• yarın bizim takıma alfabe'yi öğretmesini istediğim futbolcu, bu aralar herkese birşey öğretiyor sanırım.
  • türk milli takımını seçmiş olsaydı muhtemelen real madridle play stationda oynardı. şu mevzuya bizim kadar milliyetçi bir şekilde bakan başka bir toplum var mıdır acaba? adam hayatının hamlesini yaptı ve bu sayede de real madrid forması giymekte. gayet de ben türküm demektedir. hain denmeyi de hiçbir şekilde haketmiyor. real madridi her izlediğimde gurur duyuyorum bu çocukla. kabul edin ya da etmeyin mesut özil bu ülkenin reklamını yapmaktadır almanya ile birlikte. peki biz mesut özil için ne yaptık ülke futbolu olarak. hangi alt yapı imkanlarını sağladık ülkemizdeki gençler için? iki üç tane isim dışında hangi büyük dünya yıldızlarını kazandırdık uluslararası futbola? hiddink'ten önce rakip teknik direktörler maç öncesi kafayı yiyorlardı bizim hangi taktikle oynadığımızı bulabilmek için. ne olduğu anlaşılmaz bir futbol anlayışımız var. koskoca dünya kupasına kaç defa gittiğimiz belli. allah aşkına almanya'yı seçmeseydi eleştirmeliydik. seçtiği için değil. futbol sadece biz fanatikler ve milliyetçi insanlar için bir yaşam tarzıdır. bazı insanlar için ise bir meslek ya da ulaşmak istedikleri bir hayal. mesut özil ise bu hayale ulaşmıştır aldığı kararlarla.
  • mesut almanya milli takiminda topu topu 15 mac yapdi ve bunun ikisi real'e transferinden sonra, illa ki almanya milli takiminin etkisi olmusdur transferinde ama dev bir takim adamin 5 ila 10 macina bakip transfer yapmaz, hele gana gibi avsturalya gibi sikimidirik takimlarina karsi yaptiklari maclara bakarak kesinlikle almaz, bu adam gecen sezon 50'nin üzerinde maca cikdi ondan önceki sezon gene ayni bremen'de takiminda kilit rol üstlendi bütün bu performanslari dikkate alindi ama en önemlisi mourinho'nun israri üzerine transfer oldu real'e, elvir baljic bosna milli takiminda oynamasina ragme gitti oraya meho kodro ayni sekilde barca'ya, ibrahimovic isvec milli takimi sayesinde mi bu kadar yükseldi saniyosunuz.

mesutu severim, almanya'yi secmeside almanya'da ki türk toplumu icin önemli ama son zamanlarda sempatisini yitiriyor yavas yavas, basin aciklamalarinda ki "yetersiz" almancasina ragmen yalakaliklar, yok neymis bütün kalbinle almanya icin oynuyormus, o zaman sorarlar adama neden milli marslarini okumuyosun diye, hic unutmuyorum iki yil önce "spontan sekilde milli tercihimi kullanacam" demisdi alman milli takimindan davet beklerken, simdi kalkmis baska bir ülke icin oynamak aklinin ucundan gecmemis, hadi ya...
    babasinin: " fatih hoca yalvariyor" dedigini de cok iyi biliyorum...
  • türkiye süper ligi'nin tartışmasız en formda yerli sağ açığı olan volkan şen'in dahi kadroya alınmadığı türkiye milli futbol takımını iyi ki tercih etmemiş dediğimiz futbolcudur. saçma sapan muhabbetlere gerek yok.

dünya klasmanında en iyi futbolcumuz dediğimiz arda turan'a dahi ancak atletico madrid gibi 3. torba takımlarından teklif gelmekte. bir türk futbolcunun real madrid'e girmesi başka şekilde olamazdı zaten. gururumuzdur.
  • almanyada yaşayan, futbola almanyada başlamış, almanyada öğrenmiş, almanyada yetişmiş bir topçu. ve bence alman milli takımında oynamasından daha doğal birşey yok. türkiyede olsaydı senden topçu olmaz denir yollanırdı ve hayatı bambaşka birşekilde olurdu. belki öss, kpss gibi sınavlarla uğraşır belki de liseyi bitirip sağda solda iş arardı. ha futbolcu bile olsa belki sağ bek, sol bek gibi ya da ön libero gibi fiziğine ve tekniğine ters bir mevkiide oynatılır, koşmuyor mücadele etmiyor diye 3. lig takımlarının yedeklerinde çürüyüp giderdi...

hem öyle değil mi? galatasaray'a denemeye getirmişler bundan topçu olmaz denmiş. beşiktaşa getirmişler solucan gibi tipi var denmiş..

mesut'un üzerinde türkiye'nin hiçbir hakkı yok, hiçbir emeği yok. adama haksız yere vatan haini yaftasını yakıştırmaktansa, ülkemizdeki futbol zihniyetini değiştirmeli, ülkemizdeki mesutları nasıl ortaya çıkarabiliriz onu araştırmalıyız..
  • ne kadar dengesiz bir millet olduğumuzu bir kez daha yüzümüze vuran real madrid'li başarılı futbolcu. onu, bunu, başkasını siktir et kendimden örnek vereceğim. milli maç önceleri milliyetçiliğin m'si ile alakası olmayan şahsımı ulan ipnelik yaptı da bizi seçmedi gitti onlara piuu yazıklar olsun falan şeklinde çığırttırırken, herhangi bir real maçında bir gol, bir asist yaptığında heyt bea türk işte kanında var yürü be koçum şeklinde bağırttırmıştır. kalıbımı sikeyim o ayrı da millet olarak da bi dengesizlik yok değil.
  • hakkında aynı şeylerin defalarca yazıldığı futbolcu. bu dediğim de az önce yazıldı zaten...
  • bugün oynanacak almanya-türkiye maçında kazara kendi kalesine falan gol atarsa türklerin tamamının gönlünde taht kuracak oyuncu.
  • yarınki maçı bilmem de, bugünkü maçta oynayacağına eminim kendisinin...

ek: bir düzeltmelik işi kaldı şu girinin, çöp olmadan önce makul bir içerik eklesem iyi olacak. mesut denilince nedense benim aklıma tek bir kişi geiyor: lefter küçükandonyadis. her ne kadar tam olarak benzeşmeseler de (almanya'da bulunan üçüncü jenerasyon bir ailenin evladı ile türkiye'de bulunan yunan asıllı bir baba ile türk annenin evladı):

* lefter türkiye'de bir efsane midir? efsanedir. oynadığı dönemde milli takımımızın çok da başarılı olmadığı düşünülürse, yakaladığı gol ortalaması bile ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu ispatlamak için yeterlidir. peki, lefter neden yunanistan milli futbol takımı'nı değil de türkiye a milli futbol takımı'nı seçmişti? sonrasında nasıl türkiye'de kahraman, yunanistan'da hain olmuştu? hele hele atina'da yapılan özel bir karşılaşmada yunanistan'a gol atan ilk türk futbolcu olduğunda türklerin yaşadığı tarifsiz sevince ve yunanların nefret dolu yuhalamalarına ne demeli?

* peki tüm bu başarıların, lefter'i ve başarılarını türk milleti olarak sahiplenmemizin sonrasında yaşananlar? 6-7 eylül olayları sırasında lefter'in evine saldıran ahlaksız, densiz, şerefsizler... sonrasında, türk futbol tarihinin en büyük futbolcularından birine sahip çıkma amacını aşarak intikam alma hevesiyle lefter'in kapısını çalanlar, "kimdi onlar söyle, asalım, keselim" diyenler... canına kast edenleri bildiği halde onları ele vermeyen; bu memleket için her şeyini verdiği, her zaman türk olduğunu vurguladığı halde akıl almaz olaylar yaşamak zorunda bırakılan ve en zor zamanında bile aklıselimden şaşmayan bir efsane... seçiminden dolayı başına gelenleri, bu çileleri yaşamak zorunda mıydı?

şimdi mesut'la benzeştirelim:

- mesut almanya'yı seçti. hiçbir zaman bastıra bastıra alman olduğunu iddia etmedi lefter'in türk olduğunu söylediği gibi; miroslav klose'nin, hatta mehmet scholl'un yaptığını yapmadı özetle. köklerini inkar etmedi. sadece bir seçim yaptı. hem almanya, hem de türkiye bu karara saygı duymak zorunda. lefter'in yunanlardan gördüğü tepkinin belki de en önemli nedeni buydu. eğer mesut "ben almanım kardeşim" deseydi, benzer bir tepki eminim ki türkiye'de de verilirdi. bu apayrı bir tartışma konusu, lakin zamanında "ben türk'üm kardeşim" diyip milli takımımızı tek başına taşıyan adamın bile canına kast edebilen insanların iğrenç mantığının bu topraklarda hala bizlerle birlikte yaşadığını düşündükçe insanın bu apayrı tartışma konularını hiç deşesi gelmiyor...

- mesut'un başarılarıyla gurur duyma meselesine gelince, bu tamamen kişisel bir olay. sen gurur duymazsın, ben duyarım. saygı çerçevelerini geçecek şekilde ne sen benim gurur duymama laf edebilirsin, ne de ben senin duymamana... eğer mesut'un seçimine duyulan saygı var ise, bu gerçek üzerinden hissedilenlerin insandan insana değişmesi kadar doğal bir şey olamaz...
  • sami khedira nın türkçe bileni. niye bu kadar dert ettiniz adamı anlamadım arkadaş. sırf ad soyad türkçe diye takıntı yaptınız yahu. orda doğmuş orda büyümüş oranın alt yapısından yetişmiş adama alman milli takımını şeçti diye kızmak abesle iştigal etmektir. burda yapılması gereken tek şey nuri şahin ve altıntop kardeşler gibi bizi tercih edenlere sevgi gösterisinde bulunup teşekkür etmek . mesuta kızmak değil sen mi yetiştirdin herifi de nankörlük yaptı diye car car ötüyorsun.
hesabın var mı? giriş yap