• 1. once sunu okuyun;
    http://en.wikipedia.org/…ealth_of_nations#criticism

2. sonra, bana zekanin ne oldugunu tanimlayin, bunu yapmadan onun hakkinda yaptiginiz olcumlerin sonuclarindan bahsetmeyin

3. lutfen paul feyerabend gibi adamlarin "bak gordunmu" diyecekleri argumanlar ortaya atmayin. o adam ve ekurisinin eline koz verip, beni tezlerimi savunurken zor durumda birakmayin.

4. bu lafim akademiklere. bu konulari tartisirken cok tehlikeli sularda oldugunuzu unutmayin, yakin gecmiste bir nobeli bu tarz konulardaki gorusleri yuzunden isinden oldu, az kalsin nobelinden de oluyordu. irkci oldugunuz kanaatine varirlarsa sizi bir kalemde silerler, dna yi kesfetmis olmaniza bile bakmazlar unutmayin

"on october 25, 2007, watson was compelled to retire as chancellor of the cold spring harbor laboratory on new york's long island and from its board of directors, after watson had been quoted in the times the previous week as saying "[i am] inherently gloomy about the prospect of africa [because] all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours—whereas all the testing says not really.". responding to watson’s stated views about race, professor steven rose, professor of biological sciences at the open university, said: “this is watson at his most scandalous. he has said similar things about women before but i have never heard him get into this racist terrain. if he knew the literature in the subject he would know he was out of his depth scientifically, quite apart from socially and politically."" [1]

5. konu ile ilgili daha ayrintili bir yaziyi vakit bulunca yazacagim. o zamana kadar sunu okuyun #14093454

6. ha bi de; inanan insanlari elestirirken ad hominem yapmayin. muhatabiniz hayati boyunca varligini kanitlayamayacagi birseyin var oldugunu iddia ediyor ve dolayisi ile cok daha guclu tezleriniz var unutmayin.

not
    [1] http://en.wikipedia.org/…i/james_d._watson#comments
  • https://pbs.twimg.com/…ia/bpxb4p8cmaej5ik.jpg:large

twitter'da rastladığım bu resim ile bilimsel olarak kanıtlanmış olaydır.
  • gerçek dışı bir sav.

şimdi oturup zeki müslümanları sayacağız değil mi? niye? aramızdan ayrılan süper zeki varlığa kendimizi ispat etmek için heralde.

asıl sorun ne biliyor musun? zeka seviyesi sınırın altında dediğin bazı ülkeler aslında açlık sınırının altında yaşayan ülkeler. ama senin gördüğün bu. (neden hayata böyle bir pencereden bakıyorsun o ayrı bir mevzu; zeka ile ilişkilendirecek değilim bunu)sorun belki de budur. sen önce somalilinin hayatını kurtaracak küresel çözümler üret, görelim o üstün zekanı; bizim sırf müslümanlığı seçmekten ileri gelen(!) kafamızın ne kadar zeki olduğu kusur kalsın. ne de olsa bir batılı kadar zeki değiliz. bırakalım her türlü sömürsünler bizi.

bütün tarihsel coğrafi kıstasları yoksayıp, ölçüm yapmak tam da batılı modernistin sığ zihnine yaraşır. sen o tasmayla takılmaya, hayata onların çektiği yerden bakmaya devam et.

ama diyeyim,

o kazın ayağı öyle değil.
  • bu dataya ulaşırken kullanılan sample grubun güvenilirliği neye göre ölçümlenmiştir acaba sorusunu kendime sormama neden olan hipotezbozması
  • bana dünyanın en yüzeysel adamı çıkarımını yap deseler herhalde böyle bir çıkarım yapardım.

hafız müslümanların iq seviyesi düşükse, kuzey avrupa birbirinin götünü parmaklarken endülüs'te avrupa'nın gördüğü en ileri medeniyeti kuran kimdi?

o senin baktığın fakirlerin iq seviyesinin düşük olmasıdır. o da sabit değil zaten aynı araştırmayı bundan bin sene önce yapsak allahsızların zeka seviyesinin düşük olması diye karşına çıkardı, bundan 200 sene sonra araştır müslümanlar daha zeki çıkar.

diyalektik bi şey bu bi o ona koyuyo bi o buna koyuyo.
  • amerika va franssa 98 iq seviyesi ile ust siralarda. gel gor ki alis-veris sonrasi odeme yaparken 7 dolar/euro ' luk bir alisveris icin verilen 12 dolar/ euro' yu goren iq seviyesi yuksek vatandans 10 dolar/euro' nun icinde zaten 7 dolar/euro var gibi sacma bi cumle ile sizi bozmaya calisiyor. sizi bilmem de beni bozmaya calisti.sikeyim ole iq seviyesinin izdirabini. bende acikladim tabi durumu, hayran kaldi.

peki simdi biri cikipta slkdfjnjnb olum hepsi oyle degilya birine denk gelmisin derse, ulan göt sen ama genelleme yapion muslumanlarin iq sev.. bik bik. diye.

hadi bi siktir git.

bu arada o 7 ,12 sayilari ornektir, fakat yasanmis bir olaydir.
  • o liste ne kadar gercekci bilmiyorum, ama oradaki asil korelasyon patterni irk/bolge patternidir, din degil. kabaca listeyi ozetlersek, uzak dogulular en zeki, yeni zelanda, avustralya ve avrupalilar zeki, amerika ve kanadalilar normal (o da cinli azinlik sayesinde) diger beyazlar (gunet amerika, orta dogu) aptal, hindistan ve afrikalilar ise en aptal imis. burada akillara iq testi kimlere ve nasil yapilmis sorusu geliyor. testi alanlar okula gidiyor ise egitim kalitesinin iq seviyesine etkisi soz konusu olabilir ki bu bence olagan bir neden. yoksa hic formal egitim almamis cocuklara yapsalar durum farkli olabilirdi.

olayin muslumanlikla alakasi ise ikincil dereceden yani superfisiyal bir korelasyon, nedensel degil. o yuzden sikmayin caninizi...
  • müslümanlıkla değil, eğitim seviyesiyle(ve de kalitesiyle) alakalı durum.
hesabın var mı? giriş yap