• aşkla ziyan olur.
  • (bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)
    (bkz: #59097157)

celestia té un programa, podem dir que un simulador espacial breument el model dels cossos celestes; a la meva ment recentment al trucar als planetes en el sistema solar van arribar cometa halley. han estat a mitjans dels anys 80, els diaris "halleyan és probablement la seva última oportunitat de veure amb els seus propis ulls, ja que hi haurà una propera visita 76 anys després" gust estava donant informació. celestia es veia una vegada més en el món virtual pren la halleyan virtuals en 1986 ... i després va venir a la ment altres cometes. em pregunto el que el cometa al cel podia veure dos o tres anys?

3 estels seguint el model de celestia, halley` `` el vaig comprar i borrely-bopp` a seguir. l'òrbita del cometa hale-bopp es movia molt lentament, ja que és molt fort en la forma d'una el·lipse. puc accelerar el temps, ell li va donar la volta-bopper va ser gairebé tothom, la cua va començar a aparèixer, i quan l'atur. en 4520, dos cometes al cel brilla, però halleyan massa ...

puc accelerar el temps. be-bopper completat una volta més: l'any 7043. halleyan però que no apareixen en borrelial el món. a continuació, una ronda més: en 9565, són encara molt lluny. no inseriu una mena de tres estels a la mateixa vista ...

tot d'una em vaig adonar! no, no es compta el més mínim comú denominador de la meva mort ... serà gairebé 2.500 anys han passat en l'any 4520. la meva vida, aquesta paraula "gairebé" és menor que el percentatge d'arrodoniment.

estic tan avorrit amb la vida. vaig dormir en l'equip. cometi fins al matí em va tractar el meu somni més junts. per accedir a la vista del cel esperat milers d'anys en l'espai. `: se'ls havien posat okeke, no va coincidir amb un türlü.`
  • kimileri için dünyanın en uzun intiharıdır.
  • bir isim. her ünlünün her ünsüzün ağzından bir kez olsun çıkacak tek isim. çok şanslı bir isim. hayatın yaşamın ismi. ömür imtihanla geçiyor. her şairin yazarın da elinden çıkmak zorunda olduğu bir isim. yani gerçekten şanslı bir isim.
  • kelebeğin oldubitti görünümündeki yaşam devinimini işaret eden, aynı zamanda insan ömrünün gelip geçiciliğini ama arzu ettiği şeyi gene de elde edebileceğini de kuşatan dizeler:

"kelebek ayları değil fakat an'ları sayar
    ve yeter zamana sahiptir."
    (tagore, "seçme şiirler"den)

serbest çağrışım:

"kalıcı olan hiçbir şey yok diyordun
    an'lar var yalnız ömrü karşılayan."
    (ahmet telli, "sıcak bir kış"tan)
  • şeyh sadi şirazî'nin söylediği gibi; temmuz güneşi karşısındaki kar. ne gelişimizde, ne de gidişimizde bir duhlümüzün olmadığı, ne geçmişi ne de geleceği olan. geçmişinin tozlu, eski pencerelerden bakıldığında görülebilenlere benzediği: sisli, puslu, flu. geleceğinin de geleceği bilinmeyen. biri hafızaya sırlanmış, mühürlü; diğerinin hayali bile müphem. ömrüm, ömrümüz...

...

pazarın ortasında türlü türlü kumaşlar, elbiseler, ziynet eşyaları ve meyvelerin pırıl pırıl parladığı tablalardan gözleri kamaşan kalabalığın yüzüne bakmadığı gibi haykırışlarına da kulaklarını tıkadığı bir adam gördünüz. bir başınaydı adam, buz satıyordu. makas gibi açtığı kollarıyla kalabalığın önünü kesiyor; elindeki buz paketlerini göstererek "sermayesi eriyen bu şahsa merhamet edin" diye haykırıyordu.

...
  • hayat icin en gerekli unsur. ya$am omursuzle$tigi, ba$i sonu belli bir surec olmaktan ciktigi an kendi kendisini cansizla$tirmaya dogru gider, anlamini yitirir. dinlediginiz bir muzik ne kadar guzel olursa olsun bitmedigi surece alki$layamaz, sozlerini arkasindan mirildanmanin keyfini tadamazsiniz.

omur bu yuzden canliligi yuceltir. omur ne kadar kisa olursa canliligi bu yuzden o kadar renkli olur. bir kelebek o yuzden bu kadar alacali bulacali olur kisacik omrune en cok guzel aniyi sigdirabilmek icin. nice kaplumbagalar vardir ki kelebegin bir gununu ya$amak icin gecirdigi yuz yili feda edebilecek, nice olumsuzler vardir ki olumlulerin sayili gunlerini onlari ate$lerde yakabilecek kadar kiskanan.

i$te bu yuzden omur, hayatimizda aldigimiz her nefesin serinligini ta$iyan, hayata anlam katan, harcansa da efektif de kullanilsa, bitmesi, tukenmesi bir kaybedi$in degil, yeni bir capcanli dogu$un habercisi olan, hayatimizin eriyen yerlerini yalamasi en zevkli dondurmasidir.

--ssg, vladivostok, 1968
  • bana hiç yetmedi. daha yapmak istediğim bir milyon tane şey var ve o kadar yıl kalmadı. geçen böyle düşünüp üzüldüm, sonra aklıma bebekken ölenler geldi, utandım. sustum tabii mecburen. içimden üzüleceğim artık. hiç yetmedi. bana birkaç hayat daha verseler keşke.
    ölmüş gibi konuştum kesin öleceğim. öyle olur çünkü hep, kişi son entrysinde nasıl da bilmişti, içine doğmuş demek ki denir. abooo. şaka yaptım ki ya valla bak. bu iyi böyle zaten gidip görmek istediklerim de vardı. ters psikoloji yaptım kafası karıştı oh be. yüzde 50 şansım var şu an. ilk göreceğim kişi de çocukluk köpeğim tony hee, sözüm var çünkü. ayrıca içime doğmadı boşa konuşmayın arkamdan. öylesine yazmıştım. töbe diycem korktum kesin bilgi. töbe töbe.
  • saçma sapan dileklerle kısalttığımız.

küçükken, hele de ergenlik döneminde, "bir an önce büyüsem" diyerek,
    lisede, "şu okul bi bitse de üniversiteye girsem" diyerek,
    üniversitede, "şu okul bi bitse de kendi paramı kazansam" diyerek,

genele matuf olarak

"of yine pazartesi! şu hafta bi bitse, cumartesi olsa"
    "kış bitse ya üşüdüm"
    "yaz bitse ya bunaldım"
    "çocuklar büyüse de rahatlasak"

vs. gibi

saçma sapan dileklerle, anı kaçırarak, hep bir şeyleri bitirmeye, aşmaya, geçmeye çalışarak farkına varmadan tükettiğimiz, ne olduğunu anlamadan bitirip, katlayıp kenara koyduğumuz zaman parçaları.

oysa bütün bu cümleleri kurarken "ömrümün burası çabucak bitse ya" diyoruz aslında. ve birikiyor tükenip gidenler.

ne dilediğine dikkat etmeli insan.
  • insafsızca akar.

"gözümü kapatıyorum, bir saniye geçiyor; başımı çeviriyorum bir dakika... ömrüm öyle hızla akıyor ki, sessizlikte, kulaklarımda vızıltısını duyduğumu sanıyorum."

*
hesabın var mı? giriş yap