• kökü, grekçe "halktan yana olan" anlamına gelen laikos (ki bu laikos da; laos "halk" sözcüğünden türetilmiştir) olan kavram. peki ne alakası vardır bu bizim bildiğimiz; "din işleri ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması" anlamıyla? izah edelim efendim. eskil* yunan'da erk, soylu sınıfın tekelindeydi ve bu şahıslar sahip oldukları erki gerekçelendirmek için köklerinin tanrılarla bir alakası olduğu iddiasında bulunurlardı (çünkü her ne hikmetse tanrılar sıradan insanlarla değil, hep kral kızları ile falan girmişlerdir cinsel ilişkiye) (bkz: mitoloji). tabi zamanla demokratlar da yönetimde söz sahibi olma gayretine düştüler. tahmin edileceği üzre soylu sınıfın savlarına karşı söyledikleri ilk söz: "siz tanrılardan yana iseniz biz de laikiz (yani halktan yanıyız)" oldu. işte o zaman, bu zamandır dini yönetimden uzak tutmak isteyenler hep bu kavramı kullanmışlardır.
  • nerde okuduğumu anımsamıyorum ne yazık ki... : anadolu köylerinden birinde amcanın birine soruyorlar, "laiklik nedir, bu konuda ne düşünüyorsunuz?"
    amca şey diyor: "laiklik, insanların layıkıyla yönetilmesidir... herkes layıkını bulur evladım..."

doğru ya; dini çıkarlarına alet etmek isteyenler de, çıkarları ve dini birbirine karıştırmayanlar da bulur elbet bir gün layıkını...
  • izmirliler kadar adanalılar da laik olabilir biliyor musunuz? hatta benim tanıdığım laik frankfurtlular da var. benim kürt arkadaşlarım da var, laik. sadece devletler laik olabilir, bireyler olamaz diye öğretmişlerdi ama benim laik arkadaşlarım var.
    islamcı bir türkü, laik bir kürde tercih edeceğini söyleyen (hem de ağzıyla söyleyen) faşist yobazlar da var; müslüman olmayanın acısını acı saymayan gerici yobazlar da.. ve "laikçilik" tartışmasında laiklik tartışılmayalı epey zaman oldu.

not: bu entrydeki bütün kişi ve kurumlar gerçektir.
  • zaman gazetesinin yaftalamalara karşı bayrak açan reklamında her nedense kullanılmayan bir sıfat.

dejenere, cahil, liboş, satanist, zavallı, anarşist, düşman, sosyete... herşey var, o yok... (bkz: allah allah)
  • dünya üzerinde sadece türkiye'de bir hakaret olarak da kullanılabilen sıfat.
  • her ayın dokuzunda/ondokunda/yirmidokuzunda dincilerin kafasına bir güzel sıçan milli piyango güvercini.. olmaz olmaz demeyin, şansınızı deneyin. siz de turlayın kamusal alanda.
  • bazı kesimlerce din düşmanı olarak algılanan, bazı laikler tarafından da din düşmanı olarak addedilen, aslında din düşmanlığıyla alakası olmadan, aksine dinin değişmeden, sapıtılmadan yaşanmasına katkıda bulunan insanlar grubu.
  • laik olabilmek için öncelikle layık olabilmek gerekir.
    dolayısıyla şerefsizler ve "allah"sızlar, yani işbirlikçiler, teröristler, din simsarları, yobazlar, cahiller, ana karnında dayı siki yemiş olanlar, türkiye cumhuriyeti'nin düşmanları, bölücüler, mandacılar, türk tarihinin ve türk'lerin, türk'lüğün düşmanları gibi kimseler laik olamazlar.
    çünkü buna layık değillerdir.
    öyle ki, sadece bu türlü kişiler laiklik karşıtı olurlar ve laiklik karşıtı söylemlerde, eylemlerde bulunurlar.

(bkz: #23865592)
    (bkz: #28326585)
    (bkz: #12142571)
    . . .
  • yanlış olarak insanlar için de kullanılan kelime.
    laiklik yanlısı insanlara laik/laikçi değil laisist denir.

laisist yerine laik demek anarşist yerine anarşik demek gibi bir durum arz ediyor.
  • laik
    sıfat, hukuk (lâik) fransızca laïque

din işlerini devlet işlerine karıştırmayan, devlet işlerini dinden ayrı tutan:
    "türkiye cumhuriyeti ... laik ve sosyal bir hukuk devletidir."- anayasa.

(kaynak: tdk sözlüğü)

------------------

laiklik yanlısı kişilerce "laiklik yanlısı" anlamında da kullanılan kelime.

bu kullanım, ben türkiye'de bulunduğum süreç içerisinde (2000 yılına kadar) kesinlikle yanlış bir kullanımdı.

son 7 yıldır bu yanlış kullanım, doğru bir kullanım olmuş. (en azından bazı kişilerce, mesela tdk henüz bu kullanımı kabul etmemiş)

ben bugün bunu gördüm.
hesabın var mı? giriş yap