insan.

ööö sertifikası almak çok zormuş.
  • eskilerden bir dost... laterna'dan bir güzel insan. bunca güzel işe imzasını atmış olmasının bir rastlantı olmadığını bilmek gurur verici...
    bugün itibarıyla programından haberdar oldum ve içimi tarifi mümkün olmayan bir sevinç kapladı.

çünkü laterna bir buluşma yeri. hayır sadece bir buluşma yeri değil, bir yaşam biçimi, dinlediğimiz müziklerin yaşamımıza izdüşümü ve bizlerin topluca o mekana olan izdüşünü... evet izdüşün :)

bu tabii ki 1984 senesinin laterna'sıydı. ve sanırım her birimizin hayatında önemli ölçüde tetikleyici bir rol oynadı ve gerçek anlamda iz bıraktı...

yolun açık olsun sevgili özge!
  • abraham maslow un insan ihtiyaçları teorisinde -kendini gerçekleştirmiş insan olarak bahsedilen- çok nadir bulunabilecek kültür sanat adamı . okulda bu konu anlatırken hocamızın verdiği örneğe tıpatıp oturan,sohbeti dinlenesi radyo, gezi,kültür sanat insanı... bu kalıplara sığamayacak güzellikte bir insan.
  • türkiyenin ilk ve tek radyo belgeselcisi. bir gece arabada evde giderken, ntv radyo'da newyork'un broadway'ini anlatırken denk geldim. farklı, eğlenceli ve zeki üslubuyla beni direk yakaladı. televizyonlardaki gezi programlarından çok daha güzel anlatıyordu, anlattığı yeri görsel olarak her hangi bir öğe olmamasına rağmen, görmüş kadar oluyorsunuz.

sonra bütün programlarını dinledim tabiki. hatta yetmedi telefonuma indirdim`:http://ozge.ersu.net/` bütün gezi programlarını, koşarken, yoldayken dinliyorum eğleniyorum, bilgi sahibi oluyorum.
    en beğendiklerim st.petersburg ve paris bölümleriydi. şiddetle öneririm.

tabi sadece gezi programları yok, konsept müzik programları da var, mesela blues özel programı, 10 kasımda hazırladığı atatürk özel bölümü gibi..

türkiye'de böyle insanların olması beni çok mutlu ediyor. sonsuz bilgi dağarcığını bizimle keyifli bir şekilde paylaştığın için teşekkürler özge ersu.
  • 17 aralık 2011 cumartesi günü las vegas ile ilgili hazırlamış olduğu programı ntv radyo'dan bizlere dinletecek olan

bir divane,
    bir çılgın
    ve bir müzik bilgesi zaat-ı muhterem'dir...

programı merakla bekliyoruz özge!
  • dün ntv radyo'da tekrarı yayınlanan ve norveç'i anlattığı laterna programında norveç'in aslında pek makbul bulunmayan orman ürünlerini anlatırken beatles'ın norwegian wood şarkısının tümünü gerçek bir hikaye gibi kullanmış adam. arkasından da önce norwegian wood'u, sonra da jan garbarek çaldı. pek enteresan adam.
  • radyo programı laterna'yı acayip keyif alarak dinlediğim kişi. her ne kadar twitter'den göndereceğim dediği dvd'sini göndermese de* https://twitter.com/#!/ozgeersu adresinden kendisini takip etmenizi şiddetle öneririm.
  • hep radyo programindan bahsedilmis ama kendisinin esas meslegi turist rehberligi. 6 kitada 160'a yakin ulke ve binlerce sehir gezip, gezdirmis, turkiye'nin abartisiz en iyi rehberlerinden, meslektasi olmaktan gurur duydugum insan.

subat ayinda sehrimizdeki universitenin davetlisi olarak gelip, ogrencilere ve rehberlere verdigi seminerde, sunucu onu tanitirken bi 10 dakika cv'sini okuyunca herkesi hayretler icinde birakan ve "80 dakikada dunya turu" konferansi ile "dunyada rehberlik" sunumu bittiginde de salonda bulunan herkesi kendisine hayran birakan bir cesit kutsal bilgi kaynagi. sozlugu de okur, sever, jargona hakim.

ismi ile musemma "baska", bambaska bir adam ozge ersu. kucukken pilot olmak istermis, ama bir rehber olarak bir pilottan daha fazla mil yapiyor her sene.
    her bir parmaginda da ayri bir marifet;
    yazar, profesyonel belgesel radyo yapımcısı, yönetmen, yayıncı, sunucu, müzik tarihçisi, turizm uzmanı ve eğitmen.

ben suraya bi detayli ozge'cmisini birakayim da, durumu olan okur:
    http://www.ersu.net/kim/ozgecmis.pdf

ntv radyo'da hazirlayip sundugu belgesel muzik programi "laterna" ile sesi de tanindigi icin, market sirasinda bile durdurulup sohbet edilen adam. halen kendi sayfasinda gunun belli saatlerinde "lateradio" adi altinda muzik yayini yapiyor (documentary and good music by ozge ersu), su satirlari yazarken bile arkada o'nun muzigi caliyor diyim, anlayin siz.

en ince ayrintisina kadar tum programlarini da kendisinin hazirladigi "ozge ersu gezileri" adinda turlar yapiyor. bir kere turuna katilanlarin, artik hep onunla gezmek istedigi bir rehber. kitaplarda bulunabilecek tarihsel ve mimari bilgi disinda, gezdirdigi sehrin/yapinin, vb pek kimselerce bilinmeyen hikayelerini de anlattigi icin, anlatimini bir radyo programi sunar gibi yumusak ve edebi bir dille yaptigi icin cok seviliyor, tutuluyor, "bir daha ondan baskasiyla olmuyor" diyor misafirleri.

gittigi yerlerden canli yayinlar yapip, takipcilerinin de bu guzellikleri onun anlatimiyla gormelerini sagliyor. bir takim meslektaslari gibi bilgiyi kendine saklamiyor, aksine bildigi her seyi paylasiyor, kompleksiz, tam bir yardimsever.

buraya daha paragraflarca bilgi yazilabilir hakkinda, ama bence onun dunyasina (www.ersu.net) kendiniz girin, dolasin sayfalarinda, kopamayacaksiniz... himmm bir de arka fonda lateradio acik olsun her zaman...
hesabın var mı? giriş yap