• lost teorilerinden pek anlamasam da bir sahnede mantik hatasi var gibi geldi.

--- spoiler ---
    locke'in ucagin yanina gittigi vakit kendisine ates eden 2 elemani oldurdugu sahne... adamlar 5 metreden ates ediyor ama hic biri locke'a isabet etmiyor. lakin ediyorsa, neden tisört uzerinde delikler acilmiyor? oysa sayid bunu bicakladigi zaman kaymak gibi delip gemisti tisörtu.
    --- spoiler ---

edit: aha bir mantik hatasi daha buldum... ama dizide degil, sozluk yazarlarinda... bilin bakalim nedir?
  • --- spoiler ---

zaten flocke jack'in sırtına çantayı takarken kıllanmıştım, sabahleyin okula giden cocugunu ugurlayan cefakar, fedakar bir ana edasıyla tuttu çantayı jackin sırtına. jack de safım benim, bi acıp bakmadı cantasına. bi gözucuyla bakar insan, annem bugun beslenme cantama ne koymus diye.

--- spoiler ---
  • the constant'tan* beri ilk kez ağladım ben bu bölümde.

--- spoiler ---

söyleyeceğim 4 şey var.

1-) kate, jack, hurley ile karşılıklı oturduk ağladık bu bölümde. özellikle hurley'in ağlaması beni daha bir etkiledi. belki ilk kez ağlarken gördüğüm içindir.

2-) sayid'in eski haline dönüp bir şeyler hissetmesi için sanırım bir bombanın karşısında durması gerekiyormuş.

3-) locke musun black smoke musun nesin, senin gibi orospu çocuğunu ben ömrü billah görmedim. bir daha da göremem sanırım.

4-) sun ablacım sen nasıl girdin oraya ya?

--- spoiler ---
  • (bkz: hydra island'in kiyisinda oturdum agladim)

[s06e14]

--- spoiler ---

yalniz o degil de "the candidate" ya son bolumun adi.. i$te bu candidate'ligin adayla madayla alakasi yokmu$. meger bolum adi can-lak'in ameliyata candidate olmasiyla alakaliymi$. zira jacob'un candidate'i kim belli degil. sayid oyle yarim agizla jack'e "it's you" filan dedi ama beni tatmin etmedi. o yuzden bu candidate'lik olayini jack ile can-lak'in hastanede gecen diyaloguna bagliyorum.. ada'ya degil..

ayrica yok jin oldu, yok sayid patladi filan diye uzulenlere, aglayanlara da anlam veremiyorum. ya ne olacagdi? hepsi olecek, kate de olecek, hugo da olecek.. zati paralel evrende yeni bir senaryo ba$lattilar.. tekrar soruyorum: ya ne olacagdi?

son olarak: black smoke salaksin oglum! lavuk seni! madem oldurucen milleti ne bu kadar dalavere yapiyorsun.. finalde de demez mi: "ba$ladigim i$i bitirmeye gidiyom.." be dandalak.. adam gibi bir plan yapip tek seferde oldurseydin ya hepsini.. yani tamam sen olduremiyorsun, kendilerinin kendilerini kendi kendilerine oldurmeleri lazim ama onu da beceremedin.. ayrica oyle silahlandin filan da, ba$ladigin i$i nasil bitireceksin madem kendin olduremiyorsan?

--- spoiler ---
  • claire ve şaçları parodisi: http://i43.tinypic.com/20a3t4h.jpg
  • jacob ve mib'in çocukluğu, 6 x 15'in 2. sneak peek'i : http://www.youtube.com/watch?v=0ruyecqkksk
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

denizaltidaki tuplerin hava ile degil de oksijenle dolu olmasi ilgincti. boyle bir tuple suyun altinda nefes alamazsiniz cunku soludugunuz karisim belirli bir yuzdenin uzerinde oksijen iceriyorsa bu karisim 1.6 atmosfer basincin ustundeki basinclarda (yani 6 metreden derinde) zehirli hale gelir.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • bitime yaklaştıkça eski bölümlerle bağlantıların kafa karıştırmaya aşladığı dizi.

--- spoiler ---

* şimdi bu ben, adaya geri döndükten sonra ve black smoke'un ne halt olduğunu anladıktan sonra adadan ve black smoke'tan kaçmak için neden ilana'ya richard'a sığınır. kendisi others mensubu iken rahatça gidip geliyordu dış dünyaya. hadi onu geçtim, şu adanın dümeni meselesi vardı. neden kullanmıyor tekrar. hatta ben nerede kaç bölümdür?

* madem bu others ve ben'in bi numaraları yoktu, neden habire listeler yazıp lostie'leri kaçırmaya veya toplamaya çalışıyorlardı?

--- spoiler ---
  • --- 6x14 spoiler ---

+ sanırım flocke'un amacı adada kimseyi bırakmamak. öyle ki içinde bomba olan çantayı jack'in adada kalacağını öğrendikten sonra verdi ona.

+ sayid rahmetli olmadan önce desmond'ın yerini jack'e söyleyerek çözümün onun tarafından geleceğine dair ipuçları verdi. tabi bu arada sayid jarrah'a allah'tan rahmet, dostlarına baş sağlığı diliyorum. o kadar kişinin hayatını kurtardığını düşünürsek kendisi şehit sayılabilir.

+ jack'in sawyer'ın sözünü dinlemesi gözlerimi yaşartmadı değil. kafasına eseni yapan abimiz ilk defa bir denileni yaptı ama bu seferde sawyer yanıldı. eh napalım olur o kadar.

+ kate'cim allah gözünü doyursun bir tanesi yetmiyor mu da ikisini birden adadan götürmeye çalışıyorsun?

--- 6x14 spoiler ---
  • --- ağlak spoiler ---
    lost seyredip böğüre böğüre ağlamak isteyeceğim rüyamda görsem inanmayacağım bir şeydi. hele ki, sun ve jin öldüğünde bayram yapacağını sanan kendimin, -utanmasa- çakır öldüğünde helva dağıtan kurtlar vadisi seyircisi moduna geçeceğini...

sayid'in bırakın ölümüne tahammül edebilmeyi, ayağına taş değse benim içim cız ederdi nasıl kıydınız allahsız senaristler! her zaman söylüyorum, yine söyleyeceğim, içlerinde en az bencil olan sayid'di, en fedakar olan, hayatı da paralel evren hayatı da adamın kendini feda etmesi üzerine kuruluyken, zaten kaçınılmazdı diğerleri için kendini feda etmesi ama zoruma gitti be hep mi iyiler ölür en erken? bu dünyada böyle de ada da mı böyle olmak zorundaydı?

kumsalda ağlaşma sahnesi beni vurdu yemin ediyorum. hurley tek kelimeyle yaktı beni derken, jack'in biraz uzaklaşıp ağlaması beni dağıttı, mahvetti ulan isyanım var! bu adamın ağlamasına dayanamıyorum, geçmişte yaptığı bütün saçmalıklar siliniyor gözümden. çok içli sahneydi, senaristler bel altı vurdu. seyirciyi duygusallaştırıp, soruları unutturdular. ilk defa hani cevaplar ulan ipneler demeden bir bölümü bitirdim bu sezon. yemişim, sorusunu da cevabını da sayid yok günahım kadar sevmediğimi sandığım kıl olduğumdan emin olduğum sun ve jin badem gözlü oldu, duygusallığım tavan yaptı ne bu lan! utanmadan ağlayalım mı bi dizi için? utanmasam ağlayacam ne yalan söyleyim.

dip not: jack'in şahlandığı gözlerden kaçmadı orası da ayrı.
    son olarak, desmond'ı kuyuya attığı an notunu verdiğim kara duman hakkında yanılmadığımın kesinleşmesi sevindiriciydi. ona bunu reva gören adamın kanından şüphe ederim. desmond'a kalkan elller kırılacak az kaldı şerefsiz duman.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap