• nytimes'da dizinin yazarlariyla yapilmis uzunca ve guzel bir roportaj bulunuyor. okumak isteyenler icin :

http://www.nytimes.com/…ost.html?src=me&ref=general
  • olabilecek tüm teoriler, lost başlığı altında sözlükte yayınlanan hemen her şey okunmuş olsa bile yine de teori üretilebilen açık uçlu sorular dizisi. aslında herkesin hayatının bir bölümünde “o öyle olsa nasıl olurdu, bu böyle olsa nasıl olurdu ?” sorularına yanıt aramış olması açısından esaslı bir bakış açısı sunuyor. hatırlayın, gwyneth paltrow’un oynadığı “sliding doors” filminde küçücük bir değişik adımla iki ayrı hayat nasıl paralel gidiyordu? kuantum felsefesi daha çok konuşulur olduğundan beri “değişen ne olurdu?” sorusuna yanıt arayıp duruyoruz.

--- spoiler ---

lost’un sonunda da değişen hiçbir şey olmayacak. sonu zaten seyrediyoruz. çünkü julliet’in dediği gibi aslında gerçekten de “işe yaradı”. kimse şu anda birbirini tanımıyor, az-çok bir şeyler hatırlıyorlar ama bu asla yeniden bir araya gelmelerine neden olmayacak. çünkü patlama işe yaradı. hala o eski taş oyununu oynayan jacob ve mib, şimdi kendilerine yeni piyonlar bulmalılar. adaya birilerini çekiyorlar, sonra onların hayatlarıyla oynuyorlar. ölümsüzlükleri başlarına dert , canları sıkılıyor adada. birbirlerine mahkumlar. ölümsüzlük kolay taşınır bir şey değil. lost’un son bölümünün son sahnesi yine bir uçak düşüşü ya da gemi batışı ve yeni kahramanlar… çünkü jacob küllerinden doğmuş olacak, kahramanlarımız desmond sayesinde bir şekilde kendilerini kurtarmış ve paralel hayatta birbirlerine teyet geçerek yaşayacaklar. belki de hemen her an hepimizin yeniden ölüp ölüp doğması gibi, onlar da ölüp ölüp doğdular. burada reenkarnasyondan bahsetmiyorum. olasılıklardan birini seçip, diğer olasılıktaki bizi öldürmeyi kastediyorum. işte onlar da patlamayı gerçekleştirerek adaya düşme olasılıklarını yok ettiler ve adadaki kendilerini öldürdüler. ama kaderde karşılaşmak varsa, ki var, o da yaşanıyor. zaman zaman olmayacak insanları “aa ben bunu nereden tanıyorum?” diye sormamız gibi sorup duracaklar kendilerine. olayın sadece oceanic 815 uçuşunda birlikte uçmakla sınırlı olmadığını ve aslında şu anda yaşadıkları hayatın çok daha iyi olduğunu bilmek ise yanlarına kar kalacak. olayları bilen ve saklamaya çalışan faraday’ın annesi gibiler ise bu insanları susturmaya devam edecekler. bizler ise tüm olasılıkları izleyen kişiler olarak soruların yüzyılları kapsayan bir şekilde yayılmasını jacob-mib arası oyunla, oyunun kuralını ise kuantum teorisi ile açıklıyor ve bizi yıllardır merakta bırakan yazarlara saygılar sunuyor olacağız.

--- spoiler ---

ve gökten düşen elmalardan biri de bize olacak…
  • star wars'un yaratıcısı george lucas'ın lost yapımcılarına yolladığı mektup lost dizisinin nasıl oluştuğunu gözler önüne seriyor...george lucas özetle şöyle demiş mektubunda:

"böyle muhteşem bir dizi yaptığınız için tebrikler. bu arada, kimseye söylemeyin ama, ben de ilk star wars'a başladığımda hikayenin nereye gideceğini bilmiyordum. işin püf noktası, ne yapmak istediğinizi başından beri planlamış gibi davranmaktır. hikayeye bir kaç baba meselesi atarsınız, başka eserlere göndermelerde bulunursunuz ( buna da homage diyelim en iyisi ) ve alın size bir seri."

http://devamlilikhatasi.blogspot.com/…ge-lucas.html
  • izlemeyip izlemeyip bir haftada 6. sezona geldim. tam olarak bitmeden yorum yapmak amacında değilim ama en azından şunu söylemek isterim. eğer zamanında izlemeye başlasaydım bu diziyi kesinlikle devam etmezdim. bu nasıl bir yavaşlıktır? yani 1 hafta içinde 5 sezon bitirmeme rağmen bana yavaş geldiyse her hafta o 45 dakika için bekleyenlere yazık derim. iyi güzel olabilir eyvallah ama bu yavaşlıkta ilerlemeyi bekleticek kadar da güzel değil eğri oturup doğru konuşalım yani... o zaman neden bir hafta da bitirdin sorusunu düşünücek olanlar için hemen açıklamamı yapayım. başladığım dizileri yarım bırakmak adetim olmadığı gibi, bir an önce bitirmek gibi de bir takıntım vardır. sanırım bu da yavaşlığa neden bu kadar takmış olabileceğimin kanıtıdır.
  • --- spoiler ---
    benim anlamadıgım sey hala izleyiciler tarafından;blacksmokeun eski tarihli konusmalarında jacobın kardesi gibi algılaması.yahu esau,mib,her ne ise gerçek jacobın kardeşi öldü.cesedini bile gösterdiler.karadumanımız sadece ölülerin görüntüsüne giriyor.bedenlerine değil.yani geçen sezon sonunda sahilde jacob ve kardeşinin konuşmasını değil,blacksmoke ile jacob ın konusmasını izledik.yine aynı şekilde jacobın kardesi de adadan gitmek isteyebilir.bu sadece merak ve özlem.ama blacksmokeun ölu bedenlerde vücüda gelerek adadan ayrılması tamamen hala bize acıklanmamıs başka bir sebebin gereği.yahu locke öldü cesedi sahilde yatarken blacksmoke fink atıyordu tapınakta locke görüntüsüyle.aynı sekilde jacobun kardeşinin cesedi de çürüdü gitti.blacksmoke jacobın kardeşi değil.hala insanlar sanki ikisi aynı şeymiş gibi yorum yapıyor ben anlamıyorum cidden.
    --- spoiler ---
  • sadece 2 bölüm kaldı, ve hala ışığın renginin neden sarı olduğu belli değil. ben artık ışığın renginin neden sarı olduğunu açıklamalarından ümidi kestim. kesin açıklamicaklar. mal gibi de izledim bunca sene. ama kendi mallığımdan. diziyi izlemesem müttiş bi insan olmiicaktım muhtemelen.
  • şöyle bir şey geldi aklıma. umarım haksızımdır.
    şimdi artık -bence- belli oldu ki bir sürü sorumuza cevap alamayacağız.
    acaba bilerek mi açıklamadılar bir sürü şeyi diyorum.
    belki lost'un yapımcıları bu dizinin içinden bir dizi daha çıkartmak istiyorlardır.
    atıyorum mesela dharma'nın öyküsünü anlatan başka bir dizi daha olabilir.
    ki daha önce yapılmıştı gördük işte ne biliyim efendim dizi zamanından 50 yıl öncesinden başlayan başka bir dizi.
    ne dersiniz yapımcıları için iyi bir para kaynağı olmaz mıydı?
    dediğim gibi umarım haksızımdır, umarım ağzım açık kalır son bölümde.
    ancak ben hala ilk sezonda helikopter ile atılan yemeklerin nereden geldiğini, kimin attığını filan merak etmekteyim.
    unutmuş olabilirim açıkladılar ise belirtirseniz sevinirim.
  • üniversitede hazırlık senemin baş tacı olmasına, okuldan koşa koşa gelip ertesi gün tekrar okula gidene kadar birkaç ufak molayla soluksuz izlememe rağmen, bu sezon final yapmalarına çok sevindiğim yapım.
  • --- spoiler ---

korkar durur gitmez
    adanın en son çitine
    inanır o sınırda
    dünyanın bittiğine.

black smoke ada oğlu
    bilinmez nelere gebe
    sırların mihnetini
    yüklenipte beline.

--- spoiler ---
  • hakkında finalde cevaplanması gereken sorular listeleri çıkmıştır, elde kağıt kalem yüzde kaçını açıkladılar çetele tutmak için sabırsızlanmaya sebeptir elbet:
    http://io9.com/…ons-lost-really-does-need-to-answer
    http://jezebel.com/…eeds-to-answer?skyline=true&s=i

edit: şimdiye kadar kötülenen entrylerim oldu da... bunu hiç anlamadım.
hesabın var mı? giriş yap